Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Amerykański konsument ocenia krytycznie (popołudniowy komentarz walutowy z 25.08.2020)

25 sie 2020 18:11|Bartosz Grejner

Rynek nieruchomości w USA nie zawodzi, ale ponownie nakładane restrykcje powoduje silny spadek oceny bieżącej sytuacji wg amerykańskich konsumentów. Niejednoznaczny wydźwięk z ostatnich publikacji makroekonomicznych stabilizuje główną parę walutową. Złoty pozostaje silny i w wąskim przedziale wahań.

Rynek nieruchomości korzysta z obniżki stóp

We wtorkowe popołudnie dowiedzieliśmy się, że sprzedaż domów w USA wzrosła w lipcu o 13,9 proc. w skali miesiąca, choć oczekiwano skromnego wzrostu o 1,8 proc. Praktycznie wszystkie dane z amerykańskiego rynku nieruchomości wskazują, że korzysta on z tanich kredytów po obniżce stóp procentowych do przedziału 0-0,25 proc.

Nieco inny wydźwięk miały dane Conference Board na temat nastroju konsumentów w USA w sierpniu. Spadł on nieoczekiwanie z 92,6 do 84,8 pkt, czyli do najniższego poziomu od sześciu lat. Oczekiwano minimalnego wzrostu – do 93 pkt. Wyraźnie pogorszyła się ocena bieżącej sytuacji w oczach amerykańskich konsumentów, jej wskaźnik spadł z 95,9 pkt do 84,2 pkt.

Co prawda do pandemicznego dołka (68,4 pkt) z maja jeszcze sporo brakuje, to samo pogorszenie bieżącej oceny przez konsumentów może wróżyć nieco niższy od oczekiwań popyt, jaki będą kreować. A to z kolei kolejna przeszkoda na drodze wzrostu aktywności i powrotu gospodarki do punktu sprzed pandemii.

Przejściowy sierpień

Przypomnijmy, że w piątek poznaliśmy wstępne dane wskaźników aktywności (PMI) z sektorów przemysłowego i usług w USA za sierpień. Wykazały one wyraźne wzrosty, powyżej oczekiwań ekonomistów. Widać zatem, że gospodarka USA (i nie tylko ona) znajduje się obecnie w przejściowej fazie i dopiero kolejne miesiące dadzą prawdopodobnie więcej jasności co do rzeczywistego jej stanu i ścieżki wzrostowej, jaką podążą.

Brak jednoznacznego – pozytywnego lub negatywnego – bodźca zarówno w strefie euro, jak i USA powoduje, że notowania głównej pary walutowej są obecnie „w zawieszeniu”, poruszając się w bardzo ograniczonym przedziale wahań. Amerykańska waluta w dalszym ciągu jest w osłabionej kondycji.

Pomaga to jednak złotemu utrzymać się przy stosunkowo korzystnych wycenach w relacji do głównych walut. Notowania EUR/PLN po południu oscylowały ok. 4,40, a USD/PLN ok. 3,72. Zwiększenia wahań możemy spodziewać się w czwartek po południu, kiedy Jerome Powell, szef Rezerwy Federalnej, wystąpi na konferencji prasowej podczas spotkania bankowców w Jackson Hole.

25 sie 2020 18:11|Bartosz Grejner

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

25 sie 2020 13:55

Kolejny dzień w dobrych nastrojach (komentarz walutowy z 25.08.2020)

24 sie 2020 15:15

Dolar ponownie w odwrocie (komentarz walutowy z 24.08.2020)

21 sie 2020 17:35

Zmiana ról: strefa euro zawodzi, Stany Zjednoczone imponują (popołudniowy komentarz walutowy z 21.08.2020)

21 sie 2020 15:45

Zaskoczenie z Europy wzmacnia dolara (komentarz walutowy z 21.08.2020)

Atrakcyjne kursy 27 walut