Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Zaskakujący wzrost niemieckiego eksportu (komentarz walutowy z 9.12.2019)

9 gru 2019 14:04|Bartosz Grejner

Eksport w Niemczech nieoczekiwanie wzrósł w październiku o 1,2 proc., ale mieszane sygnały z największej gospodarki Europy sugerują, by powstrzymać przedwczesną euforię. Funt najsilniejszy w relacji do euro od 2,5 roku, Kurs GBP/PLN wzrasta do blisko 5,10 zł, a rynek czeka z nadzieją na zwycięstwo Borisa Johnsona w czwartkowych wyborach.

Dolar oddaje część zysku

Spokojny początek niespokojnego tygodnia. Tak można podsumować handel w poniedziałkowe przedpołudnie. W tygodniu, w którym mamy decyzje i konferencje prasowe Rezerwy Federalnej oraz Europejskiego Banku Centralnego, a także wybory w Wielkiej Brytanii, wydaje się, że dane makroekonomiczne mogą mieć dość ograniczony wpływ na szeroki rynek.

Dziś rano poznaliśmy pozytywne dane z niemieckiej gospodarki. Destatis poinformował, że eksport w październiku wzrósł o 1,2 proc. w skali miesiąca, choć mediana oczekiwań wskazywała na spadek o 0,3 proc. Przy imporcie na niezmienionym poziomie pozwoliło to osiągnąć nadwyżkę handlową na poziomie 21,5 mld euro, czyli o 2,2 mld powyżej konsensusu.

Wzrost w sferze eksportu z największej gospodarki Europy, silnie nadszarpnięty przez potyczkę handlową USA z Chinami, można by uznać za sygnał powrotu na ścieżkę wzrostu, gdyby nie słabsze od oczekiwań dane z przemysłu, które poznaliśmy w ubiegłym tygodniu. Wpływ pojedynczego odczytu będzie raczej ograniczony. Jeśli jednak USA i Chiny zawrą porozumienie i cofną część lub całość ceł, to aktywność w niemieckim przemyśle oraz eksport najprawdopodobniej w stosunkowo szybkim tempie będą odrabiać straty.

Pomimo spokojnej sesji amerykańska waluta dzisiaj lekko traciła na wartości. Indeks dolara (DXY), mierzący jego siłę w stosunku do sześciu głównych walut, spadał ok. południa o blisko 0,1 proc. w stosunku do piątkowego zamknięcia. Notowania EUR/USD także oddaliły od piątkowego minimum o ok. 1,1040 do nieco powyżej 1,1070. Są to jednak bardzo ograniczone zmiany, jeżeli weźmiemy pod uwagę, jakie wydarzenia i wahania notowań czekają w tym tygodniu na uczestników rynku. W poniedziałek kalendarz wydarzeń makroekonomicznych na dalszą część dnia jest praktycznie pusty i nie należy spodziewać się istotnych zmian wartości w kolejnych godzinach.

15 grudnia mija termin wyznaczony przez USA na zawarcie porozumienia z Chinami, po którym może dojść do nałożenia kolejnych ceł. W tym tygodniu możemy zatem spodziewać się z obu stron konfliktu doniesień, które mogą wywoływać zwiększenie wahań na rynku.

Główne waluty uciekają złotemu

Polska waluta z kolei była w nieco słabszej kondycji niż podczas piątkowego zamknięcia. Złoty tracił w relacji do praktycznie wszystkich głównych walut, choć było to wywołane lekkim „risk-off” na rynku, to obserwowaliśmy wzrosty wartości m.in. jena i cennych kruszców – złota i srebra. Kurs EUR/PLN osiągnął dzisiaj ok. 4,285, a USD/PLN utrzymywał się ok. 3,87. Jeżeli będziemy obserwować powrót aprecjacji dolara (czy to z powodu pozytywnych doniesień z frontu handlowego, czy z nieco jastrzębiego wydźwięku płynącego od Rezerwy Federalnej w środę), to kurs EUR/PLN może w szybkim tempie powrócić powyżej 4,30 zł, a USD/PLN powyżej 3,90 zł.

Nieco inną kwestią pozostaje funt. Notowania GBP/PLN wzrosły dzisiaj do blisko 5,10, osiągając najwyższy poziom od kwietnia 2017 r. To pokłosie globalnej aprecjacji brytyjskiej waluty. Notowania GBP/USD zbliżają się do psychologicznej granicy 1,32, a EUR/GBP spadły dzisiaj do ok. 0,8400, czyli do najniższego poziomu od dwóch i pół roku. Scenariuszem bazowym w wyborach do brytyjskiego parlamentu 12 grudnia jest zwycięstwo Partii Konserwatywnej i kontynuacja rządów Borisa Johnsona, co prawdopodobnie skutkowałoby aprecjacją funta, przynajmniej w krótkim okresie. Wg sondażu Yougov z 6 grudnia konserwatyści mają 10 pkt proc. przewagi nad Partią Pracy. Sondaże jednak mogą być obarczone pewnym błędem. Może to wpłynąć na zaskoczenie w ostatecznym wyniku, a rządów koalicyjnych Jeremy’ego Cobryna z Partii Pracy nie można wykluczyć, co jednak wywołałoby najprawdopodobniej kilkuprocentową przecenę funta.

9 gru 2019 14:04|Bartosz Grejner

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

6 gru 2019 16:49

Gorące dane z USA (popołudniowy komentarz walutowy 6.12.2019)

6 gru 2019 15:07

Librexit, czyli Unia ostrożna wobec kryptowalut

6 gru 2019 12:04

Niemcy przerywają sen o ożywieniu gospodarczym (komentarz walutowy z 6.12.2019)

5 gru 2019 17:45

Złoty powoli w górę, a dolar czeka na piątek (popołudniowy komentarz walutowy z 5.12.2019)

Atrakcyjne kursy 27 walut