Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Wstrzymana aprecjacja dolara (popołudniowy komentarz walutowy z 25.06.2020)

25 cze 2020 17:52|Bartosz Grejner

Godzinę po rozpoczęciu notowań na nowojorskiej giełdzie nastroje na szerokim rynku uległy lekkiej poprawie w stosunku do tego, co obserwowaliśmy jeszcze kilka godzin wcześniej. Zwiększyło to nieco popyt na bardziej ryzykowne klasy aktywów, a w efekcie także zmniejszyło skalę umacniania się dolara.

Notowania EUR/USD wzrosły z ok. 1,1190 obserwowanych chwilę po południu do ok. 1,1230 w godzinę od rozpoczęcia handlu w USA. Zmniejszyło to nieco presję na waluty krajów wschodzących, w tym złotego. W dalszym ciągu pozostawał on dzisiaj najsłabszy wśród walut krajów wschodzących, ale w pierwszej godzinie większej aktywności amerykańskich inwestorów obserwowaliśmy przesunięcie notowań USD/PLN z ok. 3,99 do 3,97 zł, a EUR/PLN z ok. 4,47 do 4,46 zł.

Stany biją rekordy

Niejednoznaczne komunikaty o zakażeniach w USA powodują zmiany nastrojów, ale w ograniczonym przedziale wahań. W kilku stanach, które najszybciej znosiły obostrzenia, doszło do rekordów zachorowań i hospitalizacji. Tymczasem sytuacja w stanie Nowy Jork, który znosił zakazy znacznie później, buduje optymizm, wykazując wczoraj spadek dziennych hospitalizacji poniżej 1000 pierwszy raz od 18 marca.

W takich okolicznościach nierównego otwierania się stanów, ale także gospodarek na świecie, trudno o jakąś bardziej fundamentalną zmianę na rynku finansowym. Jego uczestnicy będą raczej oceniać napływające dane przez najbliższe tygodnie. I tak będzie prawdopodobnie aż do września, kiedy będziemy mieli jaśniejszy obraz makroekonomiczny z przebiegu procesu powrotu do normalności gospodarczej. Dopiero wtedy możemy spodziewać się nieco większych zmian wśród na rynku finansowym.

Zbiegnie to także się w czasie ze wzmożeniem kampanii wyborczej przed listopadowymi wyborami w USA, co także może nieco pogarszać nastroje, ponieważ może wiązać się z zaostrzeniem retoryki w kwestiach handlu międzynarodowego. Zalążki tego zaostrzenia obserwujemy już w ostatnich tygodniach.

Mniej wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA

Dzisiaj Departament Pracy w USA opublikował cotygodniowy raport o zasiłkach dla bezrobotnych. W okresie pandemii wskaźnik ten nabrał większego znaczenia niż zwykle. Dziś pozytywnego jego aspektem był fakt, że w dalszym ciągu następuje spadek liczby składanych wniosków o zasiłek, ale ich liczba na poziomie 1,48 mln zawiodła oczekiwania rynkowe o 160 tys. Liczba osób już korzystających z zasiłku spadła do 19,5 mln, a to było o 0,5 mln mniej, niż oczekiwano, a nawet o 1 mln mniej niż przed tygodniem, jeżeli odliczyć rewizje poprzedniego raportu.

Sygnały, które docierają na rynek, nie powinny w krótkim okresie zmienić istotnie sentymentu. Znajduje się on obecnie w fazie oceny przebiegu otwierania się gospodarek. Prawdopodobieństwo istotnych zmian notowań walut, w tym także złotego, nie jest duże. Końcówka przyszłego tygodnia może być istotna dla utrzymania tych relatywnie dobrych nastrojów. W piątek opublikowany zostanie raport z rynku pracy USA za czerwiec. Majowy raport silnie przekroczył oczekiwania rynkowe i bieżący optymizm jest oparty także na nim. Zawód w postaci znacznie słabszych od oczekiwań danych z rynku pracy mógłby te nastroje nieco pogorszyć, osłabiając potencjalnie złotego.

25 cze 2020 17:52|Bartosz Grejner

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

25 cze 2020 14:11

Ameryka znów drży przed koronawirusem. Dolar zyskuje na wartości (komentarz walutowy z 25.06.2020)

24 cze 2020 17:44

Pogorszenie nastrojów na rynku (popołudniowy komentarz walutowy z 24.06.2020)

24 cze 2020 14:31

Niemieckie firmy optymistycznie patrzą w przyszłość (komentarz walutowy z 24.06.2020)

23 cze 2020 17:50

Dane z USA nie zaskakują tak jak te z Europy (popołudniowy komentarz walutowy z 23.06.2020)

Atrakcyjne kursy 27 walut