Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Coraz lepsze nastroje, coraz silniejszy złoty (popołudniowy komentarz walutowy z 1.06.2020)

1 cze 2020 17:44|Bartosz Grejner

Polska waluta zyskuje dzięki pozytywnym nastrojom, które dominowały w poniedziałkowe popołudnie. Kurs EUR/PLN kieruje się w stronę złamania poziomu 4,40, coraz bardziej zbliżając się do tanu sprzed pandemii, mimo że w Polsce doszło do cięcia stóp procentowych.

Co wskaźnik PMI mówi o amerykańskim rynku?

W poniedziałkowe popołudnie pozytywne nastroje uległy dalszej poprawie. Ten dobry sentyment wspiera także słabsza kondycja dolara. Notowania głównej pary walutowej, tj. EUR/USD, pozostają powyżej poziomu 1,11, podkreślając podwyższony apetyt na ryzyko na szerokim rynku.

Pół godziny po rozpoczęciu notowań na nowojorskiej giełdzie ISM opublikował dane wskaźnika PMI mierzącego aktywność w sektorze przemysłowym. Osiągnął on w maju 43,1 pkt, czyli nieco więcej niż w kwietniu: 41,5 pkt, ale nieznacznie poniżej oczekiwań – 43,8 pkt, a także daleko od granicy oddzielającej recesję od ekspansji (50 pkt).

Jeszcze dalej od tej granicy znajduje się składowa zatrudnienia. Wzrosła ona co prawda z 27,5 do 32,1 pkt w ciągu miesiąca, ale nadal jest to znacznie bliżej kwietniowego dołka niż lutowego poziomu sprzed pandemii (46,9 pkt). W dodatku w dalszym ciągu aktywne są federalne programy pomocowe. Jeżeli jednak one się zakończą (w kolejnych miesiącach), a niski popyt konsumpcyjny będzie zmuszał przedsiębiorstwa do zwolnień, może to wywierać nową presję na sektor i ostatecznie pogarszać dominujące obecnie pozytywne nastroje.

Złoty dalej korzysta

Patrząc na zachowanie rynku, wydaje się jednak, że to zmartwienia na późniejszą porę. Optymizm związany z otwieraniem się gospodarek i znoszeniem restrykcji nie jest oczywiście bezpodstawny. Obserwujemy wzrost aktywności gospodarek. Jest jednak jeszcze zbyt wcześnie, by ocenić, jak kształtował się będzie popyt konsumpcyjny. To od niego w największym stopniu zależy ścieżka powrotu gospodarek do punktu wyjścia, a pośrednio także los wielu firm i całego rynku pracy.

Połączenie słabszego globalnie dolara i zwiększonego apetytu na ryzyko pozytywnie oddziaływało na polską walutę również dzisiaj. Rynek w ograniczonym stopniu przejął się niespodziewanym cięciem stóp procentowych w Polsce, czyli coś, co może osłabiać złotego, gdyby nastroje się pogorszyły.

Dopóki jednak obserwujemy optymizm na szerokim rynku, dopóty złoty wydaje się bezpieczny. Notowania EUR/PLN ponownie spadły po południu do granicy 4,40. Ostatni raz kurs poniżej tego poziomu znajdował się w połowie marca. Najniżej od połowy marca znajdują się także notowania USD/PLN, które dzisiaj oddaliły się jeszcze dalej od granicy 4,00, osiągając po południu ok. 3,95.

Kalendarz wydarzeń jest praktycznie pusty na dalszą część dnia, a rynek nie przejmuje się pogarszającymi się relacjami USA i Chin, stąd notowania złotego powinny poruszać się wokół bieżących poziomów do końca dnia. Istotniejszego zwiększenia wahań możemy oczekiwać w drugiej części tygodnia. W czwartek decyzja ECB (spodziewane zwiększenie programu stymulacyjnego), a w piątek raport z rynku pracy w USA z maj (spodziewane bezrobocie blisko 20 proc.).

1 cze 2020 17:44|Bartosz Grejner

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

1 cze 2020 15:19

Chiński przemysł pędzi jak przed pandemią (komentarz walutowy z 1.06.2020)

29 maj 2020 17:48

Dochody Amerykanów rosną najszybciej od wojny (popołudniowy komentarz walutowy z 29.05.2020)

29 maj 2020 14:47

Kolejny dzień słabości dolara (komentarz walutowy z 29.05.2020)

28 maj 2020 17:37

Zaskoczenie! Stopy w dół (popołudniowy komentarz walutowy z 28.05.2020)

Atrakcyjne kursy 27 walut