Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Popołudniowy komentarz walutowy z 31.10.2016

31 paź 2016 15:22|Bartosz Grejner

Dane o inflacji PCE zgodne z konsensusem. Nieco wyższa inflacja CPI w Polsce praktycznie bez wpływu na złotego.

Inflacja PCE nie zawodzi

Opublikowana przez Biuro Analiz Ekonomicznych inflacja bazowa PCE we wrześniu okazała się zgodna z medianą oczekiwań rynkowych i wyniosła 1,7% r/r (w ujęciu miesięcznym był to wzrost o 0,1%). Inflacja PCE kontynuuje trend wzrostowy od sierpnia 2015 r. Po sierpniowym 0,2%-owym spadku, realna konsumpcja wzrosła o 0,3%, co okazało się o 0,1 punkta procentowego powyżej oczekiwań.

Reakcja dolara na powyższe informacje była relatywnie ograniczona. Kurs pary EUR/USD znajdował się w okolicy 1,095. Dane o inflacji PCE są o tyle istotne, gdyż FOMC używa ich w swojej projekcji inflacji. Mają one zatem bezpośredni wpływ na prawdopodobieństwo zmiany stóp procentowych w USA. Inflacja znajduje się ciągle poniżej 2%-oweg celu FOMC, stąd nie należy spodziewać się zmiany rozkładu przewidywanych podwyżek stóp procentowych (jedna w tym roku i dwie w przyszłym).

CPI w Polsce powyżej oczekiwań

Główny Urząd Statystyczny podał dzisiaj szybki szacunek wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych (CPI) za październik. W ujęciu rocznym wyniósł on -0,2% (powyżej konsensusu -0,3%) i był to zarazem najwyższy odczyt lipca 2014 r. Powyżej mediany oczekiwań rynkowych był też wzrost miesiąc do miesiąca - wyniósł on 0,5%, co okazało się najwyższym wzrostem miesięcznym od kwietnia 2012 r.

Lepsza od oczekiwań inflacja CPI to dobra wiadomość dla polskiej waluty, jednakże nie wywołała ona istotniejszej reakcji. Notowania złotego poruszają się w przedziale wahań obserwowanym w ostatnich tygodniach. Najistotniejszym wydarzeniem w tym tygodniu mogącym mieć wpływ na notowania złotego, w szczególności do dolara, będzie miał środowy komunikat po posiedzeniu FOMC. Obecnie za dolara płacimy 3,95 zł, a za euro 4,33 zł.

Jutro na rynku

Jutro poznamy dane PMI przemysłu w październiku dla Wielkiej Brytanii oraz Stanów Zjednoczonych. O 10.30 Markit opublikuje dane dla gospodarki brytyjskiej. Wrześniowy finalny odczyt 55,4 był najlepszy od czerwca 2014 r. Choć oczekiwania rynkowe są niższe - na poziomie 54,5 - to nadal byłby to wysoki poziom. Biorąc pod uwagę relatywnie dobre dane (w kontekście Brexitu) ostatnio napływające z brytyjskiej gospodarki, odczyt w okolicach konsensusu lub nawet zeszłomiesięcznego poziomu jest prawdopodobny.

Jutro poznamy też PMI oraz ISM przemysłu dla gospodarki amerykańskiej. Pamiętajmy jednak, że w kontekście tego kraju ISM jest istotniejsze i ma historycznie większy wpływ na notowania dolara. Finalny odczyt PMI poznamy o 14.45, 15 minut przed danymi ISM. Konsensus rynkowy zakłada odczyt bez zmian na poziomie 53,2 w stosunku do prognozy z 24. października - to najlepsze dane od roku.

Mediana oczekiwań rynkowych w przypadku październikowego ISM wskazuje na odczyt 51,7, co byłoby nieco wyższym poziomem od wrześniowych 51,5. Wskaźnik ten powraca z sierpniowego dołka, kiedy to nieoczekiwanie spadł do 49,4.

W środę na rynku

W środę o 9.00 Markit opublikuje dane dla polskiej gospodarki - konsensus zakłada PMI na poziomie 52,5 (vs. 52,2 we wrześniu). Byłby to zarazem najwyższy poziom od marca br. Biorąc pod uwagę, że dane PMI Markit dla państw europejskich w ostatnim czasie są generalnie lepsze od oczekiwań, prawdopodobnie większy wpływ na notowania polskiej waluty wywarłby gorszy od oczekiwań odczyt.

O 9.55 i 10.00 poznamy również październikowe finalne dane PMI dla przemysłu odpowiednio dla gospodarki Niemiec oraz strefy euro. W obu przypadkach konsensus rynkowy zakłada odczyty na niezmienionych poziomach odpowiednio 55,1 oraz 53,3. Ostatnie dane PMI dla obu regionów pozytywnie zaskakiwały, głównie za sprawą lepszego klimatu biznesowego w największej gospodarce Europy. Najnowsze dane Ifo i GfK sugerują kontynuację tych dobrych nastrojów, stąd ryzyko spadku tych indeksów poniżej w/w poziomów jest dosyć ograniczone.

Jeszcze przed rozpoczęciem sesji giełdowej w USA, o 13.15 poznamy zmianę zatrudnienia w sektorze pozarolniczym publikowane przez ADP. Wrześniowe dane rozczarowały inwestorów, gdyż poziom 154 tys. okazał się najgorszym od stycznia 2014 r. Konsensus zakłada październikowy odczyt w wysokości 165 tys. Wzrost zatrudnienia w sektorze pozarolniczym powyżej tego poziomu, lub nawet zbliżony do sierpniowych 175 tys., mógłby nieco wesprzeć dolara, który oddalił się od granicy 1,09 na parze EUR/USD.

Najważniejszym wydarzeniem dnia będzie jednak komunikat po posiedzeniu FOMC o 19.00. O tej samej godzinie poznamy też decyzję o poziomie stóp procentowych, jednakże prawdopodobieństwo podwyżki o 25 pb jest bardzo mało (obecnie wynosi ono 8,3% wg CME). Istotne będzie to czy FOMC już w tym komunikacie wskaże na grudniową podwyżkę stóp procentowych, analogicznie jak to miało miejsce w zeszłym roku. Mogłoby to spowodować umocnienie się dolara - spadek kursu EUR/USD ponownie poniżej 1,09 oraz wzrostu USD/PLN w kierunku 4,00.

 

31 paź 2016 15:22|Bartosz Grejner

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

31 paź 2016 11:42

Komentarz walutowy z 31.10.2016

28 paź 2016 15:58

Popołudniowy komentarz walutowy z 28.10.2016

28 paź 2016 13:08

Komentarz walutowy z 28.10.2016

27 paź 2016 15:57

Popołudniowy komentarz walutowy z 27.10.2016

Atrakcyjne kursy 27 walut