Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Pakiet stymulacyjny UE poprawia nastroje (komentarz walutowy z 27.05.2020)

27 maj 2020 14:48|Bartosz Grejner

Kolejny dzień pozytywnego sentymentu osłabia dolara na rynku globalnym i wzmacnia waluty krajów wschodzących, w tym złotego. Zapowiedziany przez KE pakiet stymulacyjny wart 750 mld euro ten optymizm dodatkowo powiększał.

Dodatkowy zastrzyk pomocy dla krajów członkowskich

W środę do południa dalej dominowały na szerokim rynku pozytywne nastroje. I prawdopodobnie utrzymają się one w dalszej części dnia po kolejnej dawce pozytywnych informacji z UE. Paolo Gentiloni, szef Komisji Europejskiej, potwierdził w tweecie program stymulacyjny o wartości 750 mld euro.

Nieco więcej szczegółów nieoficjalnie podała agencja informacyjna Bloomberg. Z całości, która zostanie pożyczona na rynku finansowym, 500 mld euro będzie udzielone w formie grantów dla krajów UE (na tyle wcześniej zgodzili się Angela Merkel i Emmanuel Macron), a pozostałe 250 mld euro w formie pożyczek.

Propozycja KE zakłada, że Włochy otrzymałyby ok. 82 mld euro, Hiszpania 77 mld euro, Polska ok. 38 mld euro, a Grecja ok. 22 mld euro (kraje te jeszcze dodatkowo otrzymają pożyczki innego typu). Informacja ta dodatkowo wzmocniła już i tak pozytywny sentyment, a także euro na rynku globalny.

Dolar nadal w odwrocie

Notowania głównej pary walutowej, tj. EUR/USD, już wczoraj flirtowały z granicą 1,10, choć ostatecznie przesunęły się w okolicę 1,0950. Po doniesieniach o pakiecie stymulacyjnym dla krajów UE kurs EUR/USD wzrósł do ok. 1,1030. To najwyższy poziom od ostatnich dni marca podkreślający również bieżące nastawienie rynku.

Rynku, który w dalszym ciągu w dużej mierze „oderwany” jest od fundamentalnej rzeczywistości głębokiej recesji. Ma ona oczywiście zupełnie inne podstawy niż kryzys finansowy sprzed dekady, a reakcja fiskalna i monetarna była szybka i silniejsza. Jednak w dalszym ciągu pozostaje ogromna niepewność co do tego, jak ukształtuje się popyt konsumencki w najbliższych miesiącach, a co za tym idzie – jak wyglądała będzie ścieżka powrotu do poziomu gospodarczego sprzed pandemii.

W bieżącym klimacie stopniowego znoszenia restrykcji i otwierania się gospodarek rynek skupia się jednak tylko na tych pozytywnych informacjach i te dobre nastroje powinny, przynajmniej w krótkim okresie, utrzymywać stosunkowo wysoki poziom apetytu na ryzyko i słabszego dolara. To dwa składniki, które sprzyjają złotemu, co ma odzwierciedlenie w jego aprecjacji względem głównych walut.

Złoty kontynuuje umocnienie

Kurs USD/PLN jest już blisko spadku poniżej granicy 4,00 (około południa 4,0170). Ostatni raz obserwowaliśmy takie poziomy w połowie marca. Notowania EUR/PLN dzisiaj niemal stały w miejscu w okolicy południa (względem wczorajszego zamknięcia), ze względu na umocnienie się euro na rynku globalnym. Niemniej jednak kurs ok. 4,44 (przedział dziś ok. 4,4060-4,4450) jest wyraźnie poniżej obserwowanego jeszcze w ub. tygodniu zakresu ok. 4,53-4,57.

Kontynuacja dobrych nastrojów na rynku globalnym może w dalszym stopniu wzmacnia złotego, ale gdy fundamentalne realia zaczną doganiać optymistycznie rozpędzony rynek, możemy obserwować powrót zwiększonej awersji do ryzyka w kolejnych tygodniach i dalszej części roku (do czego dochodzą jeszcze kwestie geopolityczne, m.in. konflikt USA i Chin).

27 maj 2020 14:48|Bartosz Grejner

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

26 maj 2020 17:44

Silne umocnienie złotego: funt poniżej 5 zł (komentarz walutowy z 26.05.2020)

26 maj 2020 14:30

Euforia optymizmu (komentarz walutowy z 26.05.2020)

25 maj 2020 17:59

Rosnące zagrożenie utraty dobrych nastrojów (popołudniowy komentarz walutowy z 25.05.2020)

25 maj 2020 14:19

Niemieckie firmy optymistycznie w przyszłość (komentarz walutowy z 25.05.2020)

Atrakcyjne kursy 27 walut