Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Wojna celna wstrzymana (popołudniowy komentarz walutowy z 21.05.2018)

21 maj 2018 15:44|Bartosz Grejner

Złoty droższy nie będzie? Pozytywne czynniki z wewnątrz kraju mają ograniczony wpływ, natomiast zewnętrzne będą wywoływać raczej presję podażową. Dolar osiąga nowe półroczne szczyty wartości w relacji do euro. USA wstrzymują wojnę celną z Chinami.

Nowe minima na EUR/USD

Na szerokim rynku panował dzisiaj nieco lepszy sentyment, ze względu na krótką, ale treściwą wypowiedź sekretarza skarbu USA, Steve’a Mnuchina. Powiedział on w niedzielę, że USA i Chiny “zawieszają” wojnę celną. Oznacza to m.in., że cła na import aluminium i stali zostają tymczasowo wstrzymane, dopóki trwać będą rozmowy na temat handlu.

W reakcje na tę informację zyskiwały wyraźnie zarówno kontrakty na indeksy amerykańskie jak i główne indeksy giełd europejskich. Na wartości zyskiwał także dolar - notowania głównej pary walutowej (EUR/USD) spadły dzisiaj nawet do tuż ponad granicę 1,17, wyznaczając najniższy poziom od nieco ponad pół roku (choć o godz. 15:00 kurs wzrósł z powrotem do ok. 1,177).

Europejskiej walucie z kolei w dalszym ciągu nie pomaga sytuacja we Włoszech. Rosnące rentowności obligacji skarbowych tego kraju pokazują, że obawy rynku o bieżącą sytuację polityczną nie maleją, a wręcz rosną. To natomiast problem dla całej strefy euro, gdy Europejski Bank Centralny zaprzestałby program skupu aktywów pod koniec tego roku, zgodnie z oczekiwaniami. W przypadku gdyby jednak EBC postanowił wydłużyć program ponad wskazywany obecnie horyzont (wrzesień), mogłoby to wywoływać dalszą presję na euro, gdyż oznaczałoby także odsunięcie w czasie podwyżek stóp procentowych.

Niepewność polityczna związana z Półwyspem Apenińskim i droższe ceny ropy to także czynniki, przez które w dalszym ciągu może utrzymywać się presja na złotym. Przypływ kapitału do walut krajów wschodzących (w tym złotego) utrudniają także zyskujący dolar i rentowności obligacji skarbowych USA. Lepsze od oczekiwań dane makroekonomiczne z kraju (PKB czy produkcja przemysłowa) będą miały bardzo ograniczony pozytywny wpływ.

Najprawdopodobniej dopiero systemtycznie przekraczająca oczekiwania inflacja zwiększająca szansę na wyższe stopy procentowe w kraju, mogłaby wzmocnić złotego. Jest to obecnie scenariusz odległy i raczej bardziej prawdopodobne jest dalsze osłabianie się polskiej waluty, jeżeli utrzymywać się będą warunki panujące w otoczeniu makro.

Jutro na rynku

Kalendarz istotnych publikacji makroekonomicznych jest w dniu jutrzejszym praktycznie pusty. Można więc podejrzewać, że będziemy obserwować kontynuację dzisiejszych trendów. Zdecydowanie bardziej interesujący może być natomiast kolejny dzień, w którym możemy obserwować zwiększenie wahań dolara, euro czy złotego. W środę poznamy wstępne dane indeksów PMI największych gospodarek Europy (a także strefy euro) oraz USA, a dodatkowo opublikowany zostanie zapis rozmów z ostatniego posiedzenia komitetu monetarnego Rezerwy Federalnej.

21 maj 2018 15:44|Bartosz Grejner

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

21 maj 2018 12:40

Dolar na nowych szczytach (komentarz walutowy z 21.05.2018)

18 maj 2018 16:05

Złoty na nowych minimach (popołudniowy komentarz walutowy z 18.05.2018)

18 maj 2018 12:44

Włoska koalicja oficjalnie (komentarz walutowy z 18.05.2018)

17 maj 2018 15:41

Włochy nie pomagają złotemu (popołudniowy komentarz walutowy z 17.05.2018)

Atrakcyjne kursy 27 walut