Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Optymizm wzmacnia złotego (komentarz walutowy z 19.05.2020)

19 maj 2020 13:43|Bartosz Grejner

Wzrost apetytu na bardziej ryzykowne aktywa osłabia globalnie dolara. Zgoda pomiędzy przywódcami Niemiec i Francji ws. grantów wartych 500 mld euro dla krajów UE wzmacnia euro: kurs EUR/CHF najwyżej od początku marca. Złoty korzysta z globalnej zmiany nastrojów.

Co zrobią Chińczycy, gdy wynajdą szczepionkę

Handel z wczorajszego popołudnia i dziś z wczesnych godzin porannych odbywał się w bardzo pozytywnych nastrojach. Do już obecnego relatywnie wysokiego poziomu optymizmu związanego z luzowaniem restrykcji w gospodarkach doszły informacje z jednej z firm farmaceutycznych (Moderna) o obiecujących wstępnych testach ich szczepionki na koronawirusa.

Nastroje na szerokim rynku mogły podnieść także słowa chińskiego prezydenta Xi Jinpinga, który zapowiedział, że jak Chiny stworzą szczepionkę, to będzie ona globalnie dostępna. Mógł to także być komentarz wymierzony w USA, które zabiegają o pierwszeństwo w dostępie do szczepionki w niektórych firmach farmaceutycznych, ale deklaracja dobrze wpisała się w dominujące nastroje. Podobnie jak zgoda pomiędzy kanclerz Niemiec i prezydentem Francji na utworzenie wartego 500 mld euro pakietu pomocowego w formie grantów dla najbardziej dotkniętych wirusem krajów UE.

Presja na amerykańską walutę

Wzrost apetytu na ryzyko w połączeniu z nieco niespodziewaną zgodą między kanclerz Angelą Merkel i prezydentem Emmanuelem Macronem z jednej strony osłabiło dolara, a z drugiej wzmocniło euro na rynku globalnym. Kurs EUR/USD wybił się z bardzo wąskiego przedziału wahań, wzrastając dzisiaj do ok. 1,0956, czyli najwyższego poziomu od pierwszego tygodnia maja. Wspomniany wcześniej optymizm dobrze widać także relacji euro do franka szwajcarskiego: notowania EUR/CHF osiągnęły wczoraj ok. 1,0660, tj. najwyższy poziom od pierwszego tygodnia marca.

Ta nieco większa (w porównaniu do poprzednich dni) zmiana nastrojów skutkująca spadkiem wartości dolara przyczyniła się także do wzmocnienia koszyka złotego. Kurs USD/PLN spadł około południa do ok. 4,1535 (najniżej od początku maja). Presja podażowa na franka spowodowała także spadek CHF/PLN do ok. 4,2770, czyli dolnej granicy notowań od końca marca, a GBP/PLN do ok. 5,0850 – najniższego z kolei poziomu od ostatniego dnia marca. Stosunkowo niewielkie zmiany zanotowała para EUR/PLN, ponieważ pozytywny wpływ stosunkowo silniejszego złotego był w dużym stopniu znoszony przez zyskujące globalnie euro.

W dłuższej perspektywie, jeżeli ożywienie przebiegać będzie bez zaburzeń, notowania EUR/PLN powinny stopniowo przesuwać się w dół wraz ze wzrostem popytu na waluty krajów wschodzących.

Kwiecień miesiącem bez nowych samochodów

Dziś napłynęły kolejne dane obrazujące, jak duży szok dla gospodarki wywarła pandemia. Wg raportu ACEA, rejestracja nowych samochodów osobowych w UE (bez UK) spadła w kwietniu o 76,3 proc. w porównaniu do kwietnia ub. roku. Rok temu w kwietniu odnotowano ponad 1,14 mln nowo zarejestrowanych aut, podczas gdy w tym roku już tylko nieco ponad 270 tys. Nie było też dużym zaskoczeniem, że jednej z najsilniej dotkniętych wirusem krajów odnotowały także największe spadki nowych rejestracji: 96,5 proc. i 97,6 proc. odpowiednio w Hiszpanii i we Włoszech. Choć oczekuje się stosunkowo silnego wzrostu aktywności w pierwszych miesiącach po rozpoczęciu luzowania restrykcji, to dane mogą sugerować, że ścieżka powrotu do punktu sprzed pandemii może okazać się niełatwa (i nierówna).

19 maj 2020 13:43|Bartosz Grejner

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

18 maj 2020 16:27

Dominacja pozytywnych nastrojów (komentarz walutowy z 18.05.2020)

15 maj 2020 17:48

Fatalne dane o sprzedaży z USA (popołudniowy komentarz walutowy z 15.05.2020)

15 maj 2020 14:12

Niemcy w recesji, Polska zaskakuje (komentarz walutowy z 15.05.2020)

14 maj 2020 17:58

Zwiększenie napięcia w relacji USA z Chinami (popołudniowy komentarz walutowy z 14.05.2020)

Atrakcyjne kursy 27 walut