Wymieniaj waluty

Wymieniaj waluty
i zdobywaj darmowe losy.

Pula nagród: 500 000 zł

Weź udział w loterii >

Ponad 25 milionów bezrobotnych w USA (popołudniowy komentarz walutowy z 21.05.2020)

21 maj 2020 17:24|Bartosz Grejner

Dane o aktywności gospodarczej w amerykańskim przemyśle i usługach przewyższają oczekiwania. Mimo że są fatalne, wskazują, że najgorsze gospodarka USA ma już za sobą. Złoty stopniowo coraz silniejszy.

Wnioski o zasiłek dla bezrobotnych nadal w milionach

Departament Pracy w USA opublikował po południu dane o złożonych wnioskach o zasiłek dla bezrobotnych w ub. tygodniu. 2,438 mln to mniej więcej tyle wniosków, ile oczekiwał rynek (dokładnie 2,400 mln). To dalej ogromna ich liczba, ale z tygodnia na tydzień wykazuje spodziewany trend spadkowy. Nieco mniej pozytywny jest ciągle rosnąca liczba osób korzystających już z zasiłku dla bezrobotnych. Wg najnowszego raportu wyniosła ona 25,073 mln, choć ta metryka jest opóźniona o tydzień (w relacji do ww. odczytu), więc obecnie prawdopodobnie jest już bliższa 30 mln.

Dane te wskazują, jak duże problemy strukturalne mogą potencjalnie czekać gospodarki w procesie powrotu do poziomów sprzed pandemii. Nie wpływają one jednak na dominujący na rynku pozytywny sentyment, który wiąże się z otwieraniem się gospodarek i doniesieniami ws. szczepionek (m.in. zapowiedzi AstraZeneca, że potencjalnie może mieć je gotowe już we wrześniu-październiku).

Usługi i przemysł – iskierki optymizmu

Po południu nieco wyższe od oczekiwań okazały się także odczyty aktywności sektorów przemysłowego i usług w USA w maju. PMI przemysłu wzrosło do 39,8 pkt, a usług do 36,9 pkt – odpowiednio o 0,3 pkt i 4,6 pkt powyżej oczekiwań. To dalej oczywiście fatalne odczyty i daleko od granicy oddzielającej recesję od wzrostu (50 pkt), ale dużo niższe spowolnienie w usługach (wskaźnik dla tego sektora wyraźnie wzrósł z 26,7 pkt miesiąc wcześniej) może być postrzegane z ostrożnym optymizmem.

Wraz z upływem kolejnych miesięcy fala spadkowych odczytów powinna wygasać, jeżeli nie będziemy obserwować drugiej fali zachorowań. Mimo to w komentarzu do raportu IHS Markit wskazuje, że gospodarka USA może kurczyć się w tym roku tempie 37 proc. (anualizowane) i potrzeba będzie dwóch lat, by wrócić do poziomu sprzed pandemii. To mniej więcej zbieżne z tym, co ostatnio wskazywał Jerome Powell, szef Fed, choć w obecnej sytuacji wszelkie prognozy makroekonomiczne obarczone są dużo większą niepewnością niż zwykle.

Złoty odrabia straty metodą drobnych kroczków

Pozytywne nastroje, mimo wzrastającego napięcia między USA a Chinami, utrzymują relatywnie (do ostatnich dwóch tygodni) słabszego dolara. Kurs EUR/USD wzrósł do 1,10 i pozostaje przy tej granicy, choć po południu obniżył się, do ok. 1,0940. To dobre wieści dla złotego, który stopniowo każdego dnia od początku tygodnia się umacnia. Notowania USD/PLN spadły dzisiaj nawet poniżej 4,11 (po południu wzrósł do 4,13), a EUR/PLN poniżej 4,53.

To dalej jednak odległy poziomy od tych sprzed pandemii, a pogarszające się relacje USA i Chin oraz dane makro wskazujące na długą drogę ożywienia gospodarczego mogą sugerować, że powrót do silniejszego złotego nie będzie taki szybki i przesunie się na kolejny rok.

21 maj 2020 17:24|Bartosz Grejner

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

21 maj 2020 14:25

Wzrost napięcia między USA a Chinami (komentarz walutowy z 21.05.2020)

20 maj 2020 18:12

Coraz lepsze nastroje, coraz słabszy dolar (popołudniowy komentarz walutowy z 20.05.2020)

20 maj 2020 13:56

Kontynuacja słabszego dolara (komentarz walutowy z 20.05.2020)

19 maj 2020 16:58

Gwałtowny wzrost oczekiwań w Niemczech (popołudniowy komentarz walutowy z 19.05.2020)

Atrakcyjne kursy 28 walut

Pobierz naszą aplikację

Monitoruj kursy walut, czytaj komentarze i korzystaj z naszych usług jeszcze szybciej, łatwiej i wygodniej. Gdziekolwiek jesteś.

Zobacz naszą aplikację