Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Bez większych zmian (popołudniowy komentarz walutowy z 26.02.2018)

26 lut 2018 16:40|Bartosz Grejner

Spokojny poniedziałek na rynku walutowym. Złotemu sprzyja utrzymujący się dobry sentyment na rynku. Uwaga rynku może być już skupiona na wydarzeniach kolejnych dni.

Stabilny złoty

Poniedziałkowe notowania na rynku walutowym przebiegały względnie spokojnie. To między innymi zasługa braku zaplanowanych istotnych publikacji i wydarzeń w dniu dzisiejszym. Przełożyło się to ograniczone wahania dolara i euro - notowania głównej pary walutowej wahały się w relatywnie wąskim przedziale ok. 1,23 - 1,235 przez większość dnia.

Polska waluta również była stabilna. Całemu koszykowi złotego, oprócz nadal stosunkowo słabego dolara, pomagał także dobry sentyment na globalnym rynku akcji. Przed godz. 16:00 zarówno główne indeksy w USA jak i w Europie zyskiwały blisko 1%. Mniejsza awersja do ryzyka z reguły jest pozytywna dla złotego. Jeżeli więc nie będziemy obserwować pogorszenia się sentymentu i spadków na rynku akcji czy wyraźnie wzmacniającego się dolara, notowania złotego mogą zakończyć dzień w pobliżu bieżących poziomów, które także zbliżone są do tych z piątku.

W dalszej części dnia nie ma zaplanowanych wydarzeń, które mogłyby istotnie wpłynąć na waluty, ale już jutro zmienność dolara może ulec zwiększeniu. Przed amerykańskim kongresem zeznawać będzie nowy przewodniczący Rezerwy Federalnej, Jerome Powell. Choć najprawdopodobniej będzie on kontynuował politykę monetarną poprzedniczki Janet Yellen, jego wypowiedzi mogą wprowadzić więcej zmienności do notowań dolara.

Jutro na rynku

O godz. 14:00 Destatis opublikuje wstępne dane inflacji konsumenckiej (CPI) w Niemczech w lutym. Mediana oczekiwań rynkowych wskazuje na spadek inflacji z 1,6% do 1,5% w skali roku. To efekt głównie wyższej bazy z poprzedniego roku, kiedy inflacja wyniosła 2,2%. Jeżeli jednak nastąpi spadek poniżej 1,5%, mogłoby to być negatywnym sygnałem dla euro, gdyż mogłoby sugerować, że inflacja w całej strefie euro może okazać się nieco gorsza od oczekiwań (jej publikacja dzień później).

Pół godziny później poznamy dane makroekonomiczne z gospodarki USA. Opublikowany zostanie styczniowy poziom zamówień na dobra trwałe (oczekiwany wzrost o 0,4% m/m vs. 0,7% miesiąc wcześniej) oraz bilans handlu towarami (oczekiwane jest zwiększenie się deficytu o ok. 0,7 mld dol. do 72,3 mld dol.). Dolar mógłby być pod dalszą presją w przypadku gdyby w/w dane okazały się gorsze od konsensusu rynkowego. Choć uwaga rynku może w większym stopniu skupiać się na danych inflacji (ze strefy euro w środę, z USA w czwartek), odbieganie tych danych wyraźnie od konsensusu może zwiększyć wahania na dolarze. Ostateczny jednak ich wpływ może być ograniczony.

 

26 lut 2018 16:40|Bartosz Grejner

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

26 lut 2018 12:20

Dolar ponownie nieco traci (komentarz walutowy z 26.02.2018)

23 lut 2018 15:50

Stabilizacja na rynku (popołudniowy komentarz walutowy z 23.02.2018)

23 lut 2018 12:16

Uspokojenie nastrojów (komentarz walutowy z 23.02.2018)

22 lut 2018 15:49

Poprawa nastrojów (popołudniowy komentarz walutowy z 22.02.2018)

Atrakcyjne kursy 27 walut