Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Zaskakujące dane ze strefy euro osłabiają dolara (komentarz walutowy z 23.06.2020)

23 cze 2020 14:16|Bartosz Grejner

Czerwcowe wskaźniki PMI ze strefy euro wspierają dobre nastroje na rynku. Firmy optymistycznie patrzą w przyszłość. Dolar słabnie, wspierając m.in. złotego.

Umowy nie ma. Umowa jest

Od kilkunastu godzin na rynku nie brakuje emocji. Jeszcze podczas sesji azjatyckiej Peter Navarro, jeden z głównych negocjatorów z ramienia Białego Domu, w wywiadzie telewizyjnym dla Fox News zasugerował koniec umowy handlowej USA z Chinami.

To wystraszyło uczestników rynku i spowodowało wzrost awersji do ryzyka. Nieco później jednak prezydent Donald Trump na Twitterze zapewnił, że porozumienie nadal obowiązuje. Sam Navarro stwierdził także, że jego wypowiedź została wyrwana z kontekstu.

Pokazuje to jednak, że rynek w dalszym ciągu jest wrażliwy na informacje o porozumieniu USA z Chinami. Temat może nabierać większego znaczenia wraz ze zbliżaniem się wyborów w USA w listopadzie.

Obecnie rynek w dużo większej mierze skupia się na wychodzeniu gospodarek z zamknięcia i wzroście aktywności z tym związanym. A dane z tego frontu przekroczyły dzisiaj oczekiwania.

Francja liderem strefy euro

Jeszcze przed południem IHS Markit opublikował wstępne odczyty indeksów PMI sektorów przemysłowego i usług dla strefy euro w czerwcu. W obu sektorach w dalszym ciągu obserwowana jest recesja (poniżej 50 pkt), ale wskaźniki na poziomie 46,9 pkt i 47,3 pkt były odpowiednio o 1,9 pkt i 5,8 pkt powyżej oczekiwań.

Na tle największych gospodarek szczególnie wyróżniała się Francja ze wskaźnikami dla przemysłu na poziomie 52,1 pkt i dla usług na 50,3 pkt. Nie dość, że te wartości znacznie przekroczyły oczekiwania (o 5-6 pkt), to wyszły ze sfery recesji. Wzrost aktywności we francuskim przemyśle okazał się najsilniejszy od lutego 2018 r.

Od lutego nie było takiego optymizmu

Jednym z niewielu elementów składowych, które dalej notowały spadki, były nowe zamówienia i zamówienia eksportowe odzwierciedlające przytłumiony popyt, ale i tu da się odnaleźć pozytyw. Wspominanie zamówienia zanotowały najmniejsza spadki od wprowadzenia restrykcji w marcu.

Oczekiwania przedsiębiorstw w strefie euro co do perspektyw na najbliższy rok wzrosły do najwyższego poziomu od lutego. Mimo że dane są optymistyczne, popyt najprawdopodobniej nadal pozostanie przytłumiony, a kolejne miesiące mogą już nie obfitować w dane o tak istotnych wzrostach.

Kurs EUR/USD najwyżej od tygodnia

Dobre dane ze strefy euro wzmocniły dominujący na rynku optymizm, osłabiając tym samym dolara. W ub. tygodniu obserwowaliśmy stopniowe odrabianie strat przez dolara. Dzisiaj natomiast notowania EUR/USD wzrosły z powrotem powyżej 1,13, czyli do najwyższego poziomu od tygodnia poziomu. W dalszym ciągu pozostajemy w ograniczonym przedziale wahań, jednak przy nieco słabszej obecnie kondycji amerykańskiej waluty.

To także dobry scenariusz dla walut krajów wschodzących (EM), w tym złotego. Złoty także porusza się w ostatnich ok. dwóch tygodniach w ograniczonym przedziale wahań, podobnie jak szerszy rynek walutowy. Dobre dane ze strefy euro i słabszy globalnie dolara sprowadziły notowania głównych walut względem złotego do dolnych przedziałów z tego okresu, cofając straty poniesione wraz z odreagowaniem dolara w ub. tygodniu.

Kurs EUR/PLN spadł do ok. 4,43 zł, a USD/PLN do ok. 3,92 zł, czyli do najniższych poziomów od tygodnia. Dalsze losy polskiej waluty uzależnione są od zmian sentymentu na szerokim rynku i w efekcie dolara, a sentyment ten dostał obecnie wsparcia, stąd istotnego osłabienia złotego w najbliższych dniach raczej nie należy się spodziewać.

23 cze 2020 14:16|Bartosz Grejner

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

22 cze 2020 16:46

Złoty liderem grupy w pogoni za dolarem (komentarz walutowy z 22.06.2020)

19 cze 2020 17:42

Kurs USD/PLN forsuje granicę 4 zł (popołudniowy komentarz walutowy z 19.06.2020)

19 cze 2020 13:01

Pozytywne doniesienia handlowe (komentarz walutowy z 19.06.2020)

18 cze 2020 15:45

Dolar wykazuje oznaki życia (komentarz walutowy z 18.06.2020)

Atrakcyjne kursy 27 walut