Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Uspokojenie nastrojów (komentarz walutowy z 9.09.2020)

9 wrz 2020 13:10|Bartosz Grejner

Poprawa sentymentu na rynku ściąga presję podażową ze złotego. Dolar jednak dalej zyskuje, kurs EUR/USD w okolicy najniższego poziomu od miesiąca. Kolejny dzień z rzędu funt traci na wartości, kurs GBP/PLN spada poniżej 4,90 zł.

Środa rozpoczęła się w nieco lepszych nastrojach. Na rynku nie było już obserwowanej we wtorek szeroko zarysowanej awersji do ryzyka. Główne indeksy giełdowe w Europie w południe zyskiwały po ok. 1 proc. Rosły także ceny ropy, które wczoraj spadały o 9 proc.

Coraz więcej sprzyja dolarowi

Przy takim uspokojeniu na szerokim rynku nieco większy spokój otaczał w większości waluty krajów wschodzących, które w ostatnich dniach znajdowały się pod presją podażową. Złoty notował dziś niewielkie zmiany w relacji do euro (4,45), dolara (3,79) czy franka (4,12).

Jednak są to poziomy nadal bardzo bliskie górnej granicy notowań od końcówki lipca br. Polską walutę utrzymuje w osłabionym stanie powolne odrabianie strat przez dolara na rynku globalnym. Kurs EUR/USD już wczoraj testował okolice 1,1760, czyli dolną granicę notowań od ostatniego miesiąca. I dziś po krótkim wzroście do blisko 1,18 ponownie notowania głównej pary walutowej znajdują się przy 1,1760.

Spadek poniżej tego poziomu może z kolei otworzyć drogę do dalszych wzrostów wartości dolara, tym samym także osłabiając koszyk złotego. Czynników, które mogą wzmocnić dolara, zbiera się coraz więcej. Chodzi m.in. o poprawiające się dane makroekonomiczne z USA przy jednoczesnym osłabieniu statystyk ze strefy euro, a także o spadającą liczbę zakażeń kornawirusem w USA przy wzroście liczby dziennych zachorowań w Europie, zbliżające się wybory prezydenckie w USA, wzrost napięcia geopolitycznego między USA a Chinami oraz zaostrzenie retoryki wokół umowy handlowej Wielkiej Brytanii z Unią Europejską.

Coraz gorsze notowania funta

Choć nie na wszystkie wymienione wyżej czynniki rynek reagował w okresie wakacyjnym, to ich nasilenie i nałożenie się na siebie może działać ostatecznie na korzyść dolara. Z kolei na niekorzyść funta coraz mocniej wpływają wspomniane już trudności w negocjowaniu umowy handlowej.

Notowania GBP/USD spadły dzisiaj poniżej 1,30, co stało się pierwszy raz od ponad miesiąca, decyduje o tym nakładanie się na siebie wzrostów wartości dolara i strat funta. Jeżeli jednak popatrzymy na relacje euro do funta, to tutaj także obserwujemy silne wzrosty. Kurs EUR/GBP, przekraczając 0,91, wzrósł dziś do najwyższego poziomu od ponad miesiąca. Co miało także przełożenie na notowania GBP/PLN, który spadły poniżej 4,90 zł pierwszy od dwóch tygodni. Zważywszy na bliskość wyznaczonego terminu (15 października) na osiągnięcie porozumienia pomiędzy Wielką Brytanią a Unią Europejską, możemy spodziewać się zwiększenia wahań funta, z przewagą presji podażowej.

9 wrz 2020 13:10|Bartosz Grejner

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

8 wrz 2020 18:06

Traci złoty, tanieje ropa, nastroje gorsze niż wczoraj (popołudniowy komentarz walutowy z 8.09.2020)

8 wrz 2020 15:41

Wtorek nie lubi ryzyka? (komentarz walutowy z 8.09.2020)

7 wrz 2020 18:55

Złoty odrobił część strat (popołudniowy komentarz walutowy z 7.09.2020)

7 wrz 2020 14:19

Silne spadki funta (komentarz walutowy z 7.09.2020)

Atrakcyjne kursy 27 walut