Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Spokój na rynkach (komentarz walutowy z 30.03.2018)

30 mar 2018 12:20|Marcin Lipka

Niewielkie zmiany na walutach podczas przedświątecznego handlu. Turecka lira odrabia część ostatnich strat, ale nierównowagi w gospodarce pozostają poważne. Złoty stabilny. EUR/PLN blisko granicy 4,21.

Najważniejsze dane makro (czas CET – środkowoeuropejski). Szacunki danych makro są na podstawie informacji z Bloomberga, chyba że zaznaczono inaczej.

  • Brak danych, które mogą spowodować wyraźne zmiany na analizowanych walutach.

Spokojny koniec tygodnia

Wczoraj, w naszej popołudniowej analizie zwracaliśmy uwagę, że dane ze Stanów Zjednoczonych raczej nie przyczynią się do większych przetasowań na rynku walutowym. Było to spowodowane faktem, że przede wszystkim inflacja bazowa PCE wzrosła jedynie o 0,1 pkt proc do poziomu 1,6% r/r, co było zgodne z konsensusem ekonomistów . Pozostałe odczyty (np. historycznie niskie wartości nowych zasiłków) były ciekawe ze statystycznego punktu widzenia, ale niewiele zmieniają w podejściu do przyszłych stóp procentowych w USA.

Dziś główne rynki giełdowe są zamknięte i praktycznie nie ma żadnych danych makroekonomicznych. To oznacza, że rynek raczej będzie już czekał na przyszłotygodniowe odczyty, kiedy poznamy między innymi dane z ISM ze Stanów Zjednoczonych czy marcową publikację Departamentu Pracy o nowych etatach oraz wysokości wynagrodzeń Amerykanów.

Turecka gospodarka w nierównowadze

W czwartek turecki urząd statystyczny podał, że zostały zrewidowane w górę dane o PKB za trzeci oraz czwarty kwartał 2017 r. Wynika z nich, że gospodarka rozwijała się w tym okresie w tempie odpowiednio 11,3% r/r oraz 7,3% r/r. W całym ubiegłym roku PKB w Turcji wzrosło o 7,4%.

Dziś o 10:00 czasu lokalnego natomiast Turkstat opublikował bilans handlu zagranicznego. Pod dwóch miesiącach deficyt na rachunku obrotów towarów wynosi aż 14,8 mld USD. To o 83 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Warto także zwrócić uwagę, że wartość tureckiego importu jest o 60 proc. większa niż eksportu. To generuje silną presję na osłabienie waluty zwłaszcza w momencie pogorszenia się sentymentu globalnego. Kapitał, który będzie finansował tę nierównowagę będzie wtedy domagał się wyższej premii za ryzyko, która to najszybsze przełożenie ma właśnie w kursie lokalnej waluty. Cały czas na TRY ciąży również dwucyfrowa inflacja oraz zbyt łagodna polityka pieniężna, która potęguje nierównowagę tureckiej gospodarki.

Bez większych zmian na złotym

Sytuacja na polskiej walucie, podobnie jak na szerokim rynku, jest spokojna. Większość transakcji przebiega blisko poziomu 4,21 zł za euro. Jest względnie niewielkie ryzyko by w kolejnych godzinach sytuacja uległa głębszym zmianom.

Początek przyszłego tygodnia także nie powinien być szczególnie zmienny ze względu na ograniczoną ilość danych makroekonomicznych, chociaż warto pamiętać, że już w poniedziałek większość rynku będzie funkcjonować normalnie więc sygnały z zagranicznego rynku akcji czy obligacji w jakimś stopniu mogą zaburzyć notowaniami PLN. Scenariuszem bazowym pozostaje jednak handel blisko bieżących poziomów.

30 mar 2018 12:20|Marcin Lipka

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

29 mar 2018 15:52

Bez poważniejszych zaskoczeń (popołudniowy komentarz walutowy z 29.03.2018)

29 mar 2018 12:31

Dalsze umocnienie dolara (komentarz walutowy z 29.03.2018)

28 mar 2018 15:32

PKB USA zaskakuje (popołudniowy komentarz walutowy z 28.03.2018)

28 mar 2018 12:39

Waluty dość spokojne (komentarz walutowy z 28.03.2018)

Atrakcyjne kursy 27 walut