Wymieniaj waluty

Wymieniaj waluty
i zdobywaj darmowe losy.

Pula nagród: 500 000 zł

Weź udział w loterii >

Pozytywne dane z Chin i Niemiec (komentarz walutowy z 15.09.2020)

15 wrz 2020 14:21|Bartosz Grejner

Wtorek rozpoczął się w pozytywnych nastrojach na szerokim rynku. Jeszcze we wczesnych godzinach porannych napłynęły dane makroekonomiczne z chińskiej gospodarki, które wskazały na nieco większą aktywność w sierpniu od spodziewanych. Dolar ponownie słabszy: USD/PLN najniżej od 3 września, ale zmiany na złotym niewielkie.

Spadek awersji do ryzyka osłabia dolara

Sprzedaż detaliczna wzrosła pierwszy raz w okresie pandemii, notując przyrost o 0,5 proc. w skali roku, sugerując zwiększoną konsumpcję. Wyższe od oczekiwań były także wzrosty w produkcji przemysłowej (0,4 proc. wobec oczekiwań +0,2 proc.), a pozytywne, przekraczające oczekiwania rynkowe, także okazały się odczyty inwestycji w środki trwałe i w sektorze nieruchomości.

Choć nie należy bezpośrednio ekstrapolować danych z Chin na inne regiony świata, mogą one jednak dawać pozytywne wskazówki co do wzrostów aktywności i kształtowania się popytu w odbudowie gospodarek po okresie zamknięcia. Jeszcze przed południem, niejako potwierdzeniem tych trendów, okazały się dane instytutu ZEW, który mierzy nastroje ekonomistów m.in. w odniesieniu do największej gospodarki Europy — Niemiec.

Podobnie jak dane makro z Chin, wskaźnik ZEW przekroczył we wrześniu konsensus rynkowy, wzrastając z 71,5 do 77,4 pkt, mimo że oczekiwano spadku do 69,5 pkt. Silnie wzrosła zarówno ocena bieżącej sytuacji gospodarczej, jak i oczekiwań co do przyszłej, choć optymizm co do przyszłości nieco silniej.

W komentarzu do raportu prezydent ZEW, prof. Achim Wambach, napisał: „Wskaźnik nastrojów gospodarczych ZEW ponownie wzrósł, sygnalizując, że eksperci nadal spodziewają się wyraźnego ożywienia niemieckiej gospodarki. Utknięcie negocjacji ws. brexitu i rosnące przypadki COVID-19 nie osłabiły tego pozytywnego nastroju”. Problematyczną kwestią nadal pozostaje sektor bankowy, którego w kolejnych sześciu miesiącach mogą dotknąć niespłacone pożyczki.

W efekcie dane zarówno z Chin, jak i wspomniany wskaźnik ZEW zwiększyły apetyt na ryzyko. Takie okoliczności dolarowi najczęściej nie sprzyjają i nie inaczej było dzisiaj. Notowania głównej pary walutowej, tj. EUR/USD, wzrosły ponownie nieco powyżej granicy 1,19 - choć nie były to istotne zmiany w relacji do wczorajszego zamknięcia (ok. 0,2 proc. w okolicy południa), trend osłabienia dolara jest kontynuowany.

Przy tych generalnie sprzyjających dla walut krajów wschodzących warunkach nie można powiedzieć, by złoty się umacniał. Notowania USD/PLN co prawda spadły do ok. 3,73, najniższego poziomu od 3 września, ale było to jednak dosyć ograniczoną zmianą i wywołaną globalną słabością dolara. Kurs EUR/PLN z kolei pozostaje praktycznie bez zmian, oscylując w przedziale ok. 4,44-4,45. Po południu opublikowane zostaną dane o produkcji przemysłowej w USA, które mogą wprowadzić nieco więcej zmienności, ale potencjał do wyraźnych zmian przed jutrzejszym komunikatem, nowym projekcjami ekonomicznymi i konferencją prasową Rezerwy Federalnej jest stosunkowo niewielki.

15 wrz 2020 14:21|Bartosz Grejner

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

14 wrz 2020 17:17

Funt odrabia niewielką część strat (popołudniowy komentarz walutowy z 14.09.2020)

14 wrz 2020 13:11

Popyt na euro nie ustaje (komentarz walutowy z 14.09.2020)

11 wrz 2020 18:06

Inflacja w USA zmierza do stanu sprzed pandemii (popołudniowy komentarz walutowy z 11.09.2020)

11 wrz 2020 12:00

Bank łagodny na konferencji, ostrzejszy na blogu (komentarz walutowy z 11.09.2020)

Atrakcyjne kursy 28 walut

Pobierz naszą aplikację

Monitoruj kursy walut, czytaj komentarze i korzystaj z naszych usług jeszcze szybciej, łatwiej i wygodniej. Gdziekolwiek jesteś.

Zobacz naszą aplikację