Zwiększenie napięcia w relacji USA z Chinami (popołudniowy komentarz walutowy z 14.05.2020)

14 maj 2020 17:58|Bartosz Grejner

Prezydent USA dorzuca kolejny element niepewności uczestnikom rynku. Nastroje w dalszym ciągu pesymistyczne, złoty nieco słabszy, choć skala osłabienia nie wzrosła.

Trump: Ja się temu przyjrzę…

W czwartkowe popołudnie na rynku dominował pesymizm. Do ostrzeżeń przed drugą falą pandemii doszły nowe powody do troski. Cotygodniowa liczba złożonych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA przekroczyła pesymistyczne założenia aż o blisko pół miliona. 2,981 mln wniosków to niespełna 200 tys. mniej niż tydzień wcześniej (3,169 mln), co stanowi prawdopodobnie jedyne pocieszenie w tym odczycie.

Ważniejsze jest to, że spadek nie następuje tak szybko, jak się tego spodziewano, co może oznaczać nieco dłuższą (i cięższą) ścieżkę powrotu aktywności gospodarczej. W sumie daje to 36,5 mln złożonych wniosków w ostatnich dwóch miesiącach od rozpoczęcia pandemii, czyli praktycznie tyle, ile podczas trwającego ok. 1,5 roku kryzysu finansowego sprzed dekady. Choć reakcja zarówno ze strony monetarnej, jak i fiskalnej jest dużo szybsza i silniejszy niż wtedy, liczba złożonych wniosków daje obraz tego, z jak głębokim szokiem dla gospodarki mamy obecnie do czynienia.

Drugą informacją, która napłynęła dzisiaj i może martwić uczestników rynku, jest zaostrzenie retoryki wobec Chin przez Donalda Trumpa. Prezydent USA, cytowany przez agencję Bloomberg, powiedział dzisiaj, że nie zamierza na razie rozmawiać ze swoim chińskim odpowiednikiem – Xi Jinping. Ponadto „przyjrzy się” chińskim firmom handlującym na giełdach w Nowym Jorku i Nasdaq, które nie stosują amerykańskich zasad księgowości.

Więcej szczegółów nie podano, ale to kolejny sygnał zaostrzenia retoryki ze strony Trumpa, który podobnie jak w ubiegłym roku wysyła nieco sprzeczne sygnały wobec przekazu członków jego administracji. Wszak ledwie kilka dni temu przedstawiciele Białego Domu rozmawiali z wicepremierem Chin i wysłali pozytywny sygnał, zapowiadając m.in. utrzymywanie kontaktu telefonicznego, by wypracować kolejną fazę porozumienia handlowego.

Główne waluty uciekają złotemu

Na tle tych negatywnych nastrojów złoty tracił dzisiaj w relacji do podstawowych walut (z wyjątkiem funta, która był sam pod presją podażową). Kurs EUR/PLN poruszał się w przedziale ok. 4,56-4,57, a USD/PLN ok. 4,22-4,24.

Przed pogłębieniem spadku wartości polską walutę uchroniło m.in. zmniejszenie skali spadków na rynkach akcji po południu. W pewny momencie główne indeksy w Europie traciły ponad 3 proc. Jednak potencjalne zwiększenie skali wyprzedaży w dalszej części dnia może także zwiększyć presję podażową na aktywa postrzegane jako bardziej ryzykowne, w tym złotego.

14 maj 2020 17:58|Bartosz Grejner

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

14 maj 2020 13:09

Spada apetyt na ryzyko, zyskuje dolar (komentarz walutowy z 14.05.2020)

13 maj 2020 17:43

Szef Fedu ostrzega, złoty traci (popołudniowy komentarz walutowy 13.05.2020)

13 maj 2020 13:49

Fatalne dane bez wpływu na rynek (komentarz walutowy z 13.05.2020)

12 maj 2020 17:39

Najsilniejszy spadek inflacji od ponad 60 lat (popołudniowy komentarz walutowy z 12.05.2020)

Atrakcyjne kursy 28 walut

Rozpocznij chat