Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Chiński przemysł pędzi jak przed pandemią (komentarz walutowy z 1.06.2020)

1 cze 2020 15:19|Bartosz Grejner

Pozytywnych nastrojów na rynku nie burzą protesty w USA czy też kolejne symptomy rosnącego napięcia geopolitycznego. Dolar nadal traci na wartości, a złoty zyskuje. Niespodzianka z chińskiego przemysłu, który już w maju odzyskał tempo wzrostu sprzed pandemii.

Coraz gorsze relacje USA i Chin

W poniedziałek, podobnie jak w ub. tygodniu, na rynku dominują dobre nastroje, jakby oderwane od bieżących realiów. A te realia nieco się pogarszają w ostatnim czasie. Protesty w większości stanów w USA w miniony weekend i godziny policyjne mogą sprawić, że wzrost aktywności gospodarczej okaże się nieco wolniejszy od oczekiwań. W dodatku na pierwszej fazie umowy handlowej pomiędzy USA a Chinami zaczynają pojawiać się kolejne rysy.

Według doniesień Bloomberga dwie chińskie firmy handlowe będące własnością państwa (Cofco i Sinograin) dostały polecenie wstrzymania zakupów niektórych towarów z USA, w tym soi. To kolejny już krok w stronę pogorszenia relacji między mocarstwami. Niestety, prawdopodobnie wraz ze zbliżaniem się wyborów w USA (listopad) narracja z amerykańskiej strony może stawać się coraz ostrzejsza, co negatywnie odbije się na rynkowym sentymencie.

Przemysł w ekspansji

Sentymencie, który wraz z otwieraniem się gospodarek zyskuje także pozytywne bodźce. Opublikowany dzisiaj wskaźnik PMI chińskich przedsiębiorstw sektora przemysłowego nieoczekiwanie wskazał na ekspansję w maju. Odczyt na poziomie 50,7 pkt przewyższył o 1,1 pkt oczekiwania rynkowe, wracając do poziomów sprzed pandemii (51,1 pkt w styczniu).

To, jak gospodarka w Chinach wraca do życia, może być pewnym wskaźnikiem, czego można spodziewać się w innych państwach w kolejnych tygodniach, wszak Chiny mogły znosić restrykcje nieco wcześniej niż reszta świata. To pozytywny bodziec dla rynku, choć powrót do poziomów PKB sprzed pandemii zależeć będzie od popytu konsumenckiego w najbliższych miesiącach.

Słabszy dolar nadal pomaga złotemu

Nie zważający na potencjalne problemy i wspierany przez działania banków centralnych rynek pozostaje w trybie optymistycznym, co przejawia się m.in. utrzymującą się słabością dolara. Kurs EUR/USD pozostawał dzisiaj do południa ponad poziomem 1,11, czyli blisko górnej granicy notowań od połowy marca. Wraz z m.in. wzrostami na rynkach akcji umożliwia to utrzymanie stosunkowo wysokiego poziomu apetytu na ryzyko i na większość walut krajów wschodzących, w tym złotego.

Polska waluta niespecjalnie zareagowała na nieoczekiwaną obniżkę (o 0,4 pkt proc.) stóp procentowych przez NBP. Bardziej poddaje się wpływowi pozytywnego sentyment na rynku związanego z globalnym znoszeniem restrykcji. Kurs EUR/PLN w okolicach południa spadł nawet nieco poniżej 4,42 (w piątek jeszcze ok. 4,43-4,46). Słabsza globalnie amerykańska waluta przyczyniła się do dalszego spadku kursu USD/PLN, do ok. 3,96, czyli najniższego poziomu od połowy marca.

Dziś po południu poznamy jeszcze istotne dla dolara dane wskaźnika PMI (z instytutu ISM) aktywności w sektorze przemysłowym. Mogą one zwiększyć wahania dolara, ale prawdopodobnie nie wywrą fundamentalnego wpływu na amerykańską walutę. Słabszy dolar jest obecnie oznaką ożywienia w gospodarkach, dlatego nawet wyższy od oczekiwań odczyt od ISM nie musi wzmocnić USD.

1 cze 2020 15:19|Bartosz Grejner

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

29 maj 2020 17:48

Dochody Amerykanów rosną najszybciej od wojny (popołudniowy komentarz walutowy z 29.05.2020)

29 maj 2020 14:47

Kolejny dzień słabości dolara (komentarz walutowy z 29.05.2020)

28 maj 2020 17:37

Zaskoczenie! Stopy w dół (popołudniowy komentarz walutowy z 28.05.2020)

28 maj 2020 14:59

Dolar poniżej 4 zł? Jeszcze nie, ale już coraz bliżej (komentarz walutowy z 28.05.2020)

Atrakcyjne kursy 27 walut