Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Silniejszy dolar, słabszy złoty (komentarz walutowy z 17.06.2020)

17 cze 2020 17:23|Bartosz Grejner

Zwiększenie awersji do ryzyka podczas handlu w środę: dolar i frank zyskują, a złoty obok chilijskiego peso jest najsłabszą walutą krajów wschodzących.

EUR/USD coraz bliżej spadku poniżej 1,12

Środa na rynku rozpoczęła się od kontynuacji pozytywnych nastrojów z poprzednich dni. Optymizm wzmocniony był także opublikowanymi wczoraj danymi z USA za maj. Sprzedaż detaliczna wzrosła o nieco ponad 17 proc. m/m, blisko dwukrotnie przekraczając oczekiwania. Dane wskazujące na wzmożoną konsumpcję także dobrze wpisywały się w zaskakująco pozytywny raport z rynku pracy w USA, również za maj.

Wraz z upływem godzin jednak ten optymizm stopniowo wygasał. Choć rynek akcji jeszcze utrzymuje większość wypracowanych zysków z poprzednich dni, nie obserwowaliśmy już kilkuprocentowych wzrostów. Podczas środowego popołudnia nieco wzrosła awersja do ryzyka, co przejawiało się m.in. zwiększeniem popytu na dolara i franka szwajcarskiego.

Ostrożny rynek

Na pogorszenie nastrojów najprawdopodobniej wpływają informacje o zakażeniach koronawirusem. W związku z ich wzrostem jeszcze wczoraj po południu pojawiła się informacja, że Pekin zwiększył ponownie poziom restrykcji, m.in. planując zamknięcie szkół i ograniczając połączenia lotnicze. Z kolei dzisiaj po południu, władze Teksasu podały, że hospitalizacje w związku z COVID-19 wzrosły o 11 proc. w ciągu ostatniej doby.

Ten negatywny przepływ informacje przyczynia się do tego, że uczestnicy rynku mogą szukać nieco bezpieczniejszych miejsc do alokacji kapitału. Notowania głównej pary walutowej, tj. EUR/USD, spadły dzisiaj do ok. 1,1208. I choć dalej oznacza to słabego dolara w kontekście ostatniego miesiąca, to już dolna granica notowań z poprzednich dwóch tygodni.

Aprecjacja m.in. dolara i franka przyczyniła się z kolei do zwiększenia presji podażowej na waluty krajów wschodzących (EM). Na tym tle po raz kolejny wyróżniał się złoty: polska waluta była obok chilijskiego peso najsłabszą z walut EM po południu w relacji do dolara, euro czy franka. Kurs USD/PLN osiągnął po południu ok. 3,9860 zł, czyli najwyższy poziom od 1 czerwca. Nie obserwujemy obecnie fundamentalnych zmian na rynku, jednak jeżeli dolar zacznie stopniowo się wzmacniać (i EUR/USD zmierzać w stronę ok. 1,10), wewnętrzna słabość złotego w związku z nieoczekiwaną obniżką stóp procentowych przez NBP może osłabiać cały koszyk złotego.

17 cze 2020 17:23|Bartosz Grejner

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

16 cze 2020 17:44

Silny wzrost sprzedaży w USA (popołudniowy komentarz walutowy z 16.06.2020)

16 cze 2020 12:46

Plany bilionowych wydatków w USA (komentarz walutowy z 16.06.2020)

15 cze 2020 18:19

Lepsze nastroje: stracił dolar, zyskał złoty (popołudniowy komentarz walutowy z 15.06.2020)

15 cze 2020 14:57

Stabilny złoty (komentarz walutowy z 15.06.2020)

Atrakcyjne kursy 27 walut