Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Popołudniowy komentarz walutowy z 31.05.2017

31 maj 2017 15:12|Bartosz Grejner

Mieszane dane ze strefy euro neutralne dla wspólnej waluty. Dolar nadal pod presją, ale dane z rynku pracy mogą przerwać jego złą passę. Inflacja w maju poniżej oczekiwań w Polsce, ale złoty nadal pozostaje silny.

EUR/USD ponownie powyżej 1,12

Kolejny dzień z rzędu obserwowaliśmy słabego dolara. Pod nieobecność istotnych danych, które mogłyby go wzmocnić kurs euro do dolara (EUR/USD) wzrósł ponownie powyżej poziomu 1,12, zbliżając się do najwyższych poziomów od czasu ogłoszenia wyników wyborów w USA na początku listopada. Amerykańska waluta pozostawała osłabiona również wobec jena - para USD/JPY znajdowała się poniżej poziomu 111, blisko najniższego kursu od miesiąca. To spowodowało, iż indeks dolara (DXY) spadł do granicy 97 pkt - dolnego przedziału notowań ostatniego tygodnia.

Dolarowi szkodzić może niepewność co do ilości podwyżek stóp procentowych w tym roku. Spowolnienie tempa wzrostu cen, które widzimy zarówno po inflacji CPI, jak i PCE, nieco zmniejszyło szansę na jeszcze dwa wzrosty stóp procentowych w USA w tym roku. Ostatnie dwa dni tego tygodnia mogą zatem okazać się kluczowe dla dolara, kiedy to będziemy poznawać dane z amerykańskiego rynku pracy. Pozytywne odczyty, zwłaszcza jeżeli chodzi o wynagrodzenia i wzrost zatrudnienia, mogłyby potwierdzić poprawiającą się kondycję rynku pracy i przełożyć się na wzrost wartości dolara.

W ciągu dnia pojawiły się także nieco mieszane informacje ze strefy euro, które miały stosunkowo ograniczony wpływ na notowania euro. Choć stopa bezrobocia w Niemczech spadła do najniższego poziomu od czasu połączenia RFN i NRD (5,7%), a w całej strefie euro do najniższego poziomu od 8 lat, to wskaźnik inflacji konsumenckiej dla strefy euro zawiódł oczekiwania rynkowe. Poziom cen wzrósł o 1,4% r/r, poniżej oczekiwań na poziomie 1,5% - było to najwolniejsze tempo zanotowane od grudnia ubiegłego roku.

Inflacja poniżej oczekiwań

Główny Urząd Statystyczny (GUS) udostępnił dzisiaj wstępne dane o poziomie inflacji konsumenckiej w maju, która wyniosła 1,9% r/r. To o 0,1 pkt proc. poniżej oczekiwań i zarazem najniższy poziom od stycznia. Dane te okazały się jednak neutralne dla złotego, gdyż wpisują się w globalny trend spowolnienia wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych.

Złoty kolejny dzień pozostawał w dobrej kondycji. O ile wycena franka czy euro była zbliżona do dnia poprzedniego, to polska waluta zyskiwała wobec dolara i funta. Obie te waluty pozostawały dzisiaj pod presją, w przypadku dolara związanej z niepewnością co do tempa podnoszenia stóp procentowych, a w przypadku drugiej w związku ze zbliżającymi się wyborami i pojawiającymi się spekulacjami, że partia rządząca (Konserwatyści) mogą nie osiągnąć wymaganej większości, by rządzić samodzielnie.

W przypadku gdy wspomniane wcześniej dane z amerykańskiego rynku pracy (publikowane w czwartek i piątek) pozytywnie zaskoczą, dolar mógłby istotnie zyskiwać na wartości, jako że wzrosłoby prawdopodobieństwo dwóch podwyżek stóp w USA w tym roku. Natomiast w przypadku funta, najprawdopodobniej pozostanie on pod presją aż do ogłoszenia wyników wyborów w Wielkiej Brytanii, które odbędą się 8 czerwca.

Jutro na rynku

O 9.00 IHS Markit opublikuje poziom wskaźnika PMI dla przemysłu polskiego za maj. Od grudnia jego poziom oscyluje wokół 54 pkt z niewielkimi odchyleniami. Konsensus rynkowy zakłada jego wzrost z 54,1 pkt w kwietniu do 54,5 pkt w maju. Wynik w okolicy 54 pkt najprawdopodobniej będzie neutralny dla notowań złotego. Dopiero istotne odbieganie od tego poziomu mogłoby spowodować zauważalną reakcję polskiej waluty.

ADP opublikuje o 14.15 dane o zmianie zatrudnienia w sektorze pozarolniczym w maju. W kwietniu wzrost zatrudnienia wyniósł 177 tys., a w poprzednich trzech miesiącach zatrudnienie zwiększało się o więcej niż 200 tys. Piętnaście minut później Departament Pracy poda dane o liczbie złożonych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych oraz liczbie osób już z niego korzystających.

W ostatnich tygodniach dane te pozytywnie zaskakiwały: liczba wniosków w ostatnich czterech tygodniach wynosiła poniżej 240 tys. i była ciągle blisko 44-letnich minimów, a liczba osób korzystających już ze świadczeń dla bezrobotnych szósty tydzień z rzędu znajdowała się poniżej granicy 2 mln i przy najniższych poziomach od blisko 29 lat. Neutralny (150 tys. - 200 tys.) lub pozytywny (powyżej 200 tys.) odczyt ADP w połączeniu z podtrzymaniem dobrego trendu odnośnie do świadczeń dla bezrobotnych mogłyby nieco wzmocnić ostatnio słabego dolara.

O 16.00 natomiast pojawią się kolejne istotne dla amerykańskiej waluty dane. ISM przedstawi wskaźnik aktywności w sektorze przemysłowym w maju. W kwietniu nieoczekiwanie zmniejszył się on do 54,8 pkt z 57,2 pkt miesiąc wcześniej. Oczekiwana jest obecnie kontynuacja tego trendu i dalszy spadek do 54,5 pkt. Jeżeli tak się rzeczywiście stanie, to wcześniejsze potencjalnie pozytywne dane z amerykańskiego rynku pracy mogą mieć ostatecznie ograniczony wpływ na notowania dolara. Z drugiej strony, gdyby ISM przekroczył oczekiwania rynkowe i zbliżył się do poziomu z marca, dolar mógłby wyraźnie zyskiwać na wartości.

 

31 maj 2017 15:12|Bartosz Grejner

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

31 maj 2017 12:23

Komentarz walutowy z 31.05.2017

30 maj 2017 15:35

Popołudniowy komentarz walutowy z 30.05.2017

30 maj 2017 12:28

Komentarz walutowy z 30.05.2017

29 maj 2017 15:15

Popołudniowy komentarz walutowy z 29.05.2017

Atrakcyjne kursy 27 walut