Wymieniaj waluty

Wymieniaj waluty
i zdobywaj darmowe losy.

Pula nagród: 500 000 zł

Weź udział w loterii >

Co wzmacnia dolara, to osłabia złotego (komentarz walutowy z 30.06.2020)

30 cze 2020 13:40|Bartosz Grejner

Amerykańska waluta umacnia się na koniec kwartału, ale zmiany są stosunkowo niewielkie. W następstwie zysków dolara kondycja złotego jest dziś do południa nieco słabsza.

W ostatni dzień kwartału obserwowaliśmy do południa spadek rentowności obligacji krajów strefy euro, rosły za to rentowności ich odpowiedników w USA. Zwiększająca się różnica (spread) w ww. rentownościach wzmacniała dzisiaj dolara, osłabiając nieco euro. Notowania EUR/USD w okolicy południa oscylowały tuż przy granicy 1,12, ok. 0,35 proc. poniżej wczorajszego zamknięcia.

Nie doszło do fundamentalnych zmian, niemniej jednak kurs głównej pary walutowej zbliża się już do dolnej granicy z ostatniego miesiąca. Spadek poniżej ok. 1,1168 oznaczałby najniższy kurs euro do dolara od początku czerwca i prawdopodobnie nieco zwiększyłby presję na waluty krajów wschodzących.

Więcej negatywnych wieści o liczbie zachorowań

Na umocnienie dolara w handlu do południa mogły wpłynąć informacje z frontu walki z koronawirusem. Rynek od kilku tygodni zmaga się tu z przeciwstawnymi bodźcami, dzisiaj jednak górowały te negatywne.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ostrzegła, że najgorsze w związku z pandemią koronawirusa jeszcze przed nami. Powodem ma być brak jednolitego podejścia państw do wprowadzania obostrzeń. To ostrzeżenie pada w czasie, kiedy niektóre stany w USA nakładają ponownie restrykcje w reakcji na dość gwałtowne wzrosty liczby zachorowań.

Chiny zatwierdziły wywołujące kontrowersje nowe prawo bezpieczeństwa dla Hongkongu i choć wiadomo było, że tak się stanie, potencjalnie negatywna reakcja Białego Domu może także nieco dławić optymizm uczestników rynku. Jest to o tyle istotna kwestia, że może wpłynąć na relacje USA i Chin w kontekście wymiany handlowej, czyli temat, który najprawdopodobniej będzie coraz częściej wracał wraz ze zbliżaniem się wyborów w listopadzie w USA.

Złoty nieco skruszony

Wobec silniejszego dolara na wartości (w relacji do wczorajszego zamknięcia) tracił koszyk polskiej waluty, dla złotego nie były to jednak straty wykraczające poza to, co działo się w kilku minionych tygodniach. Notowania EUR/PLN poruszają się dzisiaj w przedziale ok. 4,45-4,47, USD/PLN 3,96-3,99, a CHF/PLN 4,16-4,19. Nie obserwujemy istotnych zmian w wycenie złotego w ostatnich tygodniach ze względu na analogiczną sytuację na szerokim rynku.

Do tego scenariusza nie przystaje funt, który w ostatnich dniach tracił na wartości. Dzisiaj kurs GBP/PLN poruszał się w przedziale 4,87-4,89 zł. To nieco wyższe wartości niż notowane wczoraj, ale w dalszym ciągu w pobliżu najniższego poziomu od połowy marca (ok. 4,86).

30 cze 2020 13:40|Bartosz Grejner

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

29 cze 2020 18:31

Zaskakująco dobre dane z USA (popołudniowy komentarz walutowy z 29.06.2020)

29 cze 2020 15:32

Ponownie słabszy dolar (komentarz walutowy z 29.06.2020)

26 cze 2020 18:11

Teksas się zamyka, dolar nieśmiało zyskuje (popołudniowy komentarz walutowy z 26.06.2020)

26 cze 2020 16:37

Duża gospodarka strefy euro odkrywa handlowe karty (komentarz walutowy z 26.06.2020)

Atrakcyjne kursy 28 walut

Pobierz naszą aplikację

Monitoruj kursy walut, czytaj komentarze i korzystaj z naszych usług jeszcze szybciej, łatwiej i wygodniej. Gdziekolwiek jesteś.

Zobacz naszą aplikację