Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Co wzmacnia dolara, to osłabia złotego (komentarz walutowy z 30.06.2020)

30 cze 2020 13:40|Bartosz Grejner

Amerykańska waluta umacnia się na koniec kwartału, ale zmiany są stosunkowo niewielkie. W następstwie zysków dolara kondycja złotego jest dziś do południa nieco słabsza.

W ostatni dzień kwartału obserwowaliśmy do południa spadek rentowności obligacji krajów strefy euro, rosły za to rentowności ich odpowiedników w USA. Zwiększająca się różnica (spread) w ww. rentownościach wzmacniała dzisiaj dolara, osłabiając nieco euro. Notowania EUR/USD w okolicy południa oscylowały tuż przy granicy 1,12, ok. 0,35 proc. poniżej wczorajszego zamknięcia.

Nie doszło do fundamentalnych zmian, niemniej jednak kurs głównej pary walutowej zbliża się już do dolnej granicy z ostatniego miesiąca. Spadek poniżej ok. 1,1168 oznaczałby najniższy kurs euro do dolara od początku czerwca i prawdopodobnie nieco zwiększyłby presję na waluty krajów wschodzących.

Więcej negatywnych wieści o liczbie zachorowań

Na umocnienie dolara w handlu do południa mogły wpłynąć informacje z frontu walki z koronawirusem. Rynek od kilku tygodni zmaga się tu z przeciwstawnymi bodźcami, dzisiaj jednak górowały te negatywne.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ostrzegła, że najgorsze w związku z pandemią koronawirusa jeszcze przed nami. Powodem ma być brak jednolitego podejścia państw do wprowadzania obostrzeń. To ostrzeżenie pada w czasie, kiedy niektóre stany w USA nakładają ponownie restrykcje w reakcji na dość gwałtowne wzrosty liczby zachorowań.

Chiny zatwierdziły wywołujące kontrowersje nowe prawo bezpieczeństwa dla Hongkongu i choć wiadomo było, że tak się stanie, potencjalnie negatywna reakcja Białego Domu może także nieco dławić optymizm uczestników rynku. Jest to o tyle istotna kwestia, że może wpłynąć na relacje USA i Chin w kontekście wymiany handlowej, czyli temat, który najprawdopodobniej będzie coraz częściej wracał wraz ze zbliżaniem się wyborów w listopadzie w USA.

Złoty nieco skruszony

Wobec silniejszego dolara na wartości (w relacji do wczorajszego zamknięcia) tracił koszyk polskiej waluty, dla złotego nie były to jednak straty wykraczające poza to, co działo się w kilku minionych tygodniach. Notowania EUR/PLN poruszają się dzisiaj w przedziale ok. 4,45-4,47, USD/PLN 3,96-3,99, a CHF/PLN 4,16-4,19. Nie obserwujemy istotnych zmian w wycenie złotego w ostatnich tygodniach ze względu na analogiczną sytuację na szerokim rynku.

Do tego scenariusza nie przystaje funt, który w ostatnich dniach tracił na wartości. Dzisiaj kurs GBP/PLN poruszał się w przedziale 4,87-4,89 zł. To nieco wyższe wartości niż notowane wczoraj, ale w dalszym ciągu w pobliżu najniższego poziomu od połowy marca (ok. 4,86).

30 cze 2020 13:40|Bartosz Grejner

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

29 cze 2020 18:31

Zaskakująco dobre dane z USA (popołudniowy komentarz walutowy z 29.06.2020)

29 cze 2020 15:32

Ponownie słabszy dolar (komentarz walutowy z 29.06.2020)

26 cze 2020 18:11

Teksas się zamyka, dolar nieśmiało zyskuje (popołudniowy komentarz walutowy z 26.06.2020)

26 cze 2020 16:37

Duża gospodarka strefy euro odkrywa handlowe karty (komentarz walutowy z 26.06.2020)

Atrakcyjne kursy 27 walut