Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Słaby funt, silny dolar (popołudniowy komentarz walutowy z 6.08.2018)

6 sie 2018 15:56|Bartosz Grejner

Niepewność wokół kształtu Brexitu negatywnie działa na funta. Dolar z kolei kontynuuje trend aprecjacyjny, na czym nieco traci złoty.

EUR/USD coraz bliżej spadku poniżej 1,15

Wczorajsza wypowiedź sekretarza handlu Wielkiej Brytanii, Liama Foxa, że ryzyko twardego Brexitu (bez porozumienia) wzrosło i “jest bardziej prawdopodobne niż nie”, wywołała sporą presję na brytyjskiej walucie. Notowania funta do dolara spadły w okolice 1,29, do najniższego poziomu od 5 września ubiegłego roku. Z poglądem Foxa polemizował dzisiaj rzecznik prasowy premier Theresy May, który twierdził, że “najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest osiągnięcie dobrego porozumienia”.

Brytyjska waluta traciła jednak przez większość dnia i pozytywna wiadomość od premier nie była w stanie wyraźnie poprawić sentymentu. Ten podział wewnątrz rządu sprzyja zwiększeniu niepewności co do faktycznego kształtu Brexitu, a to raczej negatywna informacja dla funta.

W dalszym ciągu z kolei umacniał się dzisiaj dolar. Kurs euro do dolara (EUR/USD) spadł do dolnej granicy notowań z ostatnich 13 miesięcy (dzisiaj ok. 1,153). Na euro ciążyły słabe dane z największej gospodarki Europy. Zamówienia w niemieckim przemyśle w czerwcu spadły o 4 proc. w skali miesiąca, notując najgłębszy spadek od 15 miesięcy.

Złoty nieco tracił dzisiaj, przede wszystkim ze względu na siłę dolara, choć skala zmian była niewielka i mieściła się w tych z poprzednich dni. W dalszej części dnia prawdopodobieństwo istotnych zmian na złotym jest ograniczone. Ryzykiem dla polskiej waluty mogłoby być gwałtowne pogorszenie się sentymentu na rynku akcji i aprecjacja dolara. Choć dalsze spadki kursu głównej pary walutowej (EUR/USD) jeszcze bliżej ponad rocznych minimów mogłyby wywrzeć presję na złotym, to jego stosunkowo dobra kondycja może chronić polską walutę przed głębszą korektą.

Jutro na rynku

Kalendarz zaplanowanych publikacji makroekonomicznych jest w dniu jutrzejszym stosunkowo ubogi. O godz. 8 Destatis opublikuje dane dotyczące handlu międzynarodowego Niemiec w czerwcu. Mediana oczekiwań rynkowych wskazuje na wzrost nadwyżki handlowej o 1,1 mld do 21,4 mld euro.

Biorąc pod uwagę stosunkowo obecnie słabą kondycję euro, znacznie lepszy od oczekiwań odczyt bilansu handlowego mógłby wesprzeć euro, ale rynek może skupiać się na publikowanych o tej samej godzinie danych o produkcji przemysłowej w czerwcu. W kontekście dzisiejszych znacznie gorszych od oczekiwań danych zamówień w tym sektorze, spadek produkcji większy niż 0,5 proc. w skali miesiąca (obecny konsensus), może dodatkowo osłabić euro.

Jednakże potencjalne zmiany wartości wspólnej waluty z tego tytułu będą raczej ograniczone. Oprócz wydarzeń na tle politycznym i sporu pomiędzy Chinami a USA w kwestii ceł, uwaga rynku może skupić się na piątkowych danych o inflacji w USA. Dopiero pod koniec tygodnia możemy więc spodziewać się istotniejszych ruchów na rynku walutowym, nie licząc tych spowodowanych niespodziewanymi doniesieniami medialnymi.

 

6 sie 2018 15:56|Bartosz Grejner

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

6 sie 2018 13:15

Załamanie kursu liry (komentarz walutowy z 6.08.2018)

3 sie 2018 16:38

Dane z USA nie zaskakują (popołudniowy komentarz walutowy z 03.08.2018)

3 sie 2018 15:43

Tam kryptowalutą zapłacisz niemal za wszystko

3 sie 2018 13:13

Dolar silny. Słaba Unia (komentarz walutowy z 3.08.2018)

Atrakcyjne kursy 27 walut