Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Popołudniowy komentarz walutowy z 28.07.2015

28 lip 2015 17:17|Artur Wiszniewski

Euro wraca do spadków przed środową decyzją Rezerwy Federalnej dotyczącą stóp procentowych. Grecja zaczyna negocjacje od zgrzytu. Złoty oddaje poniedziałkowe zyski.

Po silnym umocnieniu na poniedziałkowej sesji para EUR/USD wraca do spadków. W środę Rezerwa Federalna przedstawi decyzję dotyczącą stóp procentowych. Zmiana kosztu kredytu nie jest oczekiwana. Jednak duże znaczenie będzie miał komunikat, który powinien dostarczyć podpowiedzi co do planów amerykańskich władz monetarnych przed wrześniowym posiedzeniem.

Oczekiwania rynkowe wskazują na wrzesień jako moment pierwszej od blisko dziesięciu lat podwyżki kosztu kredytu w Stanach Zjednoczonych. Potwierdzenie tego terminu będzie pomocne dla dolara, który powinien drożeć w długim terminie. Skala umocnienia będzie jednak ograniczana przez fakt, że wrześniowa podwyżka jest w dużym stopniu odzwierciedlona przez kurs amerykańskiej waluty.

Inaczej będzie, jeżeli Rezerwa Federalna zasugeruje możliwość odsunięcia wzrostu kosztu kredytu. Takie rozstrzygnięcie postawiłoby dolara w pozycji do spadku w relacji do euro oraz innych najważniejszych walut. Pomyłkowa publikacja prognoz zespołu ekonomicznego Fed (powinny być tajne przed pięć lat) pokazała wolniejsze tempo podwyżek, niż zakładał konsensus (więcej o tej kwestii w poprzednich komentarzach).

Ostatnie dane z amerykańskiej gospodarki są mieszane. Z jednej strony dane z rynku pracy były bardzo dobre (ostatni raport o nowych bezrobotnych był najlepszy od ponad czterech dekad). Z drugiej strony najświeższe dane z przemysłu (zamówienia na dobre trwałego użytku) oraz sprzedaż domów na rynku pierwotnym rozczarowały. Konsumpcja ciągle pozostaje daleka od oczekiwań, przez co szansa na szybkie odbicie inflacji jest ciągle niewielka.

Opublikowany dzisiaj indeks cen nieruchomości S&P/Case-Shiller nie sprostał oczekiwaniom analityków. Wskaźnik wyniósł 4.9 procent. To wynik gorszy niż prognoza, która mówiła o wyniku 5.2 procent. Miesiąc wcześniej indeks wzrósł o 5 procent (po korekcie z 4.9 procent). Od początku 2014 roku tempo wzrostu cen malało z okolic około 10 procent rok do roku do obecnego poziomu 5 procent.

Pierwsze problemy

Grecja dopiero zaczęła negocjacje dotyczące pakietu pomocowego. Już na początku pojawiły się tarcia. W poniedziałek przedstawiciel greckiego ministerstwa finansów oświadczył, że rząd przyjął już wszystkie ustawy, które były wymagane przed podpisaniem porozumienia. Odpowiedź ze strony wierzycieli była jednak jednoznaczna – kraj musi wprowadzić więcej reform, zanim otrzyma pieniądze z programu pomocowego.

W ciągu nadchodzących dwóch tygodni Grecja musi wypracować porozumienie z wierzycielami, które pozwoli na uruchomienie trzyletniego programu pomocowego. W ramach wsparcia kraj może liczyć na 86 mld euro. Pieniądze muszą zostać wypłacone przed 20 sierpnia, kiedy Grecja musi uregulować zobowiązanie wobec Europejskiego Banku Centralnego.

Fakt, że czasu na wypracowanie porozumienia jest mało, a także nieprzewidywalność greckiej strony oznacza, że doniesienia napływające z Grecji mogą jeszcze wiele razy negatywnie zaważyć na postawie rynków. Dodatkową kwestią, które osłabia wiarygodność Aten, jest zamieszanie związane z byłym ministrem finansów. Yanis Varoufakis rzekomo pracował nad uruchomieniem alternatywnego systemu walutowego.

Złoty oddaje część zysków

Spadająca cena ropy naftowej mocno ciąży walutom surowcowym. Cena ropy naftowej na nowojorskiej giełdzie spadła dzisiaj do blisko 46 dolarów, czyli do najniższego poziomu od końca marca.

Na fali przeceny tego surowca tanieje rubel. Dzisiaj kurs USD/RUB przekroczył poziom 60 dolarów po raz pierwszy od marca. Bardzo słaba postawa rosyjskiej waluty może skłonić bank centralny do odsunięcia obniżek stóp procentowych. Wcześniej spodziewano się, że stopy zostaną obniżone w piątek. Rosyjskie władze monetarne próbują złagodzić warunki kredytowe, aby pomóc gospodarce zmagającej się z recesją, lecz jednocześnie nie chcą dopuścić do zbyt wysokiej inflacji.

Po silnym umocnieniu na poniedziałkowej sesji, złoty oddaje dzisiaj część zysków. Obecnie dla polskiej waluty najważniejsze znaczenie ma postawa Rezerwy Federalnej. Jeżeli Fed potwierdzi w środę scenariusz wrześniowej podwyżki, to polska waluta może zostać przeceniona.


28 lip 2015 17:17|Artur Wiszniewski

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

28 lip 2015 13:35

Komentarz walutowy z 28.07.2015

27 lip 2015 17:35

Popołudniowy komentarz walutowy z 27.07.2015

27 lip 2015 13:11

Komentarz walutowy z 27.07.2015

24 lip 2015 17:03

Popołudniowy komentarz walutowy z 24.07.2015

Atrakcyjne kursy 27 walut