Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Słabe dane z USA (popołudniowy komentarz walutowy z 4.12.2019)

4 gru 2019 16:53|Bartosz Grejner

Wyczekiwane dane ISM z sektora usług i rynku pracy w USA zawodzą oczekiwania rynkowe. Dolar nadal osłabiony, kurs EUR/USD w okolicy 1,11. Sentyment na rynku pozytywny za sprawą doniesień medialnych i komentarzy prezydenta Donalda Trumpa o przebiegu rozmów handlowych. Koszyk złotego minimalnie silniejszy, ale kurs GBP/PLN wzrasta do ok. 5,06 zł.

Trump bardziej optymistycznie

Środa przyniosła więcej optymizmu i poprawę sentymentu na rynku ze względu na doniesienia medialne, że USA i Chiny są bliżej porozumienia i cofnięcia ceł. Po południu, gdy trwała konferencja kanclerz Niemiec Angelą Merkel na szczycie NATO, prezydent USA Donald Trump skomentował, że „rozmowy z Chinami idą bardzo dobrze”. Wydźwięk tego był nieco inny niż podczas wczorajszej konferencji, w której Trump stwierdził m.in. że porozumienie może zostać osiągnięte po zakończeniu wyborów prezydenckich w USA w przyszłym roku.

Lepsze nastroje na szerokim rynku w ograniczony sposób wpływały na dolara. Amerykańską walutę wyraźnie osłabiła dopiero publikacja danych o zmianie zatrudnienia w listopadzie. Według odczytu ADP zatrudnienie w sektorze prywatnym wzrosło o zaledwie 67 tys., podczas gdy oczekiwano odczytu blisko dwukrotnie wyższego (dokładnie: 135 tys.). Choć nie jest to wielki powód do obaw, wskazuje na postępujące spowolnienie zatrudnienia w USA. Efektem tego była przecena dolara wobec pozostałych głównych walut G10. Notowania EUR/USD wzrosły powyżej granicy 1,11, notując przy okazji najwyższy poziom od miesiąca.

Kolejny bodziec z potencjałem osłabienia amerykańskiej waluty pojawił się w danych ISM. Wskaźnik aktywności PMI sektora usług spadł z 54,7 do 53,9 pkt, podczas gdy oczekiwano znacznie mniejszego spadku – o 0,2 pkt. Wcześniej negatywne zaskoczenie przyniósł także poniedziałkowy odczyt z sektora przemysłowego. Niższe od oczekiwań odczyty ISM oraz niższe od oczekiwań zatrudnienie wg ADP mogą podkreślać wagę piątkowego raportu z rynku pracy USA w listopadzie. Jeżeli tu także dojdzie do zawodu oczekiwań rynkowych w kontekście zatrudnienia i wzrostu przeciętnego wynagrodzenia, możemy obserwować pogłębienie osłabienia dolara.

Presja podażowa dotykająca dolara w połączeniu z dobrym sentymentem na rynku akcji to dobre połączenie dla złotego. Polska waluta była dziś nieznacznie silniejsza niż podczas wczorajszego zamknięcia. Kurs EUR/PLN spadł do ok. 4,275, a USD/PLN do ok. 3,85, czyli do najniższego poziomu od blisko miesiąca. Notowania GBP/PLN rosły natomiast do ok. 5,06 za sprawą globalnej aprecjacji funta, która wynika z oczekiwanego zwycięstw partii premiera Borisa Johnsona w wyborach parlamentarnych 12 grudnia. W planach na kolejne godziny brakuje istotnych wydarzeń i publikacji makroekonomicznych, stąd scenariuszem bazowym jest stabilizacja wokół bieżących poziomów. Wyjątkiem może być funt, którego wahania najprawdopodobniej będą utrzymywać się na wysokim poziomie.

Jutro na rynku

O godz. 8:00 Destatis przedstawi dane o zamówieniach w niemieckim sektorze przemysłowym w październiku. Mediana oczekiwań rynkowych wskazuje na wzrost o 0,4 proc. w skali miesiąca. To może być kolejna porcja danych, które skłaniają do wniosku, że obserwujemy już odbicie od dna spowolnienia gospodarczego w strefie euro oraz powrót na ścieżkę wzrostu, co w efekcie może być pozytywne dla wspólnej waluty w dłuższym terminie.

Trzy godziny później poznamy dane tempa wzrostu PKB w strefie euro w III kwartale br. To już kolejny odczyt Eurostatu, stąd nie spodziewamy się, by odbiegały od wstępnych szacunków, a te mówiły, że gospodarka rozwijała się w tempie 1,2 proc. w skali roku. Eurostat opublikuje równocześnie dane o sprzedaży detalicznej w październiku. Mogą one wskazać, w jakiej kondycji byli konsumenci w strefie euro. Konsensus rynkowy wskazuje na wzrost o 2,2 proc. w skali roku (i spadek o 0,5 proc. w skali miesiąca). Po porannych danych z Niemiec może to być kolejny odczyt, który mógłby potwierdzić ogólną poprawę koniunktury i nieco wzmocnić euro, pozytywnie wpływając także na złotego.

O godz. 14:30 Departament Pracy USA opublikuje cotygodniowy raport o liczbie złożonych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. Przez dwa tygodnie pojawiła się obawa, że ich wzrost do ok. 225 tys. (choć był relatywnie niski) może być zwiastunem osłabienia na rynku pracy oraz stopniowej grawitacji w stronę 275-300 tys. Odczyt na poziomie 213 tys. z ubiegłego tygodnia te obawy zdusił. Mediana oczekiwań na jutrzejszy odczyt sugeruje 215 tys., a taki poziom byłby neutralny dla dolara.

4 gru 2019 16:53|Bartosz Grejner

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

4 gru 2019 14:11

USA i Chiny jednak bliżej porozumienia? (komentarz walutowy z 4.12.2019)

3 gru 2019 17:27

Sekretarz handlowy USA potwierdza wprowadzenie ceł (popołudniowy komentarz walutowy z 3.12.2019)

3 gru 2019 14:20

Widmo wojny celnej powraca (komentarz walutowy z 3.12.2019)

2 gru 2019 17:57

Napięcia handlowe silnie przeceniają dolara (popołudniowy komentarz walutowy z 2.12.2019)

Atrakcyjne kursy 27 walut