Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Złoty liderem grupy w pogoni za dolarem (komentarz walutowy z 22.06.2020)

22 cze 2020 16:46|Bartosz Grejner

Tydzień na rynku walutowym zaczyna się w dość spokojnych nastrojach i z ograniczonymi wahaniami kursów. Trwa próba oceny pozytywnych danych gospodarczych oraz informacji o nowych ogniskach koronawirusa.

Dane makroekonomiczne z maja i czerwca, czyli okresu stopniowego znoszenia restrykcji, powinny informować o silnych wzrostach w relacji do dołków obserwowanych w marcu i kwietniu. Z czasem tempo wzrostu aktywności gospodarczej może spadać, na co wpłyną zmienione zachowania konsumentów, ale może do tego dojść kolejna fala zachorowań związana z otwieraniem się gospodarek.

Sprzedaż silnie wzrasta, ale dalej słaba

Pozytywnej dawki informacji właśnie dostarczył GUS. Sprzedaż detaliczna w maju wzrosła w Polsce o 14,5 proc. w skali miesiąca, powyżej oczekiwań rynkowych na poziomie 11,2 proc. Pozytywne dane wsparły wyraźnie złotego, choć należy pamiętać, że w porównaniu do stanu z maja ub. roku sprzedaż była wyraźnie niższa – o 8,6 proc.

W efekcie tego pozytywnego bodźca złoty dziś po południu zyskiwał najwięcej spośród walut krajów wschodzących w relacji do dolara. Był także wśród trzech walut (zaraz po brazylijskim realu i meksykańskim peso) najsilniej zyskujących w relacji m.in. do euro i franka.

Poniedziałek podobny do piątku

Nie były to jednak istotne wahania, podobnie zresztą jak na szerszym rynku, gdzie główna para walutowa, tj. EUR/USD, pomimo słabszego dzisiaj globalnie dolara, nie wybija się poza przedział wahań obserwowanych w ostatnich dniach. Kurs EUR/USD wzrósł o ok. 0,6 proc. w stosunku do piątkowego zamknięcia. Notowania USD/PLN co prawda spadły o ok. 1 proc., ale przedział wahań ok. 3,95-4,00 jest zbieżny z piątkowym, podobnie jak EUR/PLN w ok. 4,44-4,47.

Obecny okres sprzyja polskiej walucie w związku z otwieraniem się gospodarek i dodatkową płynnością na rynku finansowym. Gdy jednak tempo wzrostu aktywności gospodarczej będzie stopniowo wygasać, a na horyzoncie zaczną pojawiać się potencjalne zagrożenia, złoty wraz z innymi walutami z grupy EM może jeszcze nieco stracić w relacji do bieżących poziomów (zanim wznowi ścieżkę wzrostową).

Wraz ze zbliżaniem się okresu jesiennego i związanych z nim zagrożeń dla optymistycznego nastroju obecnie panującego na rynku (m.in. wybory w USA, potencjalna druga fala zachorowań, negocjacje handlowe Wielkiej Brytanii z Unią Europejską) presja podażowa na dolara może się stopniowo osłabiać. Przesuwać się może z kolei na bardziej ryzykowne klasy aktywów, w tym złotego.

22 cze 2020 16:46|Bartosz Grejner

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

19 cze 2020 17:42

Kurs USD/PLN forsuje granicę 4 zł (popołudniowy komentarz walutowy z 19.06.2020)

19 cze 2020 13:01

Pozytywne doniesienia handlowe (komentarz walutowy z 19.06.2020)

18 cze 2020 15:45

Dolar wykazuje oznaki życia (komentarz walutowy z 18.06.2020)

17 cze 2020 17:23

Silniejszy dolar, słabszy złoty (komentarz walutowy z 17.06.2020)

Atrakcyjne kursy 27 walut