Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Bieżąca sytuacja sprzyja złotemu (popołudniowy komentarz walutowy z 22.11.2018)

22 lis 2018 16:22|Bartosz Grejner

Lepsze od oczekiwań dane o sprzedaży detalicznej wspierają złotego. EUR/PLN schodzi ponownie poniżej 4,30. Wahań funta ciąg dalszy. Tym razem pozytywne dane zmniejszają szanse twardego brexitu.

Euro i dolar stabilne

Kolejna porcja dobrych danych z polskiej gospodarki. Sprzedaż detaliczna w cenach stałych wzrosła o 7,8 proc. r/r, 2 pkt proc. powyżej konsensusu rynkowego. Może to sugerować, że obawy o większy od oczekiwań spadek tempa wzrostu PKB mogły być nieco na wyrost. Dzisiejsze pozytywne dane o sprzedaży w październiku dobrze wpisują się w podobny trend, jaki widzieliśmy w przypadku danych z sektora przemysłowego czy rynku pracy. Choć to dane dopiero za pierwszy miesiąc ostatniego kwartału i istotne będą w tym kontekście publikacje za listopad, to szanse na dobry odczyt PKB za IV kwartał wzrosły.

Wyższe tego prawdopodobieństwo może wspierać złotego w najbliższych tygodniach, pomimo negatywnych informacji dotyczących polskiego nadzoru finansowego, szczególnie jeżeli nie będziemy obserwować aprecjacji dolara. Sytuacja na rynku akcji również nieco się uspokoiła. Potencjalne wzrosty na globalnym rynku akcji, a co za tym idzie poprawa globalnego sentymentu i mniejsza awersja do ryzyka, mogą również pozytywnie oddziaływać na złotego.

Odzwierciedleniem nieco lepszej sytuacji dla złotego jest zachowanie się jego notowań w relacji do głównych walut. Ok. godz. 16 kurs EUR/PLN znajdował się nieznacznie poniżej poziomu 4,30, blisko dolnej granicy notowań od ubiegłego piątku. Podobne tendencje można było zaobserwować w relacji złotego do m.in. dolara i franka szwajcarskiego. Wyjątkiem był tu funt. Kurs GBP/PLN wzrósł do nieco ponad 4,86, gdy zaczęły napływać informacje o wypracowaniu przez negocjatorów ze strony Wielkiej Brytanii i UE zmian (głównie o granicy irlandzkiej), które mogą zmniejszać prawdopodobieństwo nieuporządkowanego brexitu.

Kalendarz zaplanowanych wydarzeń makroekonomicznych na dalszą część dnia jest praktycznie pusty, stąd prawdopodobieństwo istotnych zmian złotego w relacji do podstawowych walut jest niewielkie. Obroty zresztą są nieco mniejsze ze względu na święto w USA dzisiaj i jutro. Jeżeli nie wydarzy się nic nieoczekiwanego, scenariuszem bazowym do końca bieżącego tygodnia pozostaje stabilizacja złotego, jak i euro oraz dolara na rynku globalnym.

Jutro na rynku

Najistotniejszymi publikacjami w piątek będą wstępne dane indeksów PMI sektorów przemysłowego i usług dla strefy euro, sporządzane przez IHS Markit. O godz. 9:15 poznamy dane dla Francji, kwadrans później dla Niemiec, natomiast o godz. 10 dla całej strefy euro. Z wyjątkiem wskaźnika dla sektora przemysłowego Niemiec i strefy euro (gdzie przewidywany jest brak zmian), mediana oczekiwań rynkowych w pozostałych przypadkach wskazuje na ich spadek o 0,1-0,3 pkt, również wśród zbiorczych indeksów.

Notowania euro w relacji do głównych walut ustabilizowały się w ostatnich dniach. Jeżeli dane nie będą znacząco odbiegały od konsensusu i poprzednich wartości, publikacje IHS Markit mogą być neutralne dla rynku walutowego, zwłaszcza że zmienność może być ograniczona przez nieobecność części amerykańskich inwestorów (dzień wolny od handlu na parkietach giełdowych w USA). Stąd prawdopodobnie także notowania złotego powinny być stabilne i nie notować znacznych zmian wartości.

 

22 lis 2018 16:22|Bartosz Grejner

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

22 lis 2018 14:00

Jak funt reaguje na przecieki z negocjacji (komentarz walutowy z 22.11.2018)

21 lis 2018 16:18

Poprawa kondycji złotego (popołudniowy komentarz walutowy z 21.11.2018)

21 lis 2018 13:16

Trudne rozmowy o warunkach brexitu (komentarz walutowy z 21.11.2018)

20 lis 2018 16:36

Przecena na rynku akcji wzmacnia dolara (popołudniowy komentarz walutowy z 20.11.2018)

Atrakcyjne kursy 27 walut