Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Ponad 25 milionów bezrobotnych w USA (popołudniowy komentarz walutowy z 21.05.2020)

21 maj 2020 17:24|Bartosz Grejner

Dane o aktywności gospodarczej w amerykańskim przemyśle i usługach przewyższają oczekiwania. Mimo że są fatalne, wskazują, że najgorsze gospodarka USA ma już za sobą. Złoty stopniowo coraz silniejszy.

Wnioski o zasiłek dla bezrobotnych nadal w milionach

Departament Pracy w USA opublikował po południu dane o złożonych wnioskach o zasiłek dla bezrobotnych w ub. tygodniu. 2,438 mln to mniej więcej tyle wniosków, ile oczekiwał rynek (dokładnie 2,400 mln). To dalej ogromna ich liczba, ale z tygodnia na tydzień wykazuje spodziewany trend spadkowy. Nieco mniej pozytywny jest ciągle rosnąca liczba osób korzystających już z zasiłku dla bezrobotnych. Wg najnowszego raportu wyniosła ona 25,073 mln, choć ta metryka jest opóźniona o tydzień (w relacji do ww. odczytu), więc obecnie prawdopodobnie jest już bliższa 30 mln.

Dane te wskazują, jak duże problemy strukturalne mogą potencjalnie czekać gospodarki w procesie powrotu do poziomów sprzed pandemii. Nie wpływają one jednak na dominujący na rynku pozytywny sentyment, który wiąże się z otwieraniem się gospodarek i doniesieniami ws. szczepionek (m.in. zapowiedzi AstraZeneca, że potencjalnie może mieć je gotowe już we wrześniu-październiku).

Usługi i przemysł – iskierki optymizmu

Po południu nieco wyższe od oczekiwań okazały się także odczyty aktywności sektorów przemysłowego i usług w USA w maju. PMI przemysłu wzrosło do 39,8 pkt, a usług do 36,9 pkt – odpowiednio o 0,3 pkt i 4,6 pkt powyżej oczekiwań. To dalej oczywiście fatalne odczyty i daleko od granicy oddzielającej recesję od wzrostu (50 pkt), ale dużo niższe spowolnienie w usługach (wskaźnik dla tego sektora wyraźnie wzrósł z 26,7 pkt miesiąc wcześniej) może być postrzegane z ostrożnym optymizmem.

Wraz z upływem kolejnych miesięcy fala spadkowych odczytów powinna wygasać, jeżeli nie będziemy obserwować drugiej fali zachorowań. Mimo to w komentarzu do raportu IHS Markit wskazuje, że gospodarka USA może kurczyć się w tym roku tempie 37 proc. (anualizowane) i potrzeba będzie dwóch lat, by wrócić do poziomu sprzed pandemii. To mniej więcej zbieżne z tym, co ostatnio wskazywał Jerome Powell, szef Fed, choć w obecnej sytuacji wszelkie prognozy makroekonomiczne obarczone są dużo większą niepewnością niż zwykle.

Złoty odrabia straty metodą drobnych kroczków

Pozytywne nastroje, mimo wzrastającego napięcia między USA a Chinami, utrzymują relatywnie (do ostatnich dwóch tygodni) słabszego dolara. Kurs EUR/USD wzrósł do 1,10 i pozostaje przy tej granicy, choć po południu obniżył się, do ok. 1,0940. To dobre wieści dla złotego, który stopniowo każdego dnia od początku tygodnia się umacnia. Notowania USD/PLN spadły dzisiaj nawet poniżej 4,11 (po południu wzrósł do 4,13), a EUR/PLN poniżej 4,53.

To dalej jednak odległy poziomy od tych sprzed pandemii, a pogarszające się relacje USA i Chin oraz dane makro wskazujące na długą drogę ożywienia gospodarczego mogą sugerować, że powrót do silniejszego złotego nie będzie taki szybki i przesunie się na kolejny rok.

21 maj 2020 17:24|Bartosz Grejner

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

21 maj 2020 14:25

Wzrost napięcia między USA a Chinami (komentarz walutowy z 21.05.2020)

20 maj 2020 18:12

Coraz lepsze nastroje, coraz słabszy dolar (popołudniowy komentarz walutowy z 20.05.2020)

20 maj 2020 13:56

Kontynuacja słabszego dolara (komentarz walutowy z 20.05.2020)

19 maj 2020 16:58

Gwałtowny wzrost oczekiwań w Niemczech (popołudniowy komentarz walutowy z 19.05.2020)

Atrakcyjne kursy 27 walut