Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Zmniejszony apetyt na ryzyko (popołudniowy komentarz walutowy z 22.05.2020)

22 maj 2020 17:02|Bartosz Grejner

Piątkowe popołudnie nie przyniosło istotniejszych zmian na rynku. W pewnym stopniu to także zasługa pustego kalendarza makro w drugiej części dnia, po części tego, że rynek zdaje się już zdyskontował fatalne dane z okresu zamknięcia gospodarek i wygląda bardziej w przyszłość, oczekując więcej wskazówek co do tego, jak trajektoria ożywienia będzie wyglądać.

W piątek obserwowaliśmy lekkie pogorszenie nastrojów na rynku, ale nie uległo ono pogłębieniu w dalszej fazie dnia. Plany władz chińskich nałożenia nowego prawa bezpieczeństwa w Hongkongu zmniejszyły apetyt na ryzykowne aktywa, ale nie były to fundamentalne zmiany. Ryzyko geopolityczne niewątpliwie wzrosło, chociaż nadzieja, że oba mocarstwa utrzymają pierwszą fazę porozumienia i będą pracować nad kolejna powstrzymuje przed silnym wzrostem awersji do ryzyka.

Aprecjacja dolara powstrzymana

Wspomniane zwiększenie napięcia między USA a Chinami w głównej mierze było odpowiedzialne za dzisiejsze wzmocnienie dolara. Kurs EUR/USD co prawda spadł o ok. 0,5 proc., ale spadek zatrzymał się na granicy ok. 1,09. To niżej niż jeszcze obserwowane wczoraj poziomy powyżej 1,10, ale nadal wyraźnie powyżej tych sprzed tygodnia (nawet poniżej 1,08).

Globalnie słabszy dolar w horyzoncie ostatniego tygodnia-dwóch (mimo dzisiejszego odrobienia części strat) nadal pozwala utrzymywać stosunkowo dobrą kondycję złotemu. Notowania EUR/PLN poruszały się dzisiaj w przedziale ok. 4,51-4,53, przy czym po południu kurs był bliżej tej dolnej granicy. W nieco szerszym ujęciu to także dolna granica notowań z ostatnich dwóch miesięcy.

W dalszym ciągu to daleko od kursów sprzed pandemii (ok. 4,32-4,33), ale połączenie relatywnie słabszego dolara i nadziei wiązanych z luzowaniem restrykcji szczepionkami na wirusa wyraźnie pomagają polskiej walucie. Należy jednak brać pod uwagę wspomniane ryzyko geopolityczne, które może być dodatkowo zwiększone przez nadchodzące wybory prezydenckie w USA. Choć zaostrzenie relacji USA z Chinami to scenariusz, który niekoniecznie musi się ziścić, w krótkim okresie, napływające negatywne informacje ws. relacji tych mocarstw mogą wzmacniać nieco dolara i osłabiać złotego.

22 maj 2020 17:02|Bartosz Grejner

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

22 maj 2020 13:21

Wzrost napięć geopolitycznych (komentarz walutowy z 22.05.2020)

21 maj 2020 17:24

Ponad 25 milionów bezrobotnych w USA (popołudniowy komentarz walutowy z 21.05.2020)

21 maj 2020 14:25

Wzrost napięcia między USA a Chinami (komentarz walutowy z 21.05.2020)

20 maj 2020 18:12

Coraz lepsze nastroje, coraz słabszy dolar (popołudniowy komentarz walutowy z 20.05.2020)

Atrakcyjne kursy 27 walut