Wymieniaj waluty

Wymieniaj waluty
i zdobywaj darmowe losy.

Pula nagród: 500 000 zł

Weź udział w loterii >

Zaskakujące dane ze strefy euro osłabiają dolara (komentarz walutowy z 23.06.2020)

23 cze 2020 14:16|Bartosz Grejner

Czerwcowe wskaźniki PMI ze strefy euro wspierają dobre nastroje na rynku. Firmy optymistycznie patrzą w przyszłość. Dolar słabnie, wspierając m.in. złotego.

Umowy nie ma. Umowa jest

Od kilkunastu godzin na rynku nie brakuje emocji. Jeszcze podczas sesji azjatyckiej Peter Navarro, jeden z głównych negocjatorów z ramienia Białego Domu, w wywiadzie telewizyjnym dla Fox News zasugerował koniec umowy handlowej USA z Chinami.

To wystraszyło uczestników rynku i spowodowało wzrost awersji do ryzyka. Nieco później jednak prezydent Donald Trump na Twitterze zapewnił, że porozumienie nadal obowiązuje. Sam Navarro stwierdził także, że jego wypowiedź została wyrwana z kontekstu.

Pokazuje to jednak, że rynek w dalszym ciągu jest wrażliwy na informacje o porozumieniu USA z Chinami. Temat może nabierać większego znaczenia wraz ze zbliżaniem się wyborów w USA w listopadzie.

Obecnie rynek w dużo większej mierze skupia się na wychodzeniu gospodarek z zamknięcia i wzroście aktywności z tym związanym. A dane z tego frontu przekroczyły dzisiaj oczekiwania.

Francja liderem strefy euro

Jeszcze przed południem IHS Markit opublikował wstępne odczyty indeksów PMI sektorów przemysłowego i usług dla strefy euro w czerwcu. W obu sektorach w dalszym ciągu obserwowana jest recesja (poniżej 50 pkt), ale wskaźniki na poziomie 46,9 pkt i 47,3 pkt były odpowiednio o 1,9 pkt i 5,8 pkt powyżej oczekiwań.

Na tle największych gospodarek szczególnie wyróżniała się Francja ze wskaźnikami dla przemysłu na poziomie 52,1 pkt i dla usług na 50,3 pkt. Nie dość, że te wartości znacznie przekroczyły oczekiwania (o 5-6 pkt), to wyszły ze sfery recesji. Wzrost aktywności we francuskim przemyśle okazał się najsilniejszy od lutego 2018 r.

Od lutego nie było takiego optymizmu

Jednym z niewielu elementów składowych, które dalej notowały spadki, były nowe zamówienia i zamówienia eksportowe odzwierciedlające przytłumiony popyt, ale i tu da się odnaleźć pozytyw. Wspominanie zamówienia zanotowały najmniejsza spadki od wprowadzenia restrykcji w marcu.

Oczekiwania przedsiębiorstw w strefie euro co do perspektyw na najbliższy rok wzrosły do najwyższego poziomu od lutego. Mimo że dane są optymistyczne, popyt najprawdopodobniej nadal pozostanie przytłumiony, a kolejne miesiące mogą już nie obfitować w dane o tak istotnych wzrostach.

Kurs EUR/USD najwyżej od tygodnia

Dobre dane ze strefy euro wzmocniły dominujący na rynku optymizm, osłabiając tym samym dolara. W ub. tygodniu obserwowaliśmy stopniowe odrabianie strat przez dolara. Dzisiaj natomiast notowania EUR/USD wzrosły z powrotem powyżej 1,13, czyli do najwyższego poziomu od tygodnia poziomu. W dalszym ciągu pozostajemy w ograniczonym przedziale wahań, jednak przy nieco słabszej obecnie kondycji amerykańskiej waluty.

To także dobry scenariusz dla walut krajów wschodzących (EM), w tym złotego. Złoty także porusza się w ostatnich ok. dwóch tygodniach w ograniczonym przedziale wahań, podobnie jak szerszy rynek walutowy. Dobre dane ze strefy euro i słabszy globalnie dolara sprowadziły notowania głównych walut względem złotego do dolnych przedziałów z tego okresu, cofając straty poniesione wraz z odreagowaniem dolara w ub. tygodniu.

Kurs EUR/PLN spadł do ok. 4,43 zł, a USD/PLN do ok. 3,92 zł, czyli do najniższych poziomów od tygodnia. Dalsze losy polskiej waluty uzależnione są od zmian sentymentu na szerokim rynku i w efekcie dolara, a sentyment ten dostał obecnie wsparcia, stąd istotnego osłabienia złotego w najbliższych dniach raczej nie należy się spodziewać.

23 cze 2020 14:16|Bartosz Grejner

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

22 cze 2020 16:46

Złoty liderem grupy w pogoni za dolarem (komentarz walutowy z 22.06.2020)

19 cze 2020 17:42

Kurs USD/PLN forsuje granicę 4 zł (popołudniowy komentarz walutowy z 19.06.2020)

19 cze 2020 13:01

Pozytywne doniesienia handlowe (komentarz walutowy z 19.06.2020)

18 cze 2020 15:45

Dolar wykazuje oznaki życia (komentarz walutowy z 18.06.2020)

Atrakcyjne kursy 28 walut

Pobierz naszą aplikację

Monitoruj kursy walut, czytaj komentarze i korzystaj z naszych usług jeszcze szybciej, łatwiej i wygodniej. Gdziekolwiek jesteś.

Zobacz naszą aplikację