Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Równowaga (komentarz walutowy z 9.01.2019)

9 sty 2019 13:39|Marcin Lipka

Względnie dobre dane z niemieckiego handlu zagranicznego. Szansa na pozytywny przekaz z rozmów handlowych na linii Chiny-USA. Złoty cały czas stabilny, co nie powinno się wyraźnie zmienić w kolejnych godzinach.

Najważniejsze dane makro (czas CET – środkowoeuropejski). Szacunki danych makro są na podstawie informacji z Bloomberga, chyba że zaznaczono inaczej.

  • Godz. 16.00: Komunikat po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej.
  • Godz. 20.00: Minutes z grudniowego posiedzenia Rezerwy Federalnej.

Tym razem nieco lepsze dane z Niemiec

Po fatalnych odczytach z produkcji przemysłowej w Niemczech, które spowodowały szeroką dyskusję wśród ekonomistów, czy przypadkiem nasz zachodni sąsiad wpadł w recesję w drugiej połowie 2018 r., dziś Destatis podał dane o handlu zagranicznym.

Może nie są one rewelacyjne, ale na pewno nie pokazują tragedii w niemieckiej gospodarce. Saldo handlu zagranicznego za listopad wyniosło (wyrównane o liczbę dni roboczych oraz sezonowo) 19 mld euro. Bez sezonowego wyrównania było to 20,5 mld, czyli ok. 2 mld powyżej prognoz. Dodatkowo lekko w górę zrewidowane zostały dane za październik.

Eksport nie zmienił w porównaniu z 2017 r., ale były obawy, że może nastąpić jego spadek. Poniżej oczekiwań w relacji rocznej rósł import (3,6 proc.). Patrząc na dane od stycznia, wkład eksportu netto w PKB za 2018 r. będzie z dużym prawdopodobieństwem ujemny, ale handlowi zagranicznemu daleko jeszcze do fatalnych wyników osiągniętych przez produkcję przemysłową. W rezultacie dzisiejsze dane, biorąc pod uwagę ogólną sytuację, można ocenić neutralnie, a nawet minimalnie pozytywnie.

Wydarzenia w Niemczech cały czas są jednak w cieniu negocjacji pomiędzy Chinami i USA. Toczące się w Pekinie rozmowy handlowe prawdopodobnie przebiegają pozytywnie. Przedłużenie ich o jeden dzień – według rzecznika chińskiego MSZ, Lu Kanga – pokazuje, że obie strony są poważnie zaangażowane w dyskusję.

Bloomberg cytował dziś komentarze Hu Xijina, redaktora naczelnego Global Times, który stwierdził, że rozmowy chińsko-amerykańskie się zakończyły i sytuacja jest całkiem pozytywna, a dwie strony uzgadniają treść wspólnego komunikatu. Później napisano, że ten komunikat będzie upubliczniony w czwartek rano czasu pekińskiego, czyli w nocy czasu polskiego i w wieczornych godzinach w środę czasu amerykańskiego. Dopełnieniem tych pozytywnych informacji są także komunikaty Donalda Trumpa na twitterze, w których prezydent USA stwierdził, że rozmowy z Chinami przebiegają bardzo dobrze.

Trudno się oczywiście spodziewać, aby po jednym spotkaniu wszystkie animozje zostały rozwiązanie. Wydaje się jednak, że kontynuacja rozmów, sugestie o niezwiększaniu ceł oraz zakupy soi czy surowców energetycznych z USA przez Chiny będą wystarczająco pozytywnym komunikatem dla rynku, który może utrzymać względnie pozytywny sentyment.

Złotemu towarzyszy spokój

Polska waluta pozostaje stabilna. Za euro trzeba płacić ok. 4,30 zł, a za dolara ok. 3,75 zł. Wydaje się, że dzisiejsze posiedzenie RPP nie będzie miało większego znaczenia dla złotego. Rynek jest świadomy, że szanse na jakiekolwiek zmiany stóp procentowych są w tym momencie minimalne, zwłaszcza że znikł główny elementem presji inflacyjnej w tym roku, czyli groźba wprowadzenia podwyżek cen energii.

Wśród czynników globalnych również nie widać na tyle silnych impulsów, by zmieniły sytuację złotego. Dzisiejsze tzw. minutes z grudniowego posiedzenia Fedu prawdopodobnie potwierdzą bardziej gołębie podejście FOMC, a nawet jeśli tak się nie stanie, to ostatnie wypowiedzi członków Fedu i samego przewodniczącego Rezerwy Federalnej pokazują, że szanse na zacieśnienie polityki pieniężnej w pierwszej połowie roku są ograniczone. Nadal więc wydaje się, że scenariuszem bazowym jest utrzymanie się złotego w relacji do euro czy dolara na niezmienionym poziomie.

9 sty 2019 13:39|Marcin Lipka

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

8 sty 2019 15:11

Fatalne dane, złoty słabszy (popołudniowy komentarz walutowy z 8.01.2019)

8 sty 2019 13:49

Rynek nie reaguje na dane (komentarz walutowy z 8.01.2019)

7 sty 2019 16:46

ISM także nie pomaga dolarowi (popołudniowy komentarz walutowy z 7.01.2019)

7 sty 2019 14:22

Ceny ponad 300 kryptowalut manipulowane

Atrakcyjne kursy 27 walut