Conotoxia sp. z o.o. złożyła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego kompletny wniosek o wydanie pilnego postanowienia zabezpieczającego. Spółka z grupy Cinkciarz.pl domaga się zawieszenia decyzji Komisji Nadzoru Finansowego o cofnięciu zezwolenia na świadczenie usług płatniczych.
Conotoxia sp. z o.o. to ważne ogniwo polskiej grupy Cinkciarz.pl. Spółka oferowała popularne i cieszące się uznaniem usługi finansowe online. Z kart wielowalutowych czy też międzynarodowych przekazów pieniężnych masowo korzystali indywidualni i biznesowi użytkownicy platformy Cinkciarz.pl. Wystarczy wspomnieć o ok. 130 tysiącach posiadaczy kart czy też ponad 400 firmach, które w swoich sklepach internetowych udostępniały bramkę płatniczą Cinkciarz Pay.
2 października br. Komisja Nadzoru Finansowego niespodziewanie cofnęła spółce zezwolenie na świadczenie usług płatniczych, z dnia na dzień odcinając tysiące klientów od instrumentów finansowych i mając na celu zniszczenie innowacyjnej firmy ze 100 proc. polskim kapitałem.
Zdaniem władz holdingu, decyzja została wydana z naruszeniem obowiązujących przepisów prawa. Dlatego zwróciliśmy się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który zobowiązał KNF do przekazania niezbędnych dokumentów. Nastąpiło to po miesiącu oczekiwania, 16 grudnia br., tj. w ostatni dopuszczalny przez kodeks dzień. Dla kontrastu całe postępowanie administracyjne Komisji w sprawie Conotoxia sp. z o.o. trwało rekordowo krótko, bo zaledwie dwa miesiące, a zwykle podobne czynności zajmują ok. 12-18 miesięcy.
Celowe, jak się wydaje, przeciąganie przez KNF przekazania do sądu dokumentów dotyczących cofnięcia zezwolenia działa na szkodę spółki, jej pracowników, właścicieli oraz użytkowników usług. W opinii Conotoxia sp. z o.o. jest to niezgodne z zasadami rzetelności postępowania administracyjnego.
Sąd, w przeciwieństwie do KNF, zareagował bez zbędnej zwłoki, wysyłając do nas prośbę o uzupełnienie formalne. 23 grudnia br. Conotoxia sp. z o.o. dosłała wszelkie wymagane braki formalne za pośrednictwem platformy ePUAP, licząc na jak najszybsze uwzględnienie tych dokumentów przez WSA jeszcze przed końcem 2024 roku.