Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Złoty najsłabszy wśród głównych walut, kurs dolara i euro poszybował (komentarz walutowy z 8.03.2021)

8 mar 2021 9:04|Bartosz Sawicki

W marcu złoty tanieje względem wszystkich walut gospodarek rozwiniętych i znajduje się również w ogonie stawki walut gospodarek wschodzących. Za osłabieniem stoi niekorzystny splot czynników lokalnych, regionalnych i globalnych.

Do czynników lokalnych należy zaliczyć ekstremalnie łagodne stanowisko Narodowego Banku Polskiego oraz zbliżający się wyrok Sądu Najwyższego ws. frankowiczów (25 marca). W całym regionie dochodzi także do znaczącego pogorszenia sytuacji epidemicznej, co sprawia, że od złotego tylko nieznacznie silniejsze są korona czeska i (zwłaszcza) forint węgierski. Na globalnych rynkach trwa niekorzystny dla napływów kapitału do gospodarek wschodzących wzrost rentowności (obniża ich relatywną atrakcyjność odsetkową). Pokłosiem tej tendencji jest też silniejszy dolar.

Notowania głównych walut

Kurs euro w piątek zbliżył się do 4,60 i zaczyna flirtować ze szczytami z drugiej fali pandemii oraz maksimami ustanowionymi podczas interwencji walutowych NBP. Notowania USD/PLN podskoczyły powyżej 3,85, a funt wyceniany jest na 5,32. Brytyjska waluta jest najdroższa od końcówki 2016 r. Najmniej wyraźne są wzrosty CHF/PLN, gdyż frank jest w ostatnich tygodniach najsłabszą z głównych walut. Z jednej strony złoty notowany jest poniżej swojej wartości fundamentalnej. Z drugiej strony, w obecnym środowisku jedyną przesłanką od kupowania polskiej waluty jest bliskość szczytów z ostatnich miesięcy. W szerszym horyzoncie zakładamy wyraźne umocnienie polskiej waluty, ale na razie z pierwszego planu nie schodzą zagrożenia. Najciemniej jest zawsze przed świtem.

NBP nie myśli kończyć

Najważnie w piątkowym nagraniu prezesa NBP (pandemiczny substytut konferencji prasowej) było podkreślenie, że przez najbliższy rok (a zapewne i dłużej) nie może być mowy o podwyżkach stóp procentowych. Jednocześnie Adam Glapiński zadeklarował, że bank nie ma najmniejszych zamiarów porzucić skupu obligacji, który może trwać „tak długo, jak jest to potrzebne, być może już zawsze”. Podkreślone zostało także zadowolenie z efektów interwencji walutowych prowadzonych na przełomie grudnia i stycznia.

Notowania korony czeskiej

Więcej o fundamentalnym tle krajowej polityki pieniężnej pisaliśmy w środowym komentarzu. NBP potwierdza jednocześnie renomę najbardziej łagodnego banku centralnego w regionie, a jego postawa mocno kontrastuje zwłaszcza z nastawieniem czeskich władz. Ta rozbieżność dróg polityki monetarnej powinna przekładać się na lepsze perspektywy korony względem złotego, ale na razie obie waluty pozostają pod wpływem niekorzystnych czynników globalnych (wzrosty rentowności, mocniejszy dolar) i regionalnych (trzecia fala pandemii).

Rynek pracy USA dopiero się rozpędza

Dane z rynku pracy Stanów Zjednoczonych mają do siebie to, że są bardzo zmienne, podlegają silnym rewizjom i ze względu na metodologię szacunków Departamentu Pracy mogą podlegać silnym zaburzeniom przez czynniki jednorazowe. Mogą też słabo oddawać rzeczywistość w bardzo dynamicznie zmieniających się warunkach – wypisz wymaluj sytuacja z pandemii. Po pierwszym odczycie danych za styczeń inwestorzy byli wyraźnie rozczarowani przyrostem zatrudnienia poniżej 50 tys. etatów. Po rewizji okazało się, że w pierwszym miesiącu roku utworzono 166 tys. miejsc pracy, co na tle ówczesnych oczekiwań byłoby przyzwoitym wynikiem.

Rynek pracy w USA

W lutym liczba zatrudnionych poza rolnictwem USA wzrosła o niemal 380 tys. osób, co jest wynikiem niemal dwukrotnie lepszym od prognoz. Prym wiódł sektor prywatny, a w kolejnych miesiącach należy spodziewać się zdecydowanego przyspieszenia liczby tworzonych miejsc pracy. Dużą rolę musiało odegrać rozpoczęcie luzowania restrykcji w Kalifornii, ale ostatni raport wpisuje się w inne informacje wskazujące na spory impet amerykańskiej gospodarki, który będzie skutkował jej potężnym przyśpieszeniem po odmrożeniu i otrzymaniu potężnego bodźca fiskalnego.

Szybki postęp programu szczepień i spadająca liczba hospitalizowanych pacjentów pozwalają – zdaniem Gubernatorów z Teksasu i Tennessee – na odmrażanie. W kolejce stoją następne stany, lada moment zacznie sezonowo rosnąć również zatrudnienie w budownictwie. Wszystko to sprawia, że w kolejnych miesiącach kondycja rynku pracy powinna ulegać dalszej dynamicznej poprawie. Nie wolno przy tym zapominać, że pomimo „odzyskania” ponad 13 milionów etatów zatrudnienie w gospodarce wciąż jest o ok. 10 milionów niższe niż przed rokiem. To właśnie na tym aspekcie koncentruje się Fed, co nie znajduje zrozumienia u inwestorów. Stawiają oni na silniejsze, niż zakładają to władze monetarne, podbicie inflacji i szybszą normalizację polityki, a owocem tego przekonania jest trwająca wyprzedaż obligacji i umocnienie dolara.

Posiedzenie EBC, inflacja z USA i pandemia w Polsce

Po ubiegłotygodniowym fiasku zapanowania przez Jerome’a Powella nad turbulencjami, które przechodzą przez rynki obligacji skarbowych, w centrum uwagi będą dane inflacyjne z USA. Zostaną one opublikowane w środę i mogą dolać oliwy do ognia wyprzedaży. Dalszym wzrostom dochodowości mogą też sprzyjać aukcje Departamentu Skarbu, na których uplasowane zostaną długoterminowe papiery. Dość istotna wydają się także: wtorkowa publikacja nastrojów w małych przedsiębiorstwach, czwartkowa porcja danych o liczbie nowo zarejestrowanych bezrobotnych, informacja o liczbie otwartych procesów rekrutacyjnych oraz wieńczące tydzień wstępne dane o nastrojach konsumentów.

Na Starym Kontynencie tydzień rozpocznie się od mało istotnej publikacji indeksu Sentix, który oddaje nastroje inwestorów. Gwoździem rynkowego programu będzie natomiast czwartkowe posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego. Przedstawiciele Rady Prezesów w ostatnich dniach wykazywali daleko idące zaniepokojenie wynikającym z tendencji na rynku obligacji zacieśnieniem się warunków finansowych, które zagrażają kruchej koniunkturze. Przypominano również o możliwości dalszego obniżania kosztu pieniądza.

W Polsce tydzień będzie spokojny pod kątem publikacji. W poniedziałek poznamy pełną treść Projekcji inflacyjnych NBP i będzie to jedyne wydarzenie godne odnotowania. Inwestorzy będą bacznie monitorować rozwój trzeciej fali zachorowań na koronawirusa i nasłuchiwać komentarzy dotyczących sytuacji sektora bankowego w kontekście zbliżającego się wyroku Sądu Najwyższego w sprawie frankowiczów (25 marca).

Kalendarium

8 mar 2021 9:04|Bartosz Sawicki

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

5 mar 2021 8:29

Kurs euro rośnie od tygodnia, dolar najdroższy od listopada (komentarz walutowy z 5.03.2021)

4 mar 2021 8:40

Kurs euro blisko 4,55, funt najdroższy od lat (komentarz walutowy z 4.03.2021)

3 mar 2021 8:52

Kurs euro hamuje, kurs dolara zawraca (Komentarz walutowy z 3.03.2021)

2 mar 2021 8:23

Dolar i euro najdroższe od tygodni (komentarz walutowy z 2.03.2021)

Atrakcyjne kursy 27 walut