Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Bardzo słabe wyniki amerykańskiego przemysłu (popołudniowy komentarz walutowy z 3.09.2019)

3 wrz 2019 16:51|Marcin Lipka

Przemysłowy indeks ISM w USA spada poniżej granicy 50 pkt i osiąga najgorszy wynik od ponad 3 lat. Kluczowe godziny dla brytyjskiego rządu oraz brexitu. Złoty korzysta ze słabszego dolara, ale potencjał wzrostowy PLN nadal ograniczony.

Chociaż na rynku dominują informacje związane z wojną handlową czy brexitem, to jednak czasami na pierwszy plan wysuwają się także doniesienia makroekonomiczne. Często dzieje się tak, gdy odczyty są zaskakujące. Z taką sytuacją mieliśmy do czynienia po południu w USA.

Amerykańskie ISM poważnie zawodzą

Żaden z ankietowanych przez agencję Bloomberg ekonomistów nie spodziewał się tak słabego odczytu jednego z najważniejszych amerykańskich wskaźników dla przemysłu – ISM. Indeks spadł poniżej poziomu 50, który oddziela rozwój od regresu sektora, i osiągnął wartość 49,1 pkt, czyli najmniej od stycznia 2016 r.

Co więcej, wszystkie kluczowe subindeksy – zamówienie, zatrudnienie i produkcja – spadły poniżej granicy 50 pkt. Czego boją się amerykańscy przedsiębiorcy? Przede wszystkim są to konsekwencje wojny handlowej i potencjalnej recesji. Część z nich obawia się również twardego brexitu, jak wynika z wypowiedzi publikowanych przez ISM.

Dane z USA nieco osłabiły dolara (powrót EUR/USD powyżej granicy 1,0950). Rośnie prawdopodobieństwo, że Fed na wrześniowym posiedzeniu będzie pod presją cięcia stóp procentowych o 50 pkt bazowych, zwłaszcza gdyby dane z rynku pracy (publikacja w środę – ADP – zmiana liczby zatrudnionych, czwartek – zasiłki dla bezrobotnych, piątek – Departament Pracy – zmiana zatrudnionych, płace i poziom bezrobocia) były podobnie słabe, jak te ujawnione dziś. Nadal jednak jest zbyt wcześnie, by trend silnego dolara uległ załamaniu, gdyż alternatyw dla dolara jest stosunkowo mało.

Emocje w Wielkiej Brytanii. Złoty nieco mocniejszy

Olbrzymia nerwowość prawdopodobnie będzie nas czekać na funcie w kolejnych godzinach. Po wakacyjnej przerwie i kilka dni przed zawieszeniem na 5 tygodni prac parlamentu członkowie Izby Gmin będą głosować na temat uniemożliwienia chaotycznego opuszczenia UE w dniu 31 października.

Jeżeli opozycji uda się przeforsować ten wniosek, to najprawdopodobniej premier Boris Johnson będzie musiał rozpocząć procedurę rozwiązania parlamentu. Ogólnie więc, nawet jeśli opozycja (wraz z ok. 25 członkami torysów) zapobiegnie twardemu brexitowi 31 października, sekwencja późniejszych wydarzeń (wybory, skład parlamentu i kolejna konfrontacyjna administracja konserwatystów w razie porażki laburzystów i liberałów) może szybko wywołać dodatkowo presję na funta. Kluczowe głosowania powinny rozpocząć się ok. godz. 22 polskiego czasu.

Na krajowym podwórku złoty nieco wzmocnił się po bardzo słabych danych makro z USA (ISM poniżej granicy 50 pkt) i zwiększeniu się szans na głębsze cięcie stóp procentowych przez Fed. Ogólnie jednak nastroje rynkowe są słabe. S&P 500 traci ok. 1 proc. godzinę po rozpoczęciu handlu. Przestrzeń do umocnienia polskiej waluty pozostaje zatem ograniczona.

3 wrz 2019 16:51|Marcin Lipka

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

3 wrz 2019 13:33

Funt na drodze do 34-letnich minimów (komentarz walutowy z 3.09.2019)

2 wrz 2019 17:16

Problemy funta (popołudniowy komentarz walutowy z 2.09.2019)

2 wrz 2019 12:52

Rekordowo drogi dolar (komentarz walutowy z 2.09.2019)

19 cze 2019 16:38

Fed w centrum uwagi (popołudniowy komentarz walutowy z 19.06.2019)

Atrakcyjne kursy 27 walut