Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Pozytywne dane z Chin i Niemiec (komentarz walutowy z 15.09.2020)

15 wrz 2020 14:21|Bartosz Grejner

Wtorek rozpoczął się w pozytywnych nastrojach na szerokim rynku. Jeszcze we wczesnych godzinach porannych napłynęły dane makroekonomiczne z chińskiej gospodarki, które wskazały na nieco większą aktywność w sierpniu od spodziewanych. Dolar ponownie słabszy: USD/PLN najniżej od 3 września, ale zmiany na złotym niewielkie.

Spadek awersji do ryzyka osłabia dolara

Sprzedaż detaliczna wzrosła pierwszy raz w okresie pandemii, notując przyrost o 0,5 proc. w skali roku, sugerując zwiększoną konsumpcję. Wyższe od oczekiwań były także wzrosty w produkcji przemysłowej (0,4 proc. wobec oczekiwań +0,2 proc.), a pozytywne, przekraczające oczekiwania rynkowe, także okazały się odczyty inwestycji w środki trwałe i w sektorze nieruchomości.

Choć nie należy bezpośrednio ekstrapolować danych z Chin na inne regiony świata, mogą one jednak dawać pozytywne wskazówki co do wzrostów aktywności i kształtowania się popytu w odbudowie gospodarek po okresie zamknięcia. Jeszcze przed południem, niejako potwierdzeniem tych trendów, okazały się dane instytutu ZEW, który mierzy nastroje ekonomistów m.in. w odniesieniu do największej gospodarki Europy — Niemiec.

Podobnie jak dane makro z Chin, wskaźnik ZEW przekroczył we wrześniu konsensus rynkowy, wzrastając z 71,5 do 77,4 pkt, mimo że oczekiwano spadku do 69,5 pkt. Silnie wzrosła zarówno ocena bieżącej sytuacji gospodarczej, jak i oczekiwań co do przyszłej, choć optymizm co do przyszłości nieco silniej.

W komentarzu do raportu prezydent ZEW, prof. Achim Wambach, napisał: „Wskaźnik nastrojów gospodarczych ZEW ponownie wzrósł, sygnalizując, że eksperci nadal spodziewają się wyraźnego ożywienia niemieckiej gospodarki. Utknięcie negocjacji ws. brexitu i rosnące przypadki COVID-19 nie osłabiły tego pozytywnego nastroju”. Problematyczną kwestią nadal pozostaje sektor bankowy, którego w kolejnych sześciu miesiącach mogą dotknąć niespłacone pożyczki.

W efekcie dane zarówno z Chin, jak i wspomniany wskaźnik ZEW zwiększyły apetyt na ryzyko. Takie okoliczności dolarowi najczęściej nie sprzyjają i nie inaczej było dzisiaj. Notowania głównej pary walutowej, tj. EUR/USD, wzrosły ponownie nieco powyżej granicy 1,19 - choć nie były to istotne zmiany w relacji do wczorajszego zamknięcia (ok. 0,2 proc. w okolicy południa), trend osłabienia dolara jest kontynuowany.

Przy tych generalnie sprzyjających dla walut krajów wschodzących warunkach nie można powiedzieć, by złoty się umacniał. Notowania USD/PLN co prawda spadły do ok. 3,73, najniższego poziomu od 3 września, ale było to jednak dosyć ograniczoną zmianą i wywołaną globalną słabością dolara. Kurs EUR/PLN z kolei pozostaje praktycznie bez zmian, oscylując w przedziale ok. 4,44-4,45. Po południu opublikowane zostaną dane o produkcji przemysłowej w USA, które mogą wprowadzić nieco więcej zmienności, ale potencjał do wyraźnych zmian przed jutrzejszym komunikatem, nowym projekcjami ekonomicznymi i konferencją prasową Rezerwy Federalnej jest stosunkowo niewielki.

15 wrz 2020 14:21|Bartosz Grejner

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

14 wrz 2020 17:17

Funt odrabia niewielką część strat (popołudniowy komentarz walutowy z 14.09.2020)

14 wrz 2020 13:11

Popyt na euro nie ustaje (komentarz walutowy z 14.09.2020)

11 wrz 2020 18:06

Inflacja w USA zmierza do stanu sprzed pandemii (popołudniowy komentarz walutowy z 11.09.2020)

11 wrz 2020 12:00

Bank łagodny na konferencji, ostrzejszy na blogu (komentarz walutowy z 11.09.2020)

Atrakcyjne kursy 27 walut