Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Przecena na rynku akcji wzmacnia dolara (popołudniowy komentarz walutowy z 20.11.2018)

20 lis 2018 16:36|Bartosz Grejner

Kolejna porcja pozytywnych danych z polskiej gospodarki, tym razem z sektora przemysłowego, wspiera polską walutę. Jednak wpływ tych danych ograniczały pogarszające się nastroje na globalnym rynku akcji.

EUR/USD ponownie poniżej 1,14

Polska waluta była dzisiaj w wyraźnie lepszej kondycji po danych z polskiego przemysłu. Produkcja przemysłowa wg GUS wzrosła w październiku o 7,4 proc. w skali roku, wobec oczekiwań na poziomie 6,7 proc. Było to najwyższe tempo wzrostu od lipca br. Pozytywne zaskoczenie odnotowano również w przypadku inflacji producentów (PPI), która wyniosła w październiku 3,2 proc. r/r, 0,2 pkt proc. powyżej konsensusu rynkowego.

W efekcie kurs euro spadł z blisko 4,34 do ok. 4,31 zł przed godziną 16. W relacji do forinta złoty także odrabiał część poniesionych w ostatnich dniach strat. Kurs PLN/HUF wzrastał do ok. 74,5, cofając cały wczorajszy spadek.

Jednakże znaczna przecena na globalnym rynku akcji zwiększyła awersję do ryzyka. Efektem były wzrosty wartości walut postrzeganych jako bezpieczne, czyli m.in. dolara, franka i jena. W relacji do tych walut złoty tracił dziś ok. 0,2-0,3 proc.

Utrzymanie się złych nastrojów na rynku akcji może coraz bardziej wzmacniać amerykańską walutę. Ok. godz. 16 notowania euro do dolara (EUR/USD) spadły w okolice 1,138, poniżej minimum z wczoraj. Taki scenariusz mógłby być negatywny dla złotego. Ograniczałby wpływ danych z polskiej gospodarki, nie tylko dzisiejszych z sektora przemysłowego, ale także lepszych od oczekiwań odczytów wzrostu przeciętnego wynagrodzenia i PKB.

Jutro na rynku

O godz. 14:30 Departament Pracy w USA opublikuje cotygodniowy raport o zasiłkach dla bezrobotnych. Mediana oczekiwań wskazuje na nieznaczny spadek (o 1 tys.) złożonych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych oraz na dalszy spadek liczby już korzystających z zasiłku, do 1,635 mln osób.

O tej samej godzinie Biuro Spisu Powszechnego w USA przedstawi także dane o zamówieniach na dobra trwałe, które zazwyczaj są przyzwoitym miernikiem aktywności w przetwórstwie przemysłowym. Z wyłączeniem poddających się dużej zmienności zamówień transportowych, konsensus rynkowy zakłada ich wzrost o 0,4 proc. w skali miesiąca, wobec 0,1 proc. we wrześniu.

Amerykańska waluta została osłabiona głównie przez sugestie ze strony wiceprzewodniczącego Rezerwy Federalnej. Wskazywały one, że zacieśnianie monetarne może nie być tak szybkie, jak rynek oczekiwał. W związku z dzisiejszą przeceną na rynku akcji, dolar zyskiwał jednak na wartości. Jeżeli USD zdoła utrzymać bieżące poziomy (ok. 1,14 na EUR/USD) również jutro, pozytywny układ w/w danych może nieco wzmocnić dolara, w szczególności jeżeli utrzymałby się negatywny sentyment na globalnym rynku akcji.

 

20 lis 2018 16:36|Bartosz Grejner

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

20 lis 2018 13:48

Mniejsza presja na złotego (komentarz walutowy z 20.11.2018)

20 lis 2018 12:30

Rynek kryptowalut stracił 650 mld dolarów

19 lis 2018 15:29

Słaby dolar chroni złotego (popołudniowy komentarz walutowy z 19.11.2018)

19 lis 2018 12:34

Osłabienie złotego (komentarz walutowy z 19.11.2018)

Atrakcyjne kursy 27 walut