Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Dolar ponownie słabszy przed Fed (komentarz walutowy z 16.09.2020)

16 wrz 2020 13:11|Bartosz Grejner

Nowe projekcje OECD odnośnie globalnego PKB pokazują niższy jego spadek niż wcześniej szacowano. Wczorajszy wzrost popytu na dolara wygasa. Złoty stabilizuje się, ale wahania zwiększą się wieczorem w związku z Rezerwą Federalną.

EUR/USD ponownie bliżej 1,13

Rynek w środę skupiony będzie na wieczornych wydarzeniach związanych z Rezerwą Federalną, kiedy opublikowany zostanie komunikat po posiedzeniu komitetu monetarnego, nowe projekcje makroekonomiczne. Do tego czasu (godz. 20) nie należy raczej się spodziewać istotniejszych zmian wśród większości klas aktywów. Nastroje na rynku w okolicach południa pozostawały jednak pozytywne.

Wczoraj po południu Światowa Organizacja Handlu (WTO) podała w komunikacie, że kwestionuje część z ceł nałożonych przez USA na import z Chin. To wzmocniło nieco dolara w ciągu dnia, a wieczorem notowania EUR/USD spadły do ok. 1,183, z nieco ponad 1,19 w ciągu dnia.

Dzisiaj, w oczekiwaniu na wieczorny Fed, dolar ponownie się osłabiał. W okolicach południa kurs EUR/USD wzrósł już blisko wczorajszych szczytów do ok. 1,1883. Euro mogą dzisiaj wspierać jeszcze nowe projekcje globalnego PKB na 2020 od OECD. Według zaktualizowanych szacunków globalne PKB skurczy się w tym roku o 4,5 proc., wobec prognozowanego wcześniej jego zmniejszenia o 6 proc.

OECD wspiera nastroje, ale skupienie na Fed

OECD widzi mniejsze spadki PKB zarówno w strefie euro, jak i w USA. Nowe prognozy od OECD są nadal pesymistyczne — początkowe wzrosty mają szybko wygasać, a globalne PKB nie osiągnie w 2021 r. poziomów z końca 2019 r., ale są nieco mniej pesymistyczne niż wcześniej.

To może wspierać globalny sentyment, a z kolei dobre nastroje na szerokim rynku nie są najczęściej wspierające dla dolara. Głównym wydarzeniem pozostaje dzisiejszy Fed, ale poza istotnym zwiększeniem wahań, raczej nie należy spodziewać się fundamentalnych zmian dla dolara.

Złoty stabilizuje się w klimacie stosunkowo dobrych nastrojów na szerokim rynku i braku aprecjacji dolara. Notowania złotego względem głównych walut poruszają się w ograniczonych przedziałach, zbieżnych w większości z tymi obserwowanymi w poprzednich dniach, tj. EUR/PLN ok. 4,44-4,45, USD/PLN ok. 3,74-3,75, a CHF/PLN ok. 4,13-4,14. Nieco wzrastają z kolei notowania GBP/PLN, do ok. 4,85 w okolicach południa.

Trzeba jednak mieć na względzie, że w ub. tygodniu nastąpiły silne jego spadki, więc po części jest to kwestia odreagowania, które także jest możliwe przy braku napływu negatywnych informacji w kwestii brexitu, jak w ub. tygodniu. Notowania funta także mogą jutro ulec istotnemu zwiększeniu wahań, w związku z komunikatem Banku Anglii po posiedzeniu komitetu monetarnego. Kwestia brexitu, specyficznej negocjacji nowej umowy handlowej Wielkiej Brytanii z UE, pozostawać będzie jednak głównym wyznacznikiem wartości funta w najbliższych tygodniach.

16 wrz 2020 13:11|Bartosz Grejner

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

15 wrz 2020 17:19

Popołudniowe umocnienie dolara (popołudniowy komentarz walutowy z 15.09.2020)

15 wrz 2020 14:21

Pozytywne dane z Chin i Niemiec (komentarz walutowy z 15.09.2020)

14 wrz 2020 17:17

Funt odrabia niewielką część strat (popołudniowy komentarz walutowy z 14.09.2020)

14 wrz 2020 13:11

Popyt na euro nie ustaje (komentarz walutowy z 14.09.2020)

Atrakcyjne kursy 27 walut