Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Silne wzrosty funta (popołudniowy komentarz walutowy z 08.02.2018)

8 lut 2018 15:26|Marcin Lipka

Brytyjska waluta znacznie zyskała na wartości po komunikacie Banku Anglii dotyczącym przyszłych decyzji o stopach procentowych. Na zmiennych nastrojach i wzrostach rentowności obligacji skarbowych USA nadal korzystna dolar. EUR/PLN blisko poziomu 4,17, a funt wspina się do okolic 4,77 zł.

Rynek zagra o dwie podwyżki w ciągu roku?

Wydarzeniem dzisiejszej sesji było posiedzenie Banku Anglii. Główne parametry polityki pieniężnej na Wyspach nie zostały zmienione – na dotychczasowym poziomie pozostały stopy procentowe, skala skupu aktywów, a także rozkład głosów dotyczący lutowej decyzji był zgodny z oczekiwaniami (9:0 za brakiem zmian).

Kluczowym elementem przekazu z BoE była końcowa część komunikatu. Bank Anglii twierdzi, że „polityka monetarna będzie musiała być zacieśniona nieco wcześniej i nieco w większej skali w horyzoncie naszej projekcji niż oczekiwano tego w listopadowym Raporcie aby inflacja powróciła stabilnie do celu.

To po tej informacji mieliśmy znaczne wzrosty funta na rynku globalnym. Brytyjska waluta umocniła się o ok. 1 proc. gdyż władze monetarne są wyraźnie bardziej jastrzębie niż w listopadzie. Może to oznaczać, że stopy procentowe zostaną podniesione w maju (wcześniej spodziewano się, że może to być w trzecim kwartale). Coraz bardziej prawdopodobny staje się także inny scenariusz.

Niewykluczone, że BoE zdecyduje się w ciągu najbliższego roku na dwie podwyżki o 25 pkt bazowych od poziomu 1.00% (maj oraz luty 2019 r). Taki scenariusz może wspierać oczekiwany wzrost popytu w gospodarce, lepsze warunki zewnętrzne oraz presja na przyspieszenie tempa wzrostu wynagrodzeń.

Pozytywny rozwój sytuacji funta oraz brytyjskiej gospodarki może być jednak zagrożony przez kwestie opuszczenia UE. Bank Anglii prawdopodobnie w swoich modelach zakłada jakiś kompromis z Brukselą, a nie twardy Brexit. Gdyby negocjacje zmierzały w kierunku braku porozumienia z Unią wtedy szansa na szybsze zacieśnienie monetarne będzie maleć.

Wyższa wycena funta także wpłynęła na parę GBP/PLN. Mieliśmy jej wzrost z okolic 4,73 do 4,77-78. To duży ruch, ale biorąc pod uwagę względnie jasny komunikat ze strony Banku Anglii dobry sentyment na szterlingu powinien się utrzymać, co zwiększa szanse na dalsze wzrosty brytyjskiej waluty również w relacji do złotego. Wydaje się również, że scenariusz dwóch podwyżek w ciągu najbliższych 12 miesięcy może być przez rynek „grany”.

Złoty osłabiony

Rynek globalny wyraźnie nie pomaga krajowej walucie. Silna zmienność na akcjach zmniejsza atrakcyjność rynków rozwijających się. Rentowności obligacji skarbowych USA powróciły w pobliże wieloletnich rekordów, co także nie jest dobre dla PLN. Do tego również dochodzi względnie gołębie podejście ze strony prof. Osiatyńskiego oraz prof. Hardta podczas wczorajszej konferencji, co praktycznie wyklucza szanse na podwyżki stóp procentowych przez RPP w tym roku.

W rezultacie EUR/PLN waha się blisko granicy 4,17, a dolar czy frank przekraczają dziś poziom odpowiednio 3,40 oraz 3,60 zł. Wyraźne wzrosły także notowania funta, którego wycena w relacji do euro podniosła się najbardziej od września, a w relacji do złotego obserwujemy wartości bliskie poziomowi 4,77.

Złotemu może szkodzić także gorsza kondycja walut rynków wschodzących. Dziś chiński juan osłabił się do dolara o 0,8 proc., co w jakimś stopniu może także sugerować mniejsze zainteresowanie rynkami wschodzącymi ze strony kapitału zagranicznego. To może ciążyć złotemu również w kolejnych dniach.

8 lut 2018 15:26|Marcin Lipka

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

8 lut 2018 12:01

Złoty słabszy (komentarz walutowy z 08.02.2018)

7 lut 2018 15:34

Rynek czeka na sygnały (popołudniowy komentarz walutowy z 07.02.2018)

7 lut 2018 10:44

Stabilizacja na rynku walut (komentarz walutowy z 07.02.2018)

6 lut 2018 15:57

Złoty traci tylko nieznacznie (popołudniowy komentarz walutowy z 06.02.2018)

Atrakcyjne kursy 27 walut