Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Teksas się zamyka, dolar nieśmiało zyskuje (popołudniowy komentarz walutowy z 26.06.2020)

26 cze 2020 18:11|Bartosz Grejner

Doniesienia z USA dotyczące pandemii pogarszają nastroje na rynku. Dolar nieco zyskuje po południu, a kurs EUR/USD puka do poziomu 1,12 dol. Wydatki Amerykanów po kwietniowym spadku, największym w historii prowadzenia statystyk (1959 r.), w maju rosną w nienotowanej dotąd skali. Złoty pozostaje w słabszej kondycji.

Ogromne wahania w wydatkach prywatnych

Po południu poznaliśmy zestaw danych z gospodarki USA. W normalnych okolicznościach prawdopodobnie najważniejszym ich punktem byłby odczyt inflacji PCE w maju, która to z kolei może wskazywać dalsze poczynania Rezerwy Federalnej i wysokości stóp procentowych. Obecnie jednak stopy najprawdopodobniej pozostaną na niezmienionym poziomie 0-0,25 proc. do końca 2022 r., a w każdym razie taki jest przekaz ze strony Fed.

Uwaga rynku w większej mierze jest więc skupiona na danych powiązanych z wychodzeniem gospodarki z głębokiej recesji. Należą do nich informacje wskazujące na zachowania konsumentów. Wg Biura Analiz Ekonomicznych (BEA) wydatki prywatne Amerykanów wzrosły w maju o 8,2 proc. w skali miesiąca, o 1 pkt proc. poniżej oczekiwań. Dane te tez uwypuklają, z jak głęboką recesją mamy do czynienia, bo w ledwie miesiąc wydatki zmieniły się z największego spadku (-12,6 proc.) do najwyższego tempa wzrostu w historii (badania od 1959 r.).

Informacje, których rynek wolałaby nie słyszeć

Co jednak bardziej niż informacje o wydatkach ciąży na rynkowych nastrojach, to doniesienia z USA w kwestii pandemii. Już wczoraj niektóre ze stanów donosiły, że odnotowały w środę rekordy liczby zachorowań i hospitalizacji. Dzisiaj natomiast rekord padł zbiorczo pod względem liczby zachorowań w całych USA. Na domiar złego gubernator stanu Teksas zarządził, w związku z szybkim wzrostem ilości zachorowań, m.in. ponowne zamknięcie barów, a także zakazy zgromadzeń. Choć to na razie odizolowany przypadek na świecie, sama idea ponownego zamykania się gospodarek lub ich części może być wystarczająca, by popsuć dobre nastroje inwestorów i zwiększyć awersję do ryzyka.

Większą niechęć do bardziej ryzykownych klas aktywów było widać w piątkowe popołudnie, kiedy główne indeksy giełdowe traciły po ok. 2 proc., a powoli zyskiwał dolar. Nie były to na razie istotne zmiany, ale kurs EUR/USD ponownie testował granicę 1,12 dol., co także odbija się na nieco słabszej kondycji walut krajów wschodzących.

Złoty traci, ale jest wyjątek

Złoty dzisiaj tracił w stosunku do większości głównych walut. Notowania EUR/PLN osiągnęły ok. 4,47 zł, USD/PLN ok. 3,98-3,99 zł. Z kolei osłabienie funta na rynku globalnym (GBP/USD najniżej od początku czerwca) przyczyniło się do tego, że kurs GBP/PLN w dalszym ciągu znajduje się tuż przy dolnej granicy notowań od połowy marca (nieco poniżej 4,91 zł). Dla dalszych losów złotego istotne będzie, czy ten optymizm z ostatnich tygodni ulegnie pogorszeniu w związku z napływem relatywnie sporej ilości negatywnych informacji. W takim przypadku przyspieszenie aprecjacji dolara mogłoby osłabić koszyk złotego, prawdopodobnie z wyjątkiem relacji do funta. Słabość brytyjskiej waluty powinna utrzymywać kurs GBP/PLN na relatywnie niskich poziomach, czyli poniżej 5,00 zł w najbliższych dniach.

26 cze 2020 18:11|Bartosz Grejner

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

26 cze 2020 16:37

Duża gospodarka strefy euro odkrywa handlowe karty (komentarz walutowy z 26.06.2020)

25 cze 2020 17:52

Wstrzymana aprecjacja dolara (popołudniowy komentarz walutowy z 25.06.2020)

25 cze 2020 14:11

Ameryka znów drży przed koronawirusem. Dolar zyskuje na wartości (komentarz walutowy z 25.06.2020)

24 cze 2020 17:44

Pogorszenie nastrojów na rynku (popołudniowy komentarz walutowy z 24.06.2020)

Atrakcyjne kursy 27 walut