Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Aprecjacja dolara zatrzymana (popołudniowy komentarz walutowy z 9.09.2020)

9 wrz 2020 17:34|Bartosz Grejner

Amerykańska waluta traci na wartości po doniesieniach, że członkowie komitetu monetarnego Europejskiego Banku Centralnego nabrali pewności, że gospodarka w strefie euro wraca do stanu sprzed pandemii, a to może ograniczać potrzebę dodatkowej stymulacji. Złoty korzysta z pozytywnych nastrojów i lekkiego osłabienia dolara.

Środa przebiegała pod znakiem poprawy nastrojów. Działo się to w odróżnieniu od poprzednich dni, kiedy obserwowaliśmy silny wzrost awersji do ryzyka. Główne europejskie indeksy giełdowe zyskiwały po ok. 2 proc., a w USA nieco mniej — niespełna 2 proc. W sumie podkreślało to jednak pozytywny sentyment.

Przecieki z banku podcinają dolarowi skrzydła

Do wczesnego popołudnia obserwowaliśmy także nieco silniejszego dolara. Notowania EUR/USD oscylowały ok. 1,1760, czyli dolnej granicy kursu z ostatniego miesiąca. Po południu jednak sytuacja uległa zmianie i dolar ponownie zaczął tracić, a główna para walutowa wzrosła do ok. 1,1830, 0,4 proc. powyżej poziomu z wczorajszego zamknięcia notowań.

Czynnik, który najprawdopodobniej osłabił dolara, a jednocześnie wzmocnił euro, kryje się w doniesieniach agencji medialnej Bloomberg. Publikacja dotyczy projekcji makroekonomicznych, które Europejski Banki Centralny opublikuje dopiero jutro.

Wg osób zaznajomionych z tematem najnowsze projekcje będą zawierały tylko niewielkie zmiany w porównaniu do poprzednich z czerwca br. Sami członkowie komitetu monetarnego EBC mieli zyskać głębsze przekonanie o tym, że gospodarka wraca do punktu sprzed pandemii. Niespełnienie się części obaw co do zagrożeń dla aktywności, może z kolei oznaczać zmniejszenie potrzeb dodatkowej stymulację w dalszej części roku.

To byłoby pozytywnym bodźcem dla euro, stąd dzisiejsza reakcja rynku. Czy rzeczywiście przekaz z EBC wzmocni europejską walutę? Na szczegóły i pełny wydźwięk, jaki będzie płynął z jutrzejszego komunikatu oraz konferencji prasowej Christine Lagarde, szefowej EBC, trzeba poczekać.

Jutro spodziewamy się istotnych wahań

Lagarde była dotychczas bardzo ostrożna w swoich wypowiedziach, stąd zmiana na pozytywne nastawienie wydaje się ograniczona, szczególnie w kontekście wzrastającego tempa zachorowań w niektórych krajach strefy euro oraz niepewności związanych z: potencjalną falą zachorowań w okresie jesienno-zimowym, negocjacjami w sprawie umowy handlowej Wielkiej Brytanii z Unią Europejską, wyborami prezydenckimi w USA.

Możemy spodziewać się jutro silnego wzmożenia wahań notowań walut w porze publikacji komunikatu i konferencji prasowej.

Już dziś jednak popołudniowe osłabienie dolara i dominacja pozytywnych nastrojów pomogły złotemu. Notowania EUR/PLN spadły po południu do ok. 4,44, a USD/PLN z 3,79 do ok. 3,76. Jeżeli jednak wydźwięk jutrzejszego komunikatu EBC nie będzie aż tak pozytywny, dolar może potencjalnie z powrotem nieco się wzmocnić, zwiększając także presję podażową na złotym.

9 wrz 2020 17:34|Bartosz Grejner

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

9 wrz 2020 13:10

Uspokojenie nastrojów (komentarz walutowy z 9.09.2020)

8 wrz 2020 18:06

Traci złoty, tanieje ropa, nastroje gorsze niż wczoraj (popołudniowy komentarz walutowy z 8.09.2020)

8 wrz 2020 15:41

Wtorek nie lubi ryzyka? (komentarz walutowy z 8.09.2020)

7 wrz 2020 18:55

Złoty odrobił część strat (popołudniowy komentarz walutowy z 7.09.2020)

Atrakcyjne kursy 27 walut