Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Pokaz siły dolara (popołudniowy komentarz walutowy z 14.12.2018)

14 gru 2018 16:24|Bartosz Grejner

Wyprzedaż euro po słabych danych PMI doprowadza dolara do nowych miesięcznych szczytów w relacji do euro. Pomimo kiepskich nastrojów na rynku spadki złotego są ograniczone, przede wszystkim w zestawieniu z dolarem i frankiem.

EUR/USD poniżej 1,13

Euro straciło dziś po gorszych od oczekiwań danych PMI ze strefy euro, z Niemiec i Francji. Sytuacja była dzisiaj odmienna dla dolara. Na słabe dane ze strefy euro nałożyły się lepsze od konsensusu dane o sprzedaży detalicznej, która wzrosła o 0,2 proc. w skali miesiąca w listopadzie. Zrewidowano w górę ponadto dane za październik o 0,3 pkt proc. Istotniejszy odczyt wskaźnika bazowego (z wyłączeniem sprzedaży pojazdów) był zgodny z oczekiwaniami i wyniósł +0,2 proc. miesiąc do miesiąca, ale również i w tym przypadku zrewidowano w górę dane październikowe, także o 0,3 pkt proc.

Publikacja ta doprowadziła do pogłębienia dzisiejszych spadków notowań głównej pary walutowej, tj. euro do dolara, do ok. 1,127 – dolnej granicy notowań z ostatniego miesiąca. Z kolei indeks dolara (DXY), który mierzy jego kondycję w relacji do sześciu głównych walut, wzrósł dzisiaj do ok. 97,72 pkt. To najwyższy poziom od maja 2017 r.

Mieszane dane dla dolara napłynęły nieco później z Rezerwy Federalnej. Co prawda produkcja przemysłowa USA w listopadzie zwiększyła się w skali miesiąca o 0,6 proc., choć oczekiwano odczytu o 0,3 pkt proc. niższego. Jednak w związku z tym, że zrewidowano w dół dane październikowe, właśnie o 0,3 pkt proc., to oznaczało, że w październiku zanotowano spadek produkcji o 0,2 proc. To prawdopodobnie nieco osłabi tempo aprecjacyjne dolara, jakie obserwowaliśmy do tej pory, choć silna presja na euro powinna utrzymać się do końca dnia.

Mało istotne dzisiaj dla rynku, a prawdopodobnie nieco bardziej dla szefa Europejskiego Banku Centralnego (EBC), Mario Draghiego, były dzisiejsze dane Eurostatu o wzroście przeciętnego wynagrodzenia w strefie euro. W trzecim kwartale wzrosło ono o 2,4 proc. wobec 1,9 proc. w drugim kwartale. To czynnik, o którym Draghi przypomina praktycznie podczas każdej konferencji prasowej po posiedzeniu EBC, twierdząc, że ma on wspierać powrót inflacji w okolicę celu. W dłuższej perspektywie to pozytywny czynnik dla euro, gdyż ogranicza szanse na złagodzenie przekazu przez Mario Draghiego. Dzisiaj jednak został przyćmiony przez dane PMI.

Gwałtowny spadek wartości euro i aprecjacja dolara nie wywołały znacznej presji na złotego, który pozostawał stabilny. EUR/PLN notowane było dalej w okolicy 4,30, poziomu powtarzającego się w bieżącym tygodniu. Wzrost wartości dolara był ograniczony do USD/PLN, którego kurs wzrósł dzisiaj powyżej 3,81, do górnej granicy notowań z ostatniego miesiąca. Nieco powyżej 3,82 wzrósł także kurs CHF/PLN, choć było to spowodowane przede wszystkim ucieczką kapitału do franka w rezultacie pogorszeniem sentymentu na rynku akcji. Jeżeli jednak nie będziemy obserwować pogłębienia spadków euro i aprecjacji, złoty powinien ustabilizować się w okolicy bieżących poziomów. Odreagowanie aprecjacji dolara i wzrosty na parkietach giełdowych mogłyby natomiast nieco wzmocnić polską walutę w relacji do dolara i franka.

W przyszłym tygodniu na rynku

Już początek tygodnia może być istotny dla złotego. W poniedziałek NBP opublikuje dane o inflacji bazowej (z wył. cen energii i żywności), które lepiej niż główny wskaźnik inflacji obrazują trendy cenowe w gospodarce. Konsensus rynkowy wskazuje na wzrost o 0,7 proc. w skali roku w listopadzie (wobec 0,9 proc. w październiku). Słabszy od oczekiwań odczyt mógłby tylko wzmocnić argument dla części członków RPP o zachowaniu stóp procentowych na poziomie niezmienionym przez cały kolejny rok. Dzień później z kolei GUS przedstawi dane o tempie wzrostu wynagrodzeń w polskim sektorze przedsiębiorstw. W kontekście ostatnich słabych danych ze strefy euro i w dalszym ciągu niskiej inflacji w Polsce, obniżenie presji inflacyjnej w postaci spadku tempa wzrostu przeciętnego wynagrodzenia mogłoby osłabić złotego. Potencjalne zmiany jednak będą raczej ograniczone – w dalszym ciągu największy wpływ na polską walutę wywierają czynniki zewnętrzne.

Jednym z tych najistotniejszych czynników w przyszłym tygodniu będzie środowy komunikat Rezerwy Federalnej (po posiedzeniu komitetu monetarnego) oraz późniejsza konferencja prasowa z udziałem jej przewodniczącego, Jerome Powella. Opublikowane zostaną także nowe projekcje makroekonomiczne. Stopy procentowe najprawdopodobniej zostaną podniesione o 0,25 pkt proc., co jest powszechnie oczekiwane. Uczestnicy rynku zastanawiają się, ile razy Fed podniesie stopy w przyszłym roku – tylko raz czy może więcej. Jastrzębi ton i lepsze od poprzednich projekcje mogłyby podwyższyć prawdopodobieństwo dwóch (lub więcej) podwyżek w 2019 r., co najpewniej wzmocniłoby dolara. Zważywszy na słabe dane ze strefy euro, aprecjacja dolara w takiej sytuacji mogłaby wyraźnie zaszkodzić złotemu, który razem z walutami krajów wschodzących, znalazłby się pod presją podażową.

14 gru 2018 16:24|Bartosz Grejner

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

14 gru 2018 11:56

Słabe dane ze strefy euro (komentarz walutowy z 14.12.2018)

13 gru 2018 17:06

Jakie zmiany po konferencji EBC? (popołudniowy komentarz walutowy z 13.12.2018)

13 gru 2018 13:13

EBC w centrum uwagi (komentarz walutowy z 13.12.2018)

12 gru 2018 16:25

Duże wahania funta (popołudniowy komentarz walutowy z 12.12.2018)

Atrakcyjne kursy 27 walut