Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Stabilny złoty (komentarz walutowy z 15.06.2020)

15 cze 2020 14:57|Bartosz Grejner

W poniedziałek inwestorzy na rynkach finansowych działają ostrożnie. Przed południem zwiększona awersja do ryzyka przejawiała się w spadkach głównych indeksów giełdowych w Europie i w aprecjacji amerykańskiej waluty.

Aktywność w Chinach poniżej oczekiwań

Indeks dolara wg Bloomberga (zawierający także jego relacje do walut krajów wschodzących) wzrósł dzisiaj nieco powyżej 1220 pkt, czyli do najwyższego poziomu od pierwszego dnia czerwca. Z kolei notowania głównej pary walutowej, tj. EUR/USD, spadły jeszcze nad ranem do ok. 1,1226, dolnej granicy notowań od 11 dni. Wydaje się, że dzisiejsze pogorszenie sentymentu nie ma fundamentalnego charakteru. To raczej odreagowanie słabości dolara z kilku minionych tygodni (kurs EUR/USD poniżej 1,09 był jeszcze w ostatnich dniach maja).

Do wspomnianego ostrożniejszego podejścia uczestników rynku mogły przyczynić się w pewnym stopniu także dane makroekonomiczne z Chin za maj. Gospodarka chińska, choć specyficzna, jest pewnego rodzaju „case study”, jeżeli chodzi o wychodzenie państwa z okresu pandemii (jest kilka tygodni przed resztą świata).

Odczyty za maj pozytywnie nie zaskoczyły. Choć produkcja przemysłowa zwiększyła się o 4,4 proc. w skali roku, był to jedyny odnotowany wzrost i nawet on wypadł poniżej oczekiwań (spodziewano się wzrostu o 5 proc.). Sprzedaż detaliczna z kolei zmniejszyła się o 2,8 proc., tj. o 0,5 proc. więcej niż wynosił konsensus ekonomiczny.

Wskazówka, co może czekać Europę

Podkreśla to problem, z jakim będzie zmagać się większość gospodarek: poza przyczyniającą się wzrostu realizacji zaległych zamówień zdecydowanie łatwiej będzie krajom pobudzić stronę podażową niż popytową. A to przede wszystkim od popytu konsumentów zależeć będzie powrót do przedpandemicznych poziomów.

Dane o popycie, jaki zgłaszają konsumenci, m.in. w USA czy krajach europejskich, będą kluczowe dla nastrojów na rynku finansowym. A jeżeli popatrzymy na ostatnie tygodnie, nadal dominuje optymizm wspierany stymulacją banków centralnych. Jeżeli majowe dane z Chin miałyby być jakimś wyznacznikiem tego, co będzie działo się w Europie, rynek może coraz ostrożniej podchodzić do idei ożywienia, zwłaszcza że dalsza część roku usłana jest wydarzeniami o dużym poziomie niepewności. Chodzi m.in. wybory w USA czy negocjacje umowy handlowej Wlk. Brytanii z UE.

W kontekście dzisiejszego nieco słabszego sentymentu na szerokim rynku i zyskującego dolara dobrą kondycją na tle innych walut wykazywał się złoty. Był on w okolicach południa obok indyjskiej rupii najsilniejszą z walut krajów wschodzących w relacji do m.in. dolara i euro. Notowania EUR/PLN spadły do ok. 4,43-4,44, a USD/PLN były ok. 3,94.

Są to w dalszym ciągu ograniczone zmiany. Nieco większe, szczególnie w notowaniach dolara, mogą pojawić się we wtorek i środę, gdy Jerome Powell, szef Rezerwy Federalnej, wystąpi przed Kongresem USA. Podczas ostatniej konferencji prasowej po posiedzeniu komitetu monetarnego (FOMC) Powell malował dosyć ponury, postpandemiczny, obraz gospodarki i jej trudnego powrotu do poziomów sprzed pojawienia się wirusa. Najprawdopodobniej podobny wydźwięk będą miały jego zeznania przed Kongresem, co może potencjalnie popsuć nastroje na rynku i w efekcie osłabić złotego.

15 cze 2020 14:57|Bartosz Grejner

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

12 cze 2020 17:56

Zwrot nastrojów i spadek optymizmu (popołudniowy komentarz walutowy z 12.06.2020)

12 cze 2020 13:38

Złoty odrabia wczorajsze straty (komentarz walutowy z 12.06.2020)

10 cze 2020 16:23

Ponure prognozy OECD (komentarz walutowy z 10.06.2020)

9 cze 2020 18:04

Popołudniowa zmiana nastrojów: dolar znów traci (popołudniowy komentarz walutowy z 9.06.2020)

Atrakcyjne kursy 27 walut