Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Kontynuacja słabszego dolara (komentarz walutowy z 20.05.2020)

20 maj 2020 13:56|Bartosz Grejner

Zmiany na rynku walutowym do południa ograniczone, ale amerykańska waluta nadal pod presją sprzedażową: kurs EUR/USD coraz bliżej 1,10. Zmienność w notowaniach złotego może wzrosnąć już w czwartek i piątek, kiedy poznamy dane PMI za maj.

Pozytywnych nastrojów ciąg dalszy

Wczorajsze popołudniowe zeznania szefa Rezerwy Federalnej i sekretarza skarbu przed komisją bankową w Kongresie w USA nie przyniosły większych zmian na rynku. W dalszym ciągu przeważają pozytywne nastroje, które utrzymują słabszego dolara na poziomach obserwowanych pod koniec ub. tygodnia.

Notowania głównej pary walutowej, tj. EUR/USD, pozostają nieco poniżej granicy 1,10 (ok. 1,960 w południe). Utrzymanie dobrych nastrojów najprawdopodobniej będzie oznaczało stosunkowo słabszego dolara. Biorąc pod uwagę, że rynek niemal nie reaguje na fatalne dane makro czy wzrost napięcia na linii USA i Chiny, prawdopodobnie dopiero dane w kolejnych tygodniach, które powiedzą coś o ścieżce powrotu do rozwoju gospodarczego, będą w stanie w większym stopniu zweryfikować obecne nastroje, które mają w sobie istotną porcję ciężko mierzalnej nadziei związanej ze znoszeniem restrykcji i szczepionkami.

Złoty w korzystnym otoczeniu

Z utrzymania się dobrych nastrojów i słabszego dolara w dalszym ciągu korzysta złoty. Nie obserwujemy fundamentalnych zmian w jego wycenie w kontekście ostatnich tygodni, jest on nieco silniejszy w relacji do podstawowych walut. Kurs USD/PLN poruszał się nieco poniżej 4,15 około południa. I choć nie jest to duża zmiana w porównaniu do wczorajszego zamknięcia, to już dolna granica notowań od połowy kwietnia.

Kurs EUR/PLN z kolei reagował w nieco mniejszym stopniu spadkiem niż USD/PLN. To zasługa nie tylko wspomnianego pozytywnego sentymentu (osłabiającego dolara), ale także zgody przywódców Niemiec i Francji na pakiet grantów dla UE o wartości 500 mld euro. Co prawda wymagana jest zgoda pozostałych członków bloku, ale dość nieoczekiwana umowa pomiędzy Niemcami i Francją może podtrzymywać stosunkowo dobrą kondycję euro w najbliższych tygodniach.

Dowiemy się, co przyniósł maj

Kalendarz wydarzeń na dalszą część dnia nie jest obfity w potencjalnie istotne wydarzenia, stąd nie należy oczekiwać wielkich wahań w notowaniach walut. Uczestnicy rynku mogą już przygotowywać się na czwartek i piątek, kiedy poznamy wstępne dane PMI z m.in. strefy euro, Wlk. Brytanii i USA. Będą to odczyty już za maj, więc w pewnym stopniu wskażą, jak przebiega powrót aktywności gospodarczej (w większości gospodarek w maju luzowano już restrykcje).

20 maj 2020 13:56|Bartosz Grejner

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

19 maj 2020 16:58

Gwałtowny wzrost oczekiwań w Niemczech (popołudniowy komentarz walutowy z 19.05.2020)

19 maj 2020 13:43

Optymizm wzmacnia złotego (komentarz walutowy z 19.05.2020)

18 maj 2020 16:27

Dominacja pozytywnych nastrojów (komentarz walutowy z 18.05.2020)

15 maj 2020 17:48

Fatalne dane o sprzedaży z USA (popołudniowy komentarz walutowy z 15.05.2020)

Atrakcyjne kursy 27 walut