Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Cisza przed burzą? (popołudniowy komentarz walutowy z 30.03.2018)

30 mar 2018 16:02|Bartosz Grejner

Piątkowy handel charakteryzował się bardzo małą zmiennością. Odmienna historia może mieć miejsce w przyszłym tygodniu, kiedy złoty może wyraźnie stracić.

Przedświąteczna stabilizacja

Brak dużej części inwestorów podczas dzisiejszego dnia był widoczny na rynku walutowym. Główne giełdy zarówno europejskie, jak i amerykańskie miały dzisiaj dzień wolny od handlu. To sprawiło, że płynność i wahania podczas ostatniej sesji w tym kwartale były niewielkie. Brak istotnych publikacji oraz wydarzeń zaplanowanych na dalszą część dnia sugeruje też raczej, że z podobną sytuacją będziemy mieli do czynienia również po południu.

Notowania podstawowych par walutowych poddawały się tylko stosunkowo niewielkim wahaniom - kurs euro do dolara (EUR/USD) znajdował się tuż nad granicą 1,23. Złoty także pozostawał stabilny, a jego wartość w relacji do głównych walut oscylowała w okolicy wczorajszych poziomów. Euro kosztowało ok. 4,21 zł, a dolar ok. 3,41 zł i istotnej zmiany w ich kursach w dniu dzisiejszym, podobnie jak franka czy funta, raczej nie należy się spodziewać. Takiego spokoju raczej nie należy się spodziewać w ciągu najbliższych 7 dni.

Jeżeli inflacja w Polsce (poznamy w środę) zawiedzie oczekiwania i presja cenowa ponownie okaże się niższa, biorąc pod uwagę coraz bardziej gołębie nastawienie Rady Polityki Pieniężnej do kwestii stóp procentowych i coraz mniejsze prawdopodobieństwo ich podniesienia w tym roku (a nawet w przyszłym), złoty może być pod istotną presją podażową. A to może być tylko początek problemów polskiej waluty - potencjalne umocnienie dolara w piątek (więcej poniżej) może być teoretycznie jeszcze większe.

W przyszłym tygodniu na rynku

Przyszły tydzień może stać pod znakiem sporej zmienności na rynku walut. Poza odczytami wskaźników ISM dla USA, danymi o inflacji w Polsce i strefie euro, w piątek poznamy comiesięczny raport z rynku pracy w USA za marzec. Najważniejsze z niego będą dane o zmianie zatrudnienia oraz wynagrodzeniach Amerykanów. Uwaga rynku skupiona powinna być szczególnie na drugiej z tych wartości - wysokie tempo wzrostu płac może wywierać presję na inflację, która, choć spodziewana jest rosnąć w USA, póki co pozostaje przytłumiona.

Konsensus rynkowy zakłada wzrost płac o 2,7% w skali roku i 0,3% w skali miesiąca. Wydaje się, że przekroczenie już o 0,1 pkt proc., od tych oczekiwanych wartości może wywołać silną aprecjację dolara. Wyższy od oczekiwań wzrost płac (szczególnie w okolicy 3%) mógłby zwiększyć prawdopodobieństwo czterech podwyżek stóp procentowych. Taki scenariusz byłby raczej negatywny dla złotego, który mógłby być pod znaczną presją, gdyż w Polsce mamy do czynienia z przeciwną sytuacją (mniejsze szanse na podwyżki stóp).

30 mar 2018 16:02|Bartosz Grejner

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

30 mar 2018 12:20

Spokój na rynkach (komentarz walutowy z 30.03.2018)

29 mar 2018 15:52

Bez poważniejszych zaskoczeń (popołudniowy komentarz walutowy z 29.03.2018)

29 mar 2018 12:31

Dalsze umocnienie dolara (komentarz walutowy z 29.03.2018)

28 mar 2018 15:32

PKB USA zaskakuje (popołudniowy komentarz walutowy z 28.03.2018)

Atrakcyjne kursy 27 walut