Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Dane poniżej oczekiwań, ale euro niewzruszone (komentarz walutowy z 17.12.2018)

17 gru 2018 12:54|Bartosz Grejner

Rynek walutowy czeka na środowe wydarzenia w USA. Premier Wielkiej Brytanii krytykuje pomysł drugiego referendum. Zmiany wartości złotego niewielkie.

Najważniejsze dane makro (czas CET – środkowoeuropejski). Szacunki danych makro są na podstawie informacji z Bloomberga, chyba że zaznaczono inaczej.

  • Godz. 14:00: Inflacja bazowa w listopadzie w Polsce (szacunki dla wskaźnika bazowego: +0,7 proc. r/r).

Inflacja nieco słabsza

Przedświąteczny tydzień zaczął się relatywnie spokojnie na rynku walutowym. Dolar przed południem nieco tracił po osiągnięciu 1,5-rocznych rekordów w piątek, kiedy indeks amerykańskiej waluty (DXY) przekroczył 97,7 pkt. Notowania głównej pary walutowej EUR/USD wzrastały jeszcze przed godz. 12 do blisko 1,1350 (w piątek zamknęły się minimalnie powyżej granicy 1,13).

Euro z kolei nie zareagowało negatywnie na nieco gorsze od oczekiwań dane o inflacji. Eurostat opublikował dzisiaj drugi już odczyt danych za listopad. Najważniejszy wskaźnik inflacji – bazowy (z wył. cen energii, żywności, wyrobów alkoholowych i tytoniowych) w skali roku wyniósł 1,0 proc., ale w skali miesiąca indeks ten spadł o 0,3 proc., o 0,1 pkt proc. więcej niż oczekiwano. O tyle samo był niższy także odczyt głównego wskaźnika inflacji (1,9 proc. w skali roku).

Choć dzisiejsza publikacja może wskazywać na to, iż wzrost tempa wynagrodzeń nie wywiera takiej presji na inflację, jakiej spodziewałby się Mario Draghi (szef EBC), a tempo powrotu do celu może być nieco słabsze, to nie należy jednak spodziewać się, że publikacja wywoła istotny wpływ na notowania walut. Rynek żyje już środowymi wydarzeniami związanymi z Rezerwą Federalną (Fed).

Środa ważna dla dolara

Stopy procentowe zostaną podniesione o 0,25 pkt proc. Opublikowane zostaną nowe projekcje makroekonomiczne, odbędzie się także konferencja prasowa z udziałem prezesa Fedu. Możemy zatem spodziewać się istotnych wahań w notowaniach dolara w środę wieczorem. Do tego czasu notowania podstawowych walut będą mieściły się w dość ograniczonym przedziale wahań i nie będziemy obserwować spektakularnych zmian.

Funt w dalszym ciągu będzie poddawany istotnym wahaniom związanym z brexitem. Około południa notowania brytyjskiej waluty, zważywszy na wahania z ubiegłego tygodnia, były stosunkowo spokojne. Od momentu przełożenia głosowania w Parlamencie nad planem brexitu, pojawiły się głosy wspierające drugie referendum. Takie rozwiązanie wykluczył jednak dzisiaj w rozmowie z BBC brytyjski minister handlu, Liam Fox. Z opublikowanego również dzisiaj przemówienia premier Theresy May wynika, że będzie ona zwalczała ten pomysł, mówiąc, że mógłby on w dalszym stopniu podzielić nasz kraj, podczas gdy powinniśmy pracować nad jego zjednoczeniem.

Oczekiwanie uczestników rynku na komunikaty Fedu i ograniczone zmiany w wycenie głównych walut przełożyły się także na spokojne notowania złotego. Jego zmiany wartości w relacji do podstawowych walut były minimalne, oscylując blisko piątkowych poziomów zamknięcia. Kurs EUR/PLN poruszał się przy granicy 4,29, w dolnym przedziale wahań z ostatniego tygodnia. Dzisiaj o godz. 14:00 NBP opublikuje dane o inflacji bazowej w listopadzie w Polsce. Mogą one mieć wpływ na notowania złotego (raczej ograniczone) w przypadku odbiegania od konsensusu o 0,7 proc., choć w dalszym ciągu to czynniki zewnętrzne będą w największym stopniu determinowały notowania złotego.

17 gru 2018 12:54|Bartosz Grejner

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

14 gru 2018 16:24

Pokaz siły dolara (popołudniowy komentarz walutowy z 14.12.2018)

14 gru 2018 11:56

Słabe dane ze strefy euro (komentarz walutowy z 14.12.2018)

13 gru 2018 17:06

Jakie zmiany po konferencji EBC? (popołudniowy komentarz walutowy z 13.12.2018)

13 gru 2018 13:13

EBC w centrum uwagi (komentarz walutowy z 13.12.2018)

Atrakcyjne kursy 27 walut