Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Zaskakująco dobre dane z USA (popołudniowy komentarz walutowy z 29.06.2020)

29 cze 2020 18:31|Bartosz Grejner

Po południu obserwowaliśmy zatrzymanie osłabienia dolara. Amerykańska waluta w dalszym ciągu traciła w stosunku do piątkowego zamknięcia, ale odrobiła część strat z pierwszej części dnia. Złoty pozostaje w ograniczonym przedziale wahań, z wyjątkiem kursu GBP/PLN.

Notowania EUR/USD spadły z ok. 1,1288 do 1,1230 w półtorej godziny od rozpoczęcia notowań na nowojorskiej giełdzie. Po części odpowiada za to wzrost aktywności amerykańskich inwestorów, po części także opublikowane po południu dane dotyczące gospodarki USA.

W USA odżywa handel nieruchomościami

Wg NAR liczba domów wystawionych na sprzedaż wzrosła w maju o 44,3 proc. w skali miesiąca. Oczywiście ogromny wzrost spowodowany jest niską bazą z kwietnia, ale był on aż o 25 pkt proc. powyżej tego, czego się spodziewał rynek.

W skali roku liczba domów na sprzedaż w dalszym ciągu jest niższa niż w maju 2019 r. o 10,4 proc., ale to także był odczyt znacznie lepszy niż spodziewany spadek o 21,3 proc. Pozytywny obraz popołudnia wzmocniły także dane oddziału Rezerwy Federalnej z Dallas. Wskaźnik aktywności przedsiębiorstw z sektora przemysłowego wyniósł minus 6,1 pkt, także znacznie przekraczając oczekiwania rynkowe (minus 21,4 pkt).

To poziomy nadal niższe niż te sprzed pandemii, ale już tylko minimalnie. W lutym wskaźnik ten wynosił 0,8 pkt, a dla porównania jeszcze w kwietniu, czyli najgorszym miesiącu pandemii, minus 74 pkt.

W ogólnym wymiarze istotniejszy będzie trend w kolejnych miesiącach. Wiadomo też, że sektor przemysłowy jest tym, który najszybciej może wrócić do dawnej aktywności. Dzisiaj jednak dane te wyraźnie poprawiły nastroje. Inaczej było w piątek, kiedy obserwowaliśmy zwiększoną awersję do ryzyka.

Dane pomogły także dolarowi w odrobieniu części dzisiejszych strat. Jednak od dwóch tygodni amerykańska waluta porusza się w ograniczonym przedziale wahań, wpływając także na stabilną kondycję walut krajów wschodzących.

Złoty trzyma poziom, wyjątkiem relacje z funtem

Złoty zresztą także porusza się w bardzo wąskim przedziale wahań, w stosunku do dolara, euro czy franka, czekając na silniejszy bodziec z rynku. Takim bodźcem może okazać się czerwcowy raport z rynku pracy w USA publikowany w drugiej części tygodnia. Do tego czasu, jeżeli nie będziemy obserwować pogorszenia sytuacji w ogniskach pandemii (m.in. Teksas w USA) i na froncie handlu międzynarodowego, notowania złotego także nie powinny wykraczać poza zakres z kilku minionych tygodni.

Wyjątkiem pozostaje tu kurs GBP/PLN, który spadł dziś do ok. 3,86 osiągając najniższy poziom od połowy marca. Doszło do tego dzięki umocnieniu złotego wraz z globalnym osłabieniem funta, co dzieje się za sprawą powracającego tematu negocjacji handlowych Wielkiej Brytanii z UE.

29 cze 2020 18:31|Bartosz Grejner

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

29 cze 2020 15:32

Ponownie słabszy dolar (komentarz walutowy z 29.06.2020)

26 cze 2020 18:11

Teksas się zamyka, dolar nieśmiało zyskuje (popołudniowy komentarz walutowy z 26.06.2020)

26 cze 2020 16:37

Duża gospodarka strefy euro odkrywa handlowe karty (komentarz walutowy z 26.06.2020)

25 cze 2020 17:52

Wstrzymana aprecjacja dolara (popołudniowy komentarz walutowy z 25.06.2020)

Atrakcyjne kursy 27 walut