Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Zwiększenie napięcia w relacji USA z Chinami (popołudniowy komentarz walutowy z 14.05.2020)

14 maj 2020 17:58|Bartosz Grejner

Prezydent USA dorzuca kolejny element niepewności uczestnikom rynku. Nastroje w dalszym ciągu pesymistyczne, złoty nieco słabszy, choć skala osłabienia nie wzrosła.

Trump: Ja się temu przyjrzę…

W czwartkowe popołudnie na rynku dominował pesymizm. Do ostrzeżeń przed drugą falą pandemii doszły nowe powody do troski. Cotygodniowa liczba złożonych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA przekroczyła pesymistyczne założenia aż o blisko pół miliona. 2,981 mln wniosków to niespełna 200 tys. mniej niż tydzień wcześniej (3,169 mln), co stanowi prawdopodobnie jedyne pocieszenie w tym odczycie.

Ważniejsze jest to, że spadek nie następuje tak szybko, jak się tego spodziewano, co może oznaczać nieco dłuższą (i cięższą) ścieżkę powrotu aktywności gospodarczej. W sumie daje to 36,5 mln złożonych wniosków w ostatnich dwóch miesiącach od rozpoczęcia pandemii, czyli praktycznie tyle, ile podczas trwającego ok. 1,5 roku kryzysu finansowego sprzed dekady. Choć reakcja zarówno ze strony monetarnej, jak i fiskalnej jest dużo szybsza i silniejszy niż wtedy, liczba złożonych wniosków daje obraz tego, z jak głębokim szokiem dla gospodarki mamy obecnie do czynienia.

Drugą informacją, która napłynęła dzisiaj i może martwić uczestników rynku, jest zaostrzenie retoryki wobec Chin przez Donalda Trumpa. Prezydent USA, cytowany przez agencję Bloomberg, powiedział dzisiaj, że nie zamierza na razie rozmawiać ze swoim chińskim odpowiednikiem – Xi Jinping. Ponadto „przyjrzy się” chińskim firmom handlującym na giełdach w Nowym Jorku i Nasdaq, które nie stosują amerykańskich zasad księgowości.

Więcej szczegółów nie podano, ale to kolejny sygnał zaostrzenia retoryki ze strony Trumpa, który podobnie jak w ubiegłym roku wysyła nieco sprzeczne sygnały wobec przekazu członków jego administracji. Wszak ledwie kilka dni temu przedstawiciele Białego Domu rozmawiali z wicepremierem Chin i wysłali pozytywny sygnał, zapowiadając m.in. utrzymywanie kontaktu telefonicznego, by wypracować kolejną fazę porozumienia handlowego.

Główne waluty uciekają złotemu

Na tle tych negatywnych nastrojów złoty tracił dzisiaj w relacji do podstawowych walut (z wyjątkiem funta, która był sam pod presją podażową). Kurs EUR/PLN poruszał się w przedziale ok. 4,56-4,57, a USD/PLN ok. 4,22-4,24.

Przed pogłębieniem spadku wartości polską walutę uchroniło m.in. zmniejszenie skali spadków na rynkach akcji po południu. W pewny momencie główne indeksy w Europie traciły ponad 3 proc. Jednak potencjalne zwiększenie skali wyprzedaży w dalszej części dnia może także zwiększyć presję podażową na aktywa postrzegane jako bardziej ryzykowne, w tym złotego.

14 maj 2020 17:58|Bartosz Grejner

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

14 maj 2020 13:09

Spada apetyt na ryzyko, zyskuje dolar (komentarz walutowy z 14.05.2020)

13 maj 2020 17:43

Szef Fedu ostrzega, złoty traci (popołudniowy komentarz walutowy 13.05.2020)

13 maj 2020 13:49

Fatalne dane bez wpływu na rynek (komentarz walutowy z 13.05.2020)

12 maj 2020 17:39

Najsilniejszy spadek inflacji od ponad 60 lat (popołudniowy komentarz walutowy z 12.05.2020)

Atrakcyjne kursy 27 walut