Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Bank Anglii bliżej negatywnych stóp (popołudniowy komentarz walutowy z 17.09.2020)

17 wrz 2020 17:17|Bartosz Grejner

Zapis rozmów z ostatniego posiedzenia Banku Anglii wskazuje, że brytyjscy bankowcy centralni badają jak efektywnie wdrożyć negatywne stopy procentowe. Funt notuje zwiększenie wahań. GBP/PLN jest ok. 4,88 po południu, ale można spodziewać się sporej zmienności w najbliższych tygodniach.

Dużo bliżej niż Fed

Dzień po posiedzeniu Rezerwy Federalnej, w czwartkowe popołudnie, nie obserwowaliśmy jednak istotnych zmian w przypadku dolara. Notowania głównej pary walutowej w dalszym ciągu oscylują wokół granicy 1,1800, a szerszy indeks dolara wg Bloomberga (zawierający w sobie także waluty krajów wschodzących) pozostaje przy poziomach zamknięcia z ostatnich dwóch dni. Nieco więcej zmienności dostarczył jednak dzisiaj Bank Anglii.

O tym, że brytyjscy bankowcy centralni przynajmniej nie wykluczają opcji ujemnych stóp procentowych, wiadomo od wielu tygodni. Jednak przekaz w tej sprawie pozostawał bardzo mglisty, choć i tak było to odbierane jako dużo łagodniejsze stanowisko niż to prezentowane przez Rezerwę Federalną, która koncepcję zejścia stóp procentowych poniżej zera, póki co wyklucza.

Bank Anglii skonkludował posiedzenie komitetu monetarnego (MPC), na którym zgodnie z oczekiwaniami stopy procentowe pozostają bez zmian. Jednak praktycznie ostatnie zdania w zapisie rozmów z posiedzenia potwierdziły, że Bank Anglii rozważa jak stopy procentowe mogłyby być efektywnie zaimplementowane.

To zdecydowanie zwiększyło dzisiejsze wahania funta. Notowania GBP/USD spadły w szybkim tempie z blisko 1,30 do poniżej 1,29, ale po południu jednak w równie szybkim tempie powróciły do ok. 1,30. Jeżeli dodamy do tego i tak już zwiększoną niepewność wokół kwestii brexitu, w kolejnych tygodniach brytyjska waluta tym bardziej może być poddawana zwiększonym wahaniom.

Szczególnie że im większe prawdopodobieństwo negatywnej konkluzji w kwestii negocjacji nowej umowy handlowej Wielkiej Brytanii z UE, tym większe szanse, że Bank Anglii będzie musiał obniżyć stopy procentowe poniżej zera. A to mógłby być dodatkowy impuls do osłabienia funta w kolejnych tygodniach. Póki co, pomimo wahań i osłabienia brytyjskiej waluty w poprzednim tygodniu, wycena funta nie wskazuje na to, by dyskontowała ona scenariusz fiaska negocjacji.

W związku z tymi informacjami od Banku Anglii, dość silnym wahaniom poddawały się także notowania GBP/PLN. Kurs funta do złotego wzrósł w pewnym momencie do blisko 4,81, najwyższego poziomu od tygodnia, by po publikacji Banku Anglii spaść poniżej 4,87 i ustabilizować się po południu ok. 4,88. Można oczekiwać dalszych, istotnych wahań, w związku z trwaniem negocjacji ws. nowej umowy handlowej. W związku ze stabilizacją dzisiaj dolara i euro, notowania złotego względem pozostałych podstawowych walut były stabilne — EUR/PLN ok. 4,45, USD/PLN ok. 3,77.

17 wrz 2020 17:17|Bartosz Grejner

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

17 wrz 2020 12:28

Bez podwyżki przed końcem 2023 r. (komentarz walutowy z 17.09.2020)

16 wrz 2020 18:47

Dolar zamknięty w ograniczonym przedziale (popołudniowy komentarz walutowy z 16.09.2020)

16 wrz 2020 13:11

Dolar ponownie słabszy przed Fed (komentarz walutowy z 16.09.2020)

15 wrz 2020 17:19

Popołudniowe umocnienie dolara (popołudniowy komentarz walutowy z 15.09.2020)

Atrakcyjne kursy 27 walut