Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Dolar ponownie nieco traci (komentarz walutowy z 26.02.2018)

26 lut 2018 12:20|Bartosz Grejner

Tańszy dolar i dobry sentyment na rynku chronią złotego przed stratami. Partia Pracy może skłaniać się w stronę “miękkiego” Brexitu. Ważne dane o inflacji w środę i czwartek.

Najważniejsze dane makro (czas CET – środkowoeuropejski). Szacunki danych makro są na podstawie informacji z Bloomberga, chyba że zaznaczono inaczej.

  • Brak danych makro, które mogą wyraźnie wpłynąć na analizowane pary walutowe.

Złoty stabilny

W poniedziałkowy poranek obserwowaliśmy kontynuację dobrych nastrojów na rynku z piątkowego wieczora. Główne europejskie indeksy giełdowe w okolicy południa zyskiwały ok. 0,5%. Nieco tracił także dolar, choć skala zmian nie była duża. W efekcie, to stosunkowo dobre dla złotego warunki, przy których prawdopodobieństwo utraty jego wartości jest ograniczone.

Szczególnie, że w kalendarzu zaplanowanych na dzisiaj wydarzeń nie ma takich, które mogłyby w istotny sposób wpłynąć na rynek. Jeżeli więc nie będziemy obserwować znacznego umacniania się dolara i przeceny na rynku akcji (ograniczone prawdopodobieństwo), notowania polskiej waluty mogą oscylować w okolicy bieżących poziomów, a wartość dolara czy euro nie powinna znacząco odbiegać od odpowiednio 3,38 zł i 4,17 zł.

Trochę bardziej niespokojnie może być na funcie. W weekend media (m.in. Bloomberg, Wall Street Journal, The Washington Post) podawały, że brytyjska Partia Pracy może w znacznym stopniu zmienić swoje stanowisko w sprawie Brexitu. Poniedziałkowe przemówienie Jeremy’iego Cobryna z dużym prawdopodobieństwem może nawoływać do bliższych stosunków z Unią Europejską po opuszczeniu jej szeregów, w szczególności w kontekście polityki celnej.

Cobryn wyrażał do tej pory raczej eurosceptyczne poglądy. Zmiana tego przekazu ma najprawdopodobniej w większym stopniu podważenie już i tak osłabionej pozycji premier Theresy May (Partia Konserwatywna). Funt dzisiaj od rana zyskiwał w relacji do dolara, euro czy złotego po wspomnianych doniesieniach, które mogły sugerować nieco bliższe stosunki z UE. Jednakże coraz słabsza pozycja May, a także działania opozycji mogą zwiększać szanse na wcześniejsze wybory. Ten element niepewności mógłby z kolei negatywnie wpływać na brytyjską walutę.

Na szerokim rynku, w kontekście najbliższych dni, istotnych zmian możemy spodziewać się w środku tygodnia. W środę poznamy jaka była inflacja konsumencka (CPI) w strefie euro w lutym. Istotny tu będzie jej wskaźnik bazowy (z wył. wpływu najbardziej zmiennych cen), który najprawdopodobniej nie przekroczy 1,0%, co powinno ograniczać potencjał wzrostowy euro.

Stosunkowo ważniejsze mogą okazać się styczniowe dane inflacji PCE w USA (to typ inflacji, którą Rezerwa Federalna bierze pod uwagę przy tworzeniu projekcji). Dane inflacji konsumenckiej za styczeń okazały się wyższe od oczekiwań - przekroczenie wartości 1,5% przez wskaźnik bazowy PCE już o 0,1 pkt proc. mogłoby wywołać znaczną aprecjację dolara, która z kolei mogłaby negatywnie odbić się na wartości całego koszyka złotego.

26 lut 2018 12:20|Bartosz Grejner

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

23 lut 2018 15:50

Stabilizacja na rynku (popołudniowy komentarz walutowy z 23.02.2018)

23 lut 2018 12:16

Uspokojenie nastrojów (komentarz walutowy z 23.02.2018)

22 lut 2018 15:49

Poprawa nastrojów (popołudniowy komentarz walutowy z 22.02.2018)

22 lut 2018 15:04

Kolejna próba ujarzmienia kryptowalut

Atrakcyjne kursy 27 walut