Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Niemieckie firmy optymistycznie w przyszłość (komentarz walutowy z 25.05.2020)

25 maj 2020 14:19|Bartosz Grejner

Skala spadku konsumpcji w Niemczech przekracza szacunki ekonomistów i może zapowiadać długą ścieżkę powrotu do stanu sprzed pandemii. Kontynuacja dobrych nastrojów na rynku nieznacznie wzmacnia złotego: kurs EUR/PLN ok. 4,50.

Konsumpcja zawodzi

Zmienność na rynku pierwszego dnia nowego tygodnia była ograniczona. Po części to wynik kontynuacji stosunkowo dobrych nastrojów z ubiegłego tygodnia, po części efekt dnia wolnego od handlu w Wielkiej Brytanii i USA. Jeszcze przed południem napłynęły na rynek dane makro z Niemiec. Nie były one zaskakujące, ale mogą rzucać nieco więcej światła na potencjalną ścieżkę powrotu gospodarki do stanu sprzed pandemii.

Niemiecki urząd statystyczny (Destatis) podał, że PKB Niemiec skurczyło się w I kwartale o 2,2 proc. k/k. Był to już finalny odczyt i okazał się zgodny zarówno z oczekiwaniami, jak i wstępnymi danymi. Bardziej szczegółowy raport opublikowany wraz z finalnymi danymi uwypukla jednak, jak silnie zmieniła się konsumpcja prywatna. Spadła ona w pierwszym kwartale o 3,2 proc., wyraźnie więcej od spodziewanych 2,0 proc. Dla porównania, już w bardzo słabym dla Niemiec 2019 r. zmiana konsumpcji prywatnej oscylowała od 0 do 0,9 kwartał do kwartału.

Silniejszy od oczekiwań spadek konsumpcji może wróżyć nieco dłuższą ścieżkę powrotu popytu, co może w efekcie wywierać w kolejnych miesiącach presję na stronę podażową, tj. przedsiębiorstwa. Tak też można by podsumować również opublikowany dzisiaj raport instytutu ifo, który prowadzi badania nastrojów niemieckich przedsiębiorstw: są one dalej pesymistyczne, ale nieco mniej, niż oczekiwano.

Bardziej optymistycznie w przyszłość

Wskaźnik sentymentu przedsiębiorców w maju wzrósł nawet minimalnie powyżej oczekiwań (79,5 pkt wobec spodziewanych 78,5 pkt), a także w porównaniu do kwietnia (o 5,7 pkt), choć nadal są to poziomy dalekie od tych sprzed nałożenia restrykcji (96 pkt w lutym). Jeżeli jednak popatrzymy na jego składowe, to widzimy, że cały wzrost opiera się na komponencie oczekiwań, który zanotował silny wzrost z 69,4 pkt do 80,1 pkt. Bieżąca ocena sytuacji firm nadal nie wygląda dobrze, a w zasadzie jest gorsza niż w kwietniu (78,9 pkt wobec 79,4 pkt).

Ta nieco gorsza ocena bieżącego stanu wynika przede wszystkim z niższej oceny wśród firm sektora przemysłowego i budowlanego (w handlu i usługach zanotowano niewielkie wzrosty). Jednak we wszystkich sektorach oczekiwania wyraźnie wzrosły wraz ze stopniowym znoszeniem ograniczeń już w kwietniu. Niewiadomą na kolejne miesiące pozostaje to, czy wzrost tych oczekiwań spotka się z analogicznym wzrostem popytu, a napływające do tej pory dane wskazują, że może to okazać się problematyczne.

To jednak kwestia, którą rynek zdaje się obecnie nie przejmować. Podczas notowań do południa dało się zaobserwować w dalszym ciągu pozytywne nastroje. Główne indeksy giełdowe zyskiwały (niemiecki DAX najwyżej od pierwszego tygodnia marca), a główne pary walutowe pozostawały stosunkowo stabilne (EUR/USD blisko 1,09, tj. piątkowego poziomu zamknięcia).

Złoty w takich warunkach zyskiwał względem podstawowych walut. I choć nie był to fundamentalne zmiany, notowania EUR/PLN po raz pierwszy od dwóch miesięcy spadły minimalnie poniżej 4,50. Utrzymywanie się pozytywnego sentymentu może stopniowo wzmacniać polską walutę, choć należy pamiętać o konflikcie USA i Chin, który obecnie w małym stopniu wpływa na rynek, ale może w każdej chwili eskalować, ostatecznie także negatywnie wpływając na złotego.

25 maj 2020 14:19|Bartosz Grejner

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

22 maj 2020 17:02

Zmniejszony apetyt na ryzyko (popołudniowy komentarz walutowy z 22.05.2020)

22 maj 2020 13:21

Wzrost napięć geopolitycznych (komentarz walutowy z 22.05.2020)

21 maj 2020 17:24

Ponad 25 milionów bezrobotnych w USA (popołudniowy komentarz walutowy z 21.05.2020)

21 maj 2020 14:25

Wzrost napięcia między USA a Chinami (komentarz walutowy z 21.05.2020)

Atrakcyjne kursy 27 walut