Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Złoty na trzymiesięcznych minimach (komentarz walutowy z 15.03.2018)

15 mar 2018 13:01|Marcin Lipka

Ograniczone ruchy na globalnym rynku walutowym. Złoty wyraźnie traci na wartości po zaskakująco niskich odczytach inflacji z Polski. Rynek praktycznie nie wycenia już podwyżki stóp procentowych w ciągu najbliższego roku. EUR/PLN przetestował przed południem najwyższe poziomy od 3 miesięcy.

Najważniejsze dane makro (czas CET – środkowoeuropejski). Szacunki danych makro są na podstawie informacji z Bloomberga, chyba że zaznaczono inaczej.

  • Brak danych makro, które mogą wyraźnie zaburzyć notowaniami analizowanych walut.

Względnie spokojnie

Dzisiejsze ruchy na globalnym rynku walutowym są bardzo ograniczone. Większość zmian zawiera się w bardzo wąskim przedziale wahań, a w okolicach południa żadna z 31 walut krajów rozwiniętych oraz rozwijających się nie wychylała się bardziej niż plus/minus 0,5 proc. w relacji do dolara.

Po ostatnich doniesieniach natury gospodarczej i politycznej widać, że inwestorzy czekają na jakieś kolejne, bardziej znaczące sygnały. Niewykluczone, że będzie to dopiero wynik przyszłotygodniowego posiedzenia Rezerwy Federalnej, gdzie oprócz decyzji o podwyżce stóp procentowych (praktycznie przesądzonej) poznamy także szacunki ścieżki zacieśniania monetarnego FOMC. To będzie bardzo ciekawe posiedzenie nie tylko ze względu na pierwszą prasową konferencję Jeromego Powella, ale również coroczne zmiany w składzie Komitetu oraz względnie nowe nazwiska (Barkin, Bostic, Quarles), które mogą wnieść element „świeżości” do projekcji. W związku z tym znaczna część uczestników rynku może chcieć poczekać na przekaz FOMC niż ryzykować zajmowanie większych pozycji przed tym wydarzeniem.

Szanse na podwyżki topnieją. Złoty pod presją

Zdecydowanie więcej emocji niż na rynku globalnym mamy na krajowym podwórku. GUS przed południem opublikował dane o inflacji za luty. Odczyt bardzo wyraźnie odbiegał od szacunków. Oczekiwano wzrostu cen w ubiegłym miesiącu na poziomie 1,8% r/r, podczas gdy finalnie okazało się, że było to tylko 1,4%. Tak niska presja inflacyjna (komponent bazowy także prawdopodobnie będzie niski i może wynieść mniej 1,0% r/r) powoduje, że realizacja gołębiego przekaz ze strony RPP staje się coraz bardziej prawdopodobna.

Potwierdzają to, chociażby kontrakty na stopę procentową. FRA 12x15 symulujące notowania trzymiesięcznego WIBORu za rok pokazywały w okolicach południa poziom 1,79%, czyli 8 pkt. bazowych powyżej bieżących notowań WIBORu 3M. Jeszcze 6 marca FRA 12x15 było na poziomie 1,94 proc., co oznaczało, że podwyżka stóp procentowych o 25 pkt. bazowych (0,25 pkt. proc.) w przeciągu najbliższego roku jest praktycznie przesądzona.

Jeszcze ciekawiej wyglądają notowania FRA 21x24, czyli notowania trzymiesięcznego WIBORu za 7 kwartałów. Ledwo trzy tygodnie temu miały one wartość ponad 2,4%. czyli rynek wyceniał prawie trzy podwyżki stóp procentowych o 25 pkt. bazowych (0,75 pkt. proc.) w tym okresie. Obecnie FRA 21x24 jest na poziomie 2,08 %, czyli wyceniana jest tylko nieco ponad jedna podwyżka do końca 2019 r.

Nie jest więc znacznym zaskoczeniem, że dzisiejsze notowania złotego są pod wyraźną presją. EUR/PLN przetestował przed południem okolicę 4,22, czyli najwyższe poziomy od trzech miesięcy. Złoty jest dziś dodatkowo jedną z najsłabszych walut na rynku i traci między innymi do dolara ok. 0,5 proc. (razem z turecką lirą).

Tak jak już pisaliśmy od dobrych kilku dni krajowa waluta nadal prawdopodobnie będzie pozostawać pod wyraźną presją. Dodatkowo dzisiejsze dane o inflacji uwiarygadniają, że gołębi przekaz ze strony RPP ma na tę chwilę potwierdzenie w danych, co będzie w najbliższych tygodniach prawdopodobnie ułatwiać złotemu spadki, a utrudniać wzrosty, gdy pojawią się ku temu zewnętrzne powody.

15 mar 2018 13:01|Marcin Lipka

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

14 mar 2018 14:44

Bez istotnych zmian (popołudniowy komentarz walutowy z 14.03.2018)

14 mar 2018 13:38

Google stawia szlaban kryptowalutom

14 mar 2018 12:41

Dolar w odwrocie (komentarz walutowy z 14.03.2018)

13 mar 2018 15:39

Inflacja nie zaskakuje (popołudniowy komentarz walutowy z 13.03.2018)

Atrakcyjne kursy 27 walut