Wymieniaj waluty

Wymieniaj waluty
i zdobywaj darmowe losy.

Pula nagród: 500 000 zł

Weź udział w loterii >

Wojna celna wstrzymana (popołudniowy komentarz walutowy z 21.05.2018)

21 maj 2018 15:44|Bartosz Grejner

Złoty droższy nie będzie? Pozytywne czynniki z wewnątrz kraju mają ograniczony wpływ, natomiast zewnętrzne będą wywoływać raczej presję podażową. Dolar osiąga nowe półroczne szczyty wartości w relacji do euro. USA wstrzymują wojnę celną z Chinami.

Nowe minima na EUR/USD

Na szerokim rynku panował dzisiaj nieco lepszy sentyment, ze względu na krótką, ale treściwą wypowiedź sekretarza skarbu USA, Steve’a Mnuchina. Powiedział on w niedzielę, że USA i Chiny “zawieszają” wojnę celną. Oznacza to m.in., że cła na import aluminium i stali zostają tymczasowo wstrzymane, dopóki trwać będą rozmowy na temat handlu.

W reakcje na tę informację zyskiwały wyraźnie zarówno kontrakty na indeksy amerykańskie jak i główne indeksy giełd europejskich. Na wartości zyskiwał także dolar - notowania głównej pary walutowej (EUR/USD) spadły dzisiaj nawet do tuż ponad granicę 1,17, wyznaczając najniższy poziom od nieco ponad pół roku (choć o godz. 15:00 kurs wzrósł z powrotem do ok. 1,177).

Europejskiej walucie z kolei w dalszym ciągu nie pomaga sytuacja we Włoszech. Rosnące rentowności obligacji skarbowych tego kraju pokazują, że obawy rynku o bieżącą sytuację polityczną nie maleją, a wręcz rosną. To natomiast problem dla całej strefy euro, gdy Europejski Bank Centralny zaprzestałby program skupu aktywów pod koniec tego roku, zgodnie z oczekiwaniami. W przypadku gdyby jednak EBC postanowił wydłużyć program ponad wskazywany obecnie horyzont (wrzesień), mogłoby to wywoływać dalszą presję na euro, gdyż oznaczałoby także odsunięcie w czasie podwyżek stóp procentowych.

Niepewność polityczna związana z Półwyspem Apenińskim i droższe ceny ropy to także czynniki, przez które w dalszym ciągu może utrzymywać się presja na złotym. Przypływ kapitału do walut krajów wschodzących (w tym złotego) utrudniają także zyskujący dolar i rentowności obligacji skarbowych USA. Lepsze od oczekiwań dane makroekonomiczne z kraju (PKB czy produkcja przemysłowa) będą miały bardzo ograniczony pozytywny wpływ.

Najprawdopodobniej dopiero systemtycznie przekraczająca oczekiwania inflacja zwiększająca szansę na wyższe stopy procentowe w kraju, mogłaby wzmocnić złotego. Jest to obecnie scenariusz odległy i raczej bardziej prawdopodobne jest dalsze osłabianie się polskiej waluty, jeżeli utrzymywać się będą warunki panujące w otoczeniu makro.

Jutro na rynku

Kalendarz istotnych publikacji makroekonomicznych jest w dniu jutrzejszym praktycznie pusty. Można więc podejrzewać, że będziemy obserwować kontynuację dzisiejszych trendów. Zdecydowanie bardziej interesujący może być natomiast kolejny dzień, w którym możemy obserwować zwiększenie wahań dolara, euro czy złotego. W środę poznamy wstępne dane indeksów PMI największych gospodarek Europy (a także strefy euro) oraz USA, a dodatkowo opublikowany zostanie zapis rozmów z ostatniego posiedzenia komitetu monetarnego Rezerwy Federalnej.

21 maj 2018 15:44|Bartosz Grejner

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

21 maj 2018 12:40

Dolar na nowych szczytach (komentarz walutowy z 21.05.2018)

18 maj 2018 16:05

Złoty na nowych minimach (popołudniowy komentarz walutowy z 18.05.2018)

18 maj 2018 12:44

Włoska koalicja oficjalnie (komentarz walutowy z 18.05.2018)

17 maj 2018 15:41

Włochy nie pomagają złotemu (popołudniowy komentarz walutowy z 17.05.2018)

Atrakcyjne kursy 28 walut

Pobierz naszą aplikację

Monitoruj kursy walut, czytaj komentarze i korzystaj z naszych usług jeszcze szybciej, łatwiej i wygodniej. Gdziekolwiek jesteś.

Zobacz naszą aplikację