Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Złoty nadal słaby (popołudniowy komentarz walutowy z 20.03.2018)

20 mar 2018 15:42|Bartosz Grejner

Słabsze dane ze strefy euro wskazujące na pogarszający się sentyment i zyskujący dolar wywierają negatywną presję na polską walutę. Jutrzejszy przekaz od FOMC może jeszcze dodatkowo osłabić złotego.

Dolar zyskuje

Uwaga rynku już jest przeniesiona na jutrzejszy komunikat i konferencję prasową FOMC (komitetu monetarnego Rezerwy Federalnej). Prawdopodobnie w antycypacji na nieco bardziej jastrzębi ton przekazu, dolar dzisiaj się nieco umacniał. Aprecjacja była widoczna zwłaszcza w relacji do euro, po tym jak wspólna waluta traciła w związku z publikacją wskaźnika sentymentu ekonomistów ZEW, który okazał się wyraźnie poniżej oczekiwań zarówno w całej strefie euro jak i jej największej gospodarki (Niemcy).

Notowania głównej pary walutowej (EUR/USD) spadały dzisiaj ok. 0,6% o godz. 15:00 do poziomu 1,226 - to dolna granica notowań od 2 marca. Globalnie silniejszy dolar odbił się także na kondycji złotego. Polska waluta wyraźnie dzisiaj traciła, nawet do lokalnego węgierskiego forinta. Cena za dolara wspięła się dzisiaj do blisko 3,45 zł, najwyższego kursu od 12 stycznia br. Jastrzębi jutro przekaz ze strony FOMC mógłby popchnąć amerykańską walutę w stronę 3,50 zł.

Kolejne godziny handlu raczej nie przyniosą istotnych zmian w wycenie walut - nie ma także zaplanowanych istotnych publikacji na dzisiejsze popołudnie. Notowania złotego prawdopodobnie więc będą stabilne i oscylować będą w okolicy bieżących poziomów.

Jutro na rynku

Jutro rynki czeka prawdopodobnie najważniejsze wydarzenie tego tygodnia - decyzja FOMC odnośnie stóp procentowych w USA. Praktycznie pewne jest, że zostaną one podniesione. Uwaga rynku natomiast skupiona będzie na komunikacie (godz. 19:00) oraz konferencji prasowej (godz.19:30). Kwestia czy w tym roku FOMC podniesie stopy 3 czy 4 razy będzie najbardziej skrupulatnie analizowana.

Będzie to również pierwsze posiedzenie Jerome Powella, nowego przewodniczącego Rezerwy Federalnej, Jerome Powella. Przekaz z odświeżonego składu FOMC (coroczna zmiana rotujących przedstawicieli lokalnych oddziałów FOMC) sugerujący cztery (lub więcej) podwyżki stóp procentowych w tym roku może wywołać znaczną aprecjację dolara. Z kolei pozostanie mediany oczekiwań (co do ilości podwyżek) na poziomie trzech, może dolara nieco osłabić, biorąc pod uwagę jego wzmocnienie w ostatnim czasie.

Scenariusz mocno drożejącego dolara byłby także negatywny dla złotego, który znajduje się w osłabionej kondycji - głównie przez niższą presję inflacyjną oraz niższe prawdopodobieństwo zacieśniania monetarnego w tym i nawet kolejnym roku.

 

20 mar 2018 15:42|Bartosz Grejner

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

20 mar 2018 12:24

Słabe dane z Niemiec (komentarz walutowy z 20.03.2018)

19 mar 2018 15:06

Dobry dzień dla funta (popołudniowy komentarz walutowy z 19.03.2018)

16 mar 2018 15:20

Złoty pozostaje słaby (popołudniowy komentarz walutowy z 16.03.2018)

16 mar 2018 15:00

Sieci blockchain kryptowalut jako narzędzie najbardziej zaawansowanej sztucznej inteligencji?

Atrakcyjne kursy 27 walut