Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Kolejny dzień słabości dolara (komentarz walutowy z 29.05.2020)

29 maj 2020 14:47|Bartosz Grejner

Silniejsze globalnie euro, a słabsze dolar i frank utrzymują złotego w relatywnie dobrej kondycji pomimo decyzji o obniżeniu stóp procentowych. Zostawiła ona jednak polską walutę bardziej wrażliwą na pogorszenia nastrojów.

Dolar przekracza kolejne granice

Handel w piątek do południa stał pod znakiem osłabienia dolara. I to była w zasadzie historia tego tygodnia, notowania euro do dolara wzrosły do ok. 1,1140, co już było w okolicy ich górnej ich granicy od połowy marca. Nie tylko dolar jest wyraźnie pod presją sprzedażową, ale również euro jest zdecydowanie silniejsze, w relacji do franka szwajcarskiego przekroczyło dzisiaj poziom 1,07, czyli najwyższy od pierwszego tygodnia lutego.

Optymizm w dalszym ciągu związany jest ze stopniowym otwieraniem się gospodarek, stymulacją monetarną, a także fiskalną. Do tej pory rynek praktycznie nie zważał na fatalne dane makro czy wzrost napięć geopolitycznych. Dzisiaj po południu możemy w pewnym stopniu otrzymać weryfikację tego sentymentu: gdyż prezydent Donald Trump zaplanował konferencję prasową, na której ma ogłosić, co administracja Białego Domu zamierza zrobić w sprawie Chin.

Zważywszy, że zbliżają się wybory, a zarówno Demokraci, jak i Republikanie są po tej samej stronie w tej kwestii, łagodzenia retoryki wobec Chin raczej nie należy się spodziewać. Choć uwagę od kwestii Chin mogą odciągnąć polityczne kwestie wewnątrzkrajowe, jeżeli nastroje na rynku się pogorszą, dolar może w szybkim tempie odrabiać straty, szczególnie że znajduje się w osłabionej kondycji.

Złoty stabilny po decyzji NBP

Niespodziewana decyzja o cięciu głównej stopy procentowej o 0,4 pkt proc. przez Narodowy Bank Polski (NBP) nie wywołała istotnych zmian w wycenie złotego, który w dalszej mierze w największym stopniu uzależniony jest od czynników zewnętrznych. Globalnie słabszy dolar doprowadził do spadku kursu USD/PLN poniżej 4,00 pierwszy raz od połowy marca, a również znajdujący się pod presją frank szwajcarski umożliwia utrzymywanie się CHF/PLN ok. 4,15-4,17, czyli blisko dolnej granicy także od połowy marca.

W odróżnieniu od kursu USD/PLN za sprawą silniejszego globalnie euro nie spada kurs EUR/PLN, który utrzymuje się ok. 4,45-4,46. Po decyzji RPP złoty jednak prawdopodobnie będzie bardziej wrażliwy na zmiany nastroju na globalnym rynku, a jego relatywnie dobrą kondycję utrzymuje słabszy dolar. Jednak w przypadku pogorszenia sentymentu w związku z m.in. wzrostem napięcia na linii USA-Chiny, polska waluta może tracić także w relacji do euro.

29 maj 2020 14:47|Bartosz Grejner

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

28 maj 2020 17:37

Zaskoczenie! Stopy w dół (popołudniowy komentarz walutowy z 28.05.2020)

28 maj 2020 14:59

Dolar poniżej 4 zł? Jeszcze nie, ale już coraz bliżej (komentarz walutowy z 28.05.2020)

27 maj 2020 18:18

Dolar i frank tracą, złoty zyskuje. Geopolityka w tle (popołudniowy komentarz walutowy z 27.05.2020)

27 maj 2020 14:48

Pakiet stymulacyjny UE poprawia nastroje (komentarz walutowy z 27.05.2020)

Atrakcyjne kursy 27 walut