Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Rosnące zagrożenie utraty dobrych nastrojów (popołudniowy komentarz walutowy z 25.05.2020)

25 maj 2020 17:59|Bartosz Grejner

Dominacja pozytywnych nastrojów w dniu ograniczonego handlu. Zaostrzenie retoryki w stosunkach USA i Chin może okazać jednym z głównych zagrożeń dla rynków. Złoty nieco silniejszy, ale zmiany niewielkie.

Czekając na dobre dane

Handel na szerokim rynku w poniedziałek przebiegał w pozytywnych nastrojach. Główne indeksy w Europie zyskiwały po ok. 1-2,5 proc. To efekt stopniowego znoszenia restrykcji nałożonych na gospodarki w związku z koronawirusem. Najprawdopodobniej właśnie efekty znoszenia wspomnianych ograniczeń w poszczególnych krajach przykują uwagę uczestników rynku w najbliższych tygodniach i miesiącach.

Oczekiwania są stosunkowo duże, mówi o tym m.in. opublikowany dzisiaj wskaźnik oczekiwań niemieckich firm wg instytutu ifo. Wzrósł on wyraźnie powyżej szacunków, podczas gdy ocena bieżącej sytuacji wypadła już poniżej oczekiwań. Wirus dotknął poszczególne gospodarki w różnym stopniu, różniły się także obostrzenia i terminy ich wprowadzania oraz znoszenia. Może to powodować, że powrót do stanu sprzed pandemii nie będzie przebiegał równo, a niektóre gospodarki mogą sobie poradzić lepiej, inne gorzej. To efekty, których rynek będzie doszukiwał się w danych makro w kolejnych miesiącach i będą one kształtowały nastroje w dalszej części roku.

Im bliżej wyborów, tym ostrzej?

Coraz wyraźniej widać, że zagrożeniem dla dobrych nastrojów na szerokim rynku stają się relacje USA i Chiny. Do problematycznej umowy handlowej, ograniczeniu handlu amerykańskich firm z jednym z chińskich gigantów telekomunikacyjnych dochodzi także rosnące napięcie w Hongkongu po zapowiedzi nałożenia nowego prawa bezpieczeństwa przez Chiny.

Obecnie te informacje mają ograniczony wpływ na rynek, ale eskalacja konfliktu może w końcu znacząco osłabić nastroje, czego efektem najprawdopodobniej byłaby presja podażowa na waluty krajów wschodzących, w tym złotego, i popyt na dolara. Zbliżające się wybory prezydenckie w USA w listopadzie mogą stanowić kolejny element niepewności, gdyż retoryka obu stron może potencjalnie się przed nimi zaostrzyć.

Złoty ciut mocniejszy

Dominacja pozytywnych nastrojów i praktyczny brak zmian w notowaniach dolara (kurs EUR/USD oscyluje wokół piątkowego zamknięcia przy 1,09) to z reguły dobre wieści dla złotego. Nie inaczej było także dzisiaj, kiedy obserwowaliśmy umocnienie się złotego w relacji do większości podstawowych walut. Nie były to jednak istotne zmiany (ograniczonemu przedziału wahań sprzyjał brak handlu w USA i Wlk. Bryt.): kurs EUR/PLN oscyluje wokół 4,50, USD/PLN ok. 4,13 po południu, ale złoty staje się stopniowo coraz silniejszy.

To jednak w zdecydowanej większości odzwierciedlenie globalnych nastrojów, a nie sytuacji wewnętrznej w Polsce, stąd zmiana nastrojów (np. w związku z dalszym zaostrzeniem retoryki między USA i Chinami) może także negatywnie wpłynąć na polską walutę.

25 maj 2020 17:59|Bartosz Grejner

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

25 maj 2020 14:19

Niemieckie firmy optymistycznie w przyszłość (komentarz walutowy z 25.05.2020)

22 maj 2020 17:02

Zmniejszony apetyt na ryzyko (popołudniowy komentarz walutowy z 22.05.2020)

22 maj 2020 13:21

Wzrost napięć geopolitycznych (komentarz walutowy z 22.05.2020)

21 maj 2020 17:24

Ponad 25 milionów bezrobotnych w USA (popołudniowy komentarz walutowy z 21.05.2020)

Atrakcyjne kursy 27 walut