Wymieniaj waluty

Wymieniaj waluty
i zdobywaj darmowe losy.

Pula nagród: 500 000 zł

Weź udział w loterii >

Słabsze dane z Francji (komentarz walutowy z 21.12.2018)

21 gru 2018 11:28|Bartosz Grejner

Tempo wzrostu PKB w III kw. we Francji nieco gorsze od początkowych danych, zawodzą także wydatki konsumentów. Odmienne dane z polskiej gospodarki – sprzedaż detaliczna wzrosła w listopadzie powyżej oczekiwań.

Najważniejsze dane makro (czas CET – środkowoeuropejski). Szacunki są na podstawie informacji z Bloomberga, chyba że zaznaczono inaczej.

  • Godz. 14:30: Zamówienia na dobra trwałe w USA w listopadzie (szacunki dla wskaźnika bazowego 0,3 proc. m/m).
  • Godz. 14:30: Tempo wzrostu PKB w USA w III kw. (szacunki: 3,5 proc. r/r).

Możliwe zamknięcie instytucji rządowych w USA

Amerykańska waluta kolejny dzień pozostawała osłabiona po decyzji Rezerwy Federalnej o podwyżce stóp procentowych. Notowania głównej pary walutowej, tj. euro do dolara, poruszały się od wczorajszego wieczora do dzisiejszego poranka w bardzo ograniczonym przedziale ok. poziomu 1,1450. W odrabianiu strat dolarowi nie pomagają m.in. doniesienia z USA – prezydent Donald Trump zapowiedział, że zawetuje każdy budżet, który nie będzie zawierał co najmniej 5 miliardów dol. dodatkowego dofinansowania budowy muru na granicy z Meksykiem. W takim przypadku mogłoby nastąpić częściowe zamknięcie instytucji państwowych w USA, co miałoby negatywne przełożenie na gospodarkę i wzrost PKB.

W piątkowe przedpołudnie pojawiły się także mieszane dane z gospodarek strefy euro. Po istotnym spadku sentymentu niemieckich przedsiębiorców (wskaźnik Ifo), spodziewano się także obniżenia nastrojów konsumentów. Wskaźnik sporządzany przez GfK pozytywnie jednak zaskoczył i utrzymał się na poziomie z ub. miesiąca (10,4 pkt). Gorsze z kolei okazały się dane z Francji, drugiej gospodarki Europy. Co prawda wzrost PKB w III kw. w ujęciu rocznym utrzymał się na poziomie 1,4 proc. (to już trzeci, finalny odczyt), to w skali kwartału wyniósł 0,3 proc., o 0,1 pkt proc. mniej, niż wcześniej wskazywał francuski instytut statystyczny. Słabsze były także dane o wydatkach francuskich konsumentów – w skali roku spadły o 2 proc. (konsensus wskazywał na spadek o 1,6 proc.), natomiast miesiąc do miesiąca zmniejszyły się o 0,3 proc., choć oczekiwania ekonomistów zakładały brak zmian.

Efektem nieco gorszych od oczekiwań twardych danych była jeszcze przed południem lekka presja sprzedażowa na euro – notowania EUR/USD spadły z ok. 1,1470 do 1,1410. Po części może to wynikać także z odreagowania spadku wartości dolara. W przypadku amerykańskiej waluty istotne mogą okazać się popołudniowe publikacje danych makroekonomicznych – w szczególności te związane z PKB, co jest ostatnio dosyć gorącym tematem. Będzie to już trzeci odczyt tych danych (finalny) i szanse na istotne odchyły od poprzednich nie są duże. Gdyby jednak doszło do istotnej różnicy w porównaniu do poprzedniego wyniku, który wynosił 3,5 proc. r/r, to w obecnej sytuacji rynkowej mogłoby wywołać wyraźną reakcję dolara.

Dane z Polski lepsze od oczekiwań

Kolejna pozytywna porcja informacji napłynęła dzisiaj z polskiej gospodarki. Po lepszym od oczekiwań odczytach m.in. o produkcji przemysłowej i wynagrodzeniach również sprzedaż detaliczna przekroczyła szacunki ekonomistów, wzrastając w listopadzie o 6,9 proc. w ujęciu realnym rok do roku. Sytuacja gospodarcza Polski wydaje się coraz bardziej wspierać złotego. Reakcja na publikację danych o sprzedaży była dzisiaj bardzo ograniczona – EUR/PLN w dalszym ciągu porusza się w przedziale 4,28-4,29, podobnie jak wczoraj. Ruchy w notowaniach złotego nie były dzisiaj przed południem duże i w sporej mierze odzwierciedlały zachowanie głównej pary walutowej EUR/USD (spadek jej kursu nieco osłabia koszyk złotego). Notowania polskiej waluty najprawdopodobniej pozostaną w obserwowanym relatywnie niewielkim przedziale wahań, oscylując w okolicy bieżących poziomów.

21 gru 2018 11:28|Bartosz Grejner

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

20 gru 2018 16:16

Dolar pozostaje słabszy (popołudniowy komentarz walutowy z 20.12.2018)

20 gru 2018 13:47

Fed planuje dwie podwyżki w 2019 r. (komentarz walutowy z 20.12.2018)

19 gru 2018 15:54

Komisja łagodna wobec Włoch (popołudniowy komentarz walutowy z 19.12.2018)

19 gru 2018 12:16

W oczekiwaniu na Fed (komentarz walutowy z 19.12.2018)

Atrakcyjne kursy 28 walut

Pobierz naszą aplikację

Monitoruj kursy walut, czytaj komentarze i korzystaj z naszych usług jeszcze szybciej, łatwiej i wygodniej. Gdziekolwiek jesteś.

Zobacz naszą aplikację