Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Brexit odłożony, funt stabilny (komentarz walutowy z 28.10.2019)

28 paź 2019 13:41|Bartosz Grejner

Zgodnie z oczekiwaniami Unia Europejska zgodzi się na przedłużony termin brexit do końca stycznia 2020 r. Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson będzie w tym czasie dążył do nowych wyborów. Brytyjska waluta nad wyraz stabilna, ale wraz ze zbliżaniem się widma wyborów, wahania mogą się ponownie zwiększać. Sytuacja na rynku sprzyja złotemu, który pozostaje dość silny. Od środy możemy jednak obserwować zwiększenie wahań na rynku walutowym, przede wszystkim dolara, w związku z zaplanowanymi wydarzeniami w USA.

Najważniejsze dane makro (czas CET – środkowoeuropejski). Szacunki danych makro są na podstawie informacji z Bloomberga, chyba że zaznaczono inaczej.

  • Brak danych makro, które mogą wyraźnie wpłynąć na analizowane waluty.

EUR/USD w okolicy 1,1100

Tydzień rozpoczął się spokojnie. Brak istotnych wydarzeń i publikacji makroekonomicznych sprawił, że w poniedziałek przed południem obserwowaliśmy bardzo ograniczone zmiany w stosunku do piątkowego zamknięcia. Dolar notował tylko minimalne odchylenia – para EUR/USD znajdowała się w okolicy 1,1100. To jednak na amerykańską walutę powinniśmy zwrócić uwagę w tym tygodniu.

W środę poznamy wstępne dane tempa wzrostu PKB USA w III kwartale. Gospodarka amerykańska wg mediany ekonomistów rozwijała się w tempie 1,6 proc. k/k (anualizowane). Ta publikacja to jednak tylko przedsmak przed głównym wydarzeniem dnia, czyli komunikatem FOMC ws. stóp procentowych w USA. Powszechnie spodziewana jest obniżka stóp procentowych o 25 punktów bazowych. Nie jest ona uwarunkowana czynnikami wewnętrznymi. Dane makroekonomiczne z amerykańskiej gospodarki są całym czas solidne i nie uzasadniają cięcia stóp. Chodzi zatem o czynniki zewnętrzne, czyli przede wszystkim globalne spowolnienie gospodarcze i utrzymującą się niepewność wokół handlu międzynarodowego ze względu na wojnę celną pomiędzy Chinami a USA.

Istotne stanie się zatem, jaki przekaz wypłynie z komunikatu. Jeżeli będzie on relatywnie jastrzębi i nie będzie silnie sugerował dalszego łagodzenia polityki monetarnej, dolar może się umocnić, szczególnie zważywszy na lekkie jego osłabienie w ostatnich tygodniach. To jednak nie koniec emocji związanych z danymi z USA w tym tygodniu. W piątek opublikowany zostanie październikowy raport z rynku pracy, a także dane wskaźnika ISM sektora przemysłu, które nieco przestraszyły rynek w poprzednich dwóch miesiącach odczytami poniżej 50 pkt (wskazującymi na spadek aktywności w sektorze). Od środy możemy obserwować zwiększenie wahań na rynku, w tym w przedziale wahań walut.

Unia daje prolongatę

W kontekście brexitu realizuje się scenariusz bazowy. Donald Tusk, przewodniczący Komisji Europejskiej, przekazał na Twitterze, że UE przedłuży termin brexitu do końca stycznia przyszłego roku. Jednocześnie dzisiaj w brytyjskim parlamencie premier Boris Johnson będzie próbował przeforsować wniosek otwierający drogę do wcześniejszych wyborów. W efekcie mamy tymczasowo odłożone ryzyko chaotycznego opuszczania szeregów UE przez Wielką Brytanię, ale niepewność generowana przez wybory dla gospodarki i rynku pozostanie, co wraz z upływem kolejnych tygodni może przywracać duże wahania funta.

Obecnie jednak notowania funta poddają się relatywnie ograniczonym wahaniom. GBP/USD poruszała się w pierwszych godzinach europejskiego handlu w wąskim przedziale 1,2810-1,2840. Niewielkie ruchy obserwowaliśmy także na GBP/PLN, które mieściły się w przedziale ok. 4,94-4,96. Brak istotnych zmian w wycenie głównych walut i utrzymujący się dobry sentyment na rynku akcji sprawiają, że złoty jest w dalszym ciągu w dobrej kondycji. Kurs EUR/PLN zbliżył się dzisiaj ponownie do granicy 4,27, czyli w okolice najniższego poziomu od trzech miesięcy. Pusty kalendarz wydarzeń makro w dalszej części dnia zapowiada, że notowania złotego w relacji do głównych walut będą stabilizować się dzisiaj wokół bieżących poziomów.

28 paź 2019 13:41|Bartosz Grejner

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

25 paź 2019 15:32

Znowu niepewność na Wyspach (komentarz walutowy z 25.10.2019)

24 paź 2019 17:30

Ostatnia konferencja Mario Draghiego (popołudniowy komentarz walutowy z 24.10.2019)

24 paź 2019 13:13

Mieszane dane PMI (komentarz walutowy z 24.10.2019)

23 paź 2019 15:59

Spokojny wtorek na rynku (popołudniowy komentarz walutowy z 23.10.2019)

Atrakcyjne kursy 27 walut