Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Ameryka znów drży przed koronawirusem. Dolar zyskuje na wartości (komentarz walutowy z 25.06.2020)

25 cze 2020 14:11|Bartosz Grejner

Po doniesieniach o rekordowej liczbie zakażeń koronawirusem w USA pogarszają się nastroje na rynku. Dolar zyskuje, złoty natomiast traci i należy dziś do najsłabszych walut w grupie państw wschodzących (EM). Kurs USD/PLN zbliża się do 4,00 zł, a EUR/PLN osiąga 4,47 zł.

Czwartek przebiega pod znakiem silniejszego dolara. To już drugi dzień z rzędu, kiedy obserwujemy relatywnie silniejszą amerykańską walutę. Relatywnie, bo wartość dolara w relacji do euro nie osiągnęła poziomów, jakie obserwowaliśmy np. w poniedziałek.

Rekordy na Florydzie, w Kalifornii i Teksasie

Notowania EUR/USD spadły dzisiaj do granic 1,12, czyli o ok. 0,4 proc. poniżej wczorajszego zamknięcia. Lepsza kondycja amerykańskiej waluty podczas dzisiejszego handlu wynika z kolejnych informacji o nowych zakażeniach i wzrostu obaw o stan gospodarki USA. Niepokój rynku wzrósł po tym, jak część ze stanów USA, które zmniejszyły już restrykcje, odnotowała wczoraj rekordowe wzrosty zachorowań, tj. Floryda, Kalifornia i Texas. Stan Nowy Jork wprowadził z kolei 14-dniową kwarantannę dla przyjezdnych.

Rynek nie dopuszcza raczej idei ponownego zamknięcia gospodarek, co mogłoby się okazać druzgocące. Jeśli jednak restrykcje w miejscach, gdzie odnotowywane są wzrosty zachorowań, nie zostaną ponownie nałożone, konsumenci najprawdopodobniej dalej będą postępować ostrożnie i wstrzymywać się z wydatkami, a to oznacza problemy na drodze do szybkiego i przede wszystkim trwałego ożywienia gospodarczego.

Warunki dla dolara, nie dla złotego

Informacje o wzroście liczbie zachorowań po otwieraniu się gospodarek i skutki z tym związane należą obecnie do najważniejszych czynników determinujących nastroje na rynku. Te nastroje wydają się od wczoraj pogarszać, skutkując umacnianiem się dolara. I taki trend może być kontynuowany, zwłaszcza że dolar ma jeszcze spory zapas do aprecjacji. Poziom 1,10 dla kursu EUR/USD wydaje się możliwy do osiągnięcia przy utrzymaniu słabszych nastrojów.

Do koronawirusowych zmartwień dochodzą jeszcze potyczki handlowe USA z Chinami i USA z Unią Europejską. Mogą się one wzmagać wraz ze zbliżaniem się listopadowych wyborów prezydenckich w USA. Pogorszenie relacji handlowych może z kolei zmniejszać optymizm, który dominował w ostatnich tygodniach na rynku.

Napływ informacji jest obecnie negatywny, co psuje nastroje na rynku i negatywnie oddziałuje na złotego. Większość walut krajów wschodzących nie radzi sobie dobrze przy umacniającym się dolarze. Złoty był dziś jednak – zaraz za czeską koroną, rublem i forintem – najsłabszą z nich.

Notowania EUR/PLN osiągnęły poziom ok. 4,47 zł, a USD/PLN 3,99 zł. I chociaż te wartości mieszczą się w przedziałach z minionych dwóch tygodni, to wzbijają się tuż pod górne granice tych zakresów. Jeżeli będziemy obserwować dalsze pogarszanie się nastrojów i umacnianie się dolara, presja podażowa na złotym również może się zwiększać.

25 cze 2020 14:11|Bartosz Grejner

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

24 cze 2020 17:44

Pogorszenie nastrojów na rynku (popołudniowy komentarz walutowy z 24.06.2020)

24 cze 2020 14:31

Niemieckie firmy optymistycznie patrzą w przyszłość (komentarz walutowy z 24.06.2020)

23 cze 2020 17:50

Dane z USA nie zaskakują tak jak te z Europy (popołudniowy komentarz walutowy z 23.06.2020)

23 cze 2020 14:16

Zaskakujące dane ze strefy euro osłabiają dolara (komentarz walutowy z 23.06.2020)

Atrakcyjne kursy 27 walut